piątek, 19 kwietniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Parasol grzewczy – jakie ma zastosowanie?

Każdy obiekt mieszkalny, usługowy, czy produkcyjny musi mieć zapewnione ogrzewanie. Niestety dla przedsiębiorców i właścicieli obiektów prywatnych, jest to niemały wydatek. Parasol grzewczy jest jednak sposobem na to, by zminimalizować koszty ogrzewania przy jednoczesnym zachowaniu komfortu cieplnego nawet w otwartych pomieszczeniach.

  1. Parasol grzewczy – co to jest?
  2. Jak działa parasol grzewczy?
  3. Koszty ogrzewania promiennikami ciepła tarasu, patio i pomieszczeń zamkniętych
  4. Promienniki ciepła – zastosowanie na obiektach użytkowych
  5. Wykorzystanie parasoli grzewczych na obiektach mieszkalnych
  6. Promienniki podczerwieni, a kwestie zdrowotne

Parasole grzewcze to bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnych form ogrzewania ze względu na walory ekonomiczne, a także funkcjonalne. Sprawdź, na jakich obiektach sprawdzą się parasole grzewcze, a także ile kosztuje ich eksploatacja, jak działają i czy są bezpieczne dla zdrowia.

Parasol grzewczy – co to jest?

Podstawowym pytaniem dotyczącym innowacyjnego ogrzewania na podczerwień jest to, czym w ogóle są parasole grzewcze. Wiele osób kojarzy, że świetnie nadają się do użytku podczas chłodnych wieczorów na świeżym powietrzu, lub do ogrzewania hal namiotowych, magazynów i innych budynków z otwartymi przestrzeniami. Faktycznie takie jest ich zastosowanie, gdyż parasole grzewcze ogrzewają nie powietrze tak jak konwencjonalne grzejniki, a obiekty. Te pierwsze ogrzewając powietrze, nie są w stanie zapewnić komfortu cieplnego na otwartych przestrzeniach albo w pomieszczeniach o dużej kubaturze. Wynika to z faktu, że ogrzane powietrze szybko się rozchodzi. Parasol grzewczy to świetne zabezpieczenie przed chłodem nawet gdy temperatura jest bardzo niska, gdyż znajdując się w jego zasięgu, czuje się ciepło do momentu, w którym parasol jest włączony.

Jak działa parasol grzewczy?

Tego typu rozwiązanie świetnie sprawdzi się w ogrodzie na świeżym powietrzu, gdyż ciepło jest odczuwalne dokładnie w taki sposób, jak podczas ekspozycji na promienie słoneczne. Jest to charakterystyczne uczucie, które można kojarzyć z pochmurnych dni o niskiej temperaturze i wahań z momentów, gdy słońce chowa się za chmurami, a po chwili znów się pojawia. Temperatura powietrza nie zdąży się zmienić w kilka chwil, jednak wystarczy, że słońce zaczyna świecić, a od razu robi się ciepło.

Taka praca parasola wynika z tego, że nie generuje on bezpośrednio energii cieplnej, a jedynie fale podczerwone, które dopiero padając na dany przedmiot, ogrzewają jego powierzchnię. W ten sposób można ogrzewać ludzi i zwierzęta, zapewniając im komfort cieplny, a także przedmioty, ściany i posadzki. Jeśli parasol grzewczy jest wykorzystywany do ogrzewania pomieszczeń zamkniętych i dobrze ocieplonych, nagrzane przedmioty i elementy budynku oddają ciepło do pomieszczenia, podnosząc w nim temperaturę. Nowoczesne domy często są ogrzewane właśnie w ten sposób odpowiednio dopasowanymi promiennikami ciepła działającymi tak, jak parasole grzewcze. Chcąc używać parasola w pomieszczeniu lub na zewnątrz, trzeba jedynie dopasować jego moc i zasięg padania promieni podczerwonych.

Parasole grzewcze stosowane na tarasie mogą być zasilane butlą z gazem propan-butan albo energią elektryczną. Energia do zasilania pochodzi więc z tego samego źródła, co w tradycyjnych formach ogrzewania, jednak sposób generowania ciepła jest taki, że okazuje się to o wiele efektywniejsze, pomimo wytworzenia tego samego ekwiwalentu ciepła.

Koszty ogrzewania promiennikami ciepła tarasu, patio i pomieszczeń zamkniętych

Chcąc zapewnić ciepło na świeżym powietrzu np. w patio lub na tarasie, trudno o efektywne zrobienie tego bezpośrednim ogrzewaniem powietrza. Na zewnątrz najlepiej sprawdzą się parasole grzewcze, które można postawić na środku albo wybrać model do montowania na ścianie. Koszty takiego ogrzewania będą relatywnie niskie, gdyż promienniki ciepła o stosunkowo niewielkiej mocy są w stanie zapewnić satysfakcjonujący komfort cieplny ze względu na sposób działania, czyli ogrzewanie wszystkich osób i przedmiotów w danym obszarze. Sam koszt działania promiennika jest adekwatny do mocy, jaką posiada i można to łatwo obliczyć, znając moc wybranego przez siebie urządzenia. Ogrzewając taras, patio i pomieszczenia otwarte, kwoty będą dużo mniejsze, niż w przypadku konwencjonalnego ogrzewania powietrza. W przypadku pomieszczeń zamkniętych będą to zbliżone kwoty, jednak tylko wtedy, gdy są one dobrze ocieplone.

Modele, takie jak te, dostępne na dominova.com.pl/parasole-grzewcze są też atrakcyjne pod względem ceny, w stosunku do tradycyjnych grzejników.

Promienniki ciepła – zastosowanie na obiektach użytkowych

Najważniejsze w działaniu promienników na świeżym powietrzu jest to, że ogrzewają konkretny obszar wtedy, gdy są włączone i nie wymagają rozgrzewania. To oznacza, że pozwalają na efektywne wykorzystanie w ogródkach restauracyjnych, halach targowych, obiektach inwentarskich, magazynach, czy halach produkcyjnych. Ustawiając je na odpowiednią wysokość, pozwalają ogrzać relatywnie dużą powierzchnię. Dobierając modele mające dużą moc, można je zamontować nawet na poziomie 3-4 metrów, co pozwoli zwiększyć zasięg grzania.

Wykorzystanie parasoli grzewczych na obiektach mieszkalnych

Parasol grzewczy można z łatwością wykorzystać na tarasie, balkonie, czy w przydomowej altance. Wiele modeli jest na tyle małych, że zmieszczą się praktycznie wszędzie. Można je także wykorzystać w domkach letniskowych, oraz domowych garażach i w budynkach gospodarczych, gdyż pozwalają na błyskawiczne zapewnienie komfortu cieplnego, bez długotrwałego nagrzewania.