sobota, 3 grudniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Pit online, czyli załatw to sam!

Pit online jest coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród podatników. Załatwianie formalności przez internet jest wygodne, przede wszystkim pewne oraz pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Nie musisz już poświęcać długich godzin na wypełnianie formularzy i ich analizę, nie mówiąc o dodatkowych kosztach związanych z pomocą księgową. Darmowe narzędzia do załatwienia formalności leżą na wyciągnięcie ręki! Poznaj swoje możliwości.

  1. E-deklaracje – krok w stronę podatnika.
  2. Program pit – łatwo i szybko.

Jak powszechnie wiadomo, Internet jest wielkim dobrodziejstwem ludzkości, jak i ułatwieniem codziennej egzystencji każdego, kto chce z niego korzystać. To dzięki niemu nastąpiła kolejna wielka rewolucja, która popchnęła świat do przodu. Na przestrzeni lat praktycznie wszystko znalazło drogą do trwałej i sukcesywnej digitalizacji. Nic więc dziwnego, że w końcu przyszła kolej również na sprawy urzędowe, w tym rozliczenia podatkowe. Rozwiązanie to z ulgą przyjęła większość podatników, od lat składających powszechny PIT 37 oraz wiele innych. Jak w praktyce wygląda cała procedura i jakiej wiedzy wymaga?

E-deklaracje – krok w stronę podatnika

Już rok temu państwo polskie uruchomiło specjalnie dedykowany portal na e-deklaracje. Po zalogowaniu (ważne: do czego wymagany jest profil zaufany, który można uzyskać chociażby w banku, w którym posiada się konto internetowe) płatnik otrzymuje możliwość zajrzenia do wystawionych dokumentów oraz zweryfikować ich poprawność. Rozwiązanie jest o tyle wygodne, że większość niezbędnych kroków pozostała podjęta za nas, a my musimy jedynie zaakceptować nasze rozliczenie, jeśli uważamy, że wszystko jest w porządku, oraz ewentualnie dodać jakieś wartości, jak np. kwotę za usługę Internetu czy przekazać 1% od podatku. Rozliczając PIT 2019, sytuacja jest identyczna.

Chcąc z powodzeniem korzystać z e-deklaracji, należy posiadać podstawową wiedzę obsługi komputerowej oraz wspomniany profil zaufany. Warto pamiętać, żeby po wysłaniu rozliczenia, wydrukować otrzymane potwierdzenie, o czym sam portal również wspomni.

Program pit – łatwo i szybko

Kolejnym ułatwieniem i niejako uzupełnieniem systemu e-deklaracje jest program pit. Polecany jest on wszystkim osobom chcącym mieć większy wgląd i udział w swoim rozliczeniu podatkowym. Za pomocą programu łatwo można pobrać dostępny dokument z Portalu Podatkowego i sprawdzić wszystkie dane na nim się znajdujące. I w tym przypadku nie trzeba znać się na prawie podatkowym, jak i nie ma potrzeby najmowania wykwalifikowanej księgowej. Program oferuje szeroką pomoc za sprawą instrukcji w formie e-booków oraz filmów wideo. Korzystanie z darmowego programu pozwala mieć wgląd w każdy kolejny etap rozliczenia. Daje to pewność wypełnienia wszystkiego zgodnie z naszymi oczekiwaniami, co z kolei przekłada się na większy zwrot. Twój e-pit daje również możliwość rozliczenia się razem z małżonkiem, co jest kolejnym ułatwieniem. Usługa dostępna jest od 15 lutego br., co przekuwa się na gwarancję szybkiego rozliczenia oraz ewentualnego zwrotu podatku.

Pit online jest więc czymś, co powinno zainteresować każdego. Daje wiele możliwości: od prostego i szybkiego zamknięcia sprawy po dokładniejszą analizę i własnoręczną weryfikację. Którykolwiek sposób się wybierze, program pit na pewno jest godnym uwagi rozwiązaniem do wysłania rozliczenia podatkowego wprost ze swojego stanowiska komputerowego. Dostępna jest również wersja mobilna, za pomocą której całość można załatwić bezpośrednio z telefonu komórkowego lub tabletu!