poniedziałek, 22 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

PKO Bank Polski: Twoja brama do polskiej gospodarki dla zagranicznych instytucji finansowych

Ponad 100 reprezentantów 80 instytucji finansowych o zasięgu globalnym – partnerów i klientów PKO Banku Polskiego, którzy rozliczają się w Polsce, przybyło 25 maja 2023 r. do Warszawy na 4th International Banking Seminar. Konferencja promuje polską gospodarkę.

Celem dwudniowej konferencji dla klientów i kontrahentów PKO Banku Polskiego, organizowanej po raz czwarty, było umocnienie relacji z kluczowymi bankami zagranicznymi. Natomiast jej temat przewodni stanowił szeroko pojęty zrównoważony rozwój w obrębie ESG, technologii, sztucznej inteligencji czy kompetencji przyszłości.

„To jest największe wydarzenie tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Rozmawiamy o tym, co się dzieje w sektorze finansowym, o realnej gospodarce, ekonomii i trendach w sektorze bankowym” – podkreślił Andrzej Kopyrski, wiceprezes zarządu PKO BP.

PKO Bank Polski jest krajowym liderem w rozliczeniach międzybankowych. Prowadzi jedną z największych sieci correspondent banking w Polsce i za granicą oraz zajmuje pierwszą pozycję na rynku rozliczeń w polskiej walucie.

„W relacjach między bankami liczą się zaufanie, profesjonalizm, dostarczanie unikalnych rozwiązań dla instytucji finansowych i PKO Bank Polski to wszystko realizuje” – mówił Andrzej Kopyrski.

PKO BP aktualnie pokrywa 50 proc. rynku w Polsce, jeśli chodzi o obsługę banków zagranicznych, na co dzień współpracuje z prawie 1300 zagranicznymi instytucjami finansowymi i prowadzi ponad 200 rachunków dla banków z całego świata – od Ameryki Północnej przez Azję, RPA, kraje Zatoki po Australię czy Japonię. Bank rozlicza się w 23 najważniejszych walutach i wkrótce wprowadzi kolejną – meksykańskie peso.

Dla banków i instytucji finansowych zainteresowanych nawiązywaniem relacji z PKO Bankiem Polskim punktem kontaktowym jest Departament Bankowości Zagranicznej i Instytucjonalnej.

„Działamy globalnie, tak więc możemy wspierać naszych klientów w każdym kraju na świecie, ułatwiając im działalność. Ścisła współpraca z tamtejszymi bankami skraca czas rozliczenia do maksimum dwóch dni, a także obniża koszt rozliczenia, bo nie mamy pośredników, tzw. korespondentów pobierających prowizję” – zaznaczył Radosław Ptaszek, dyrektor Departamentu Bankowości Zagranicznej i Instytucjonalnej PKO Banku Polskiego.

Dodał, że mając tak dobre relacje z bankami na całym świecie, PKO BP może rekomendować swoich klientów, głównie korporacyjnych, którzy potrzebują wsparcia za granicą. I vice versa PKO BP jest dla zagranicznych instytucji finansowych bramą do polskiej gospodarki.

W opinii Andrzeja Kopyrskiego International Banking Seminar, oprócz aspektu biznesowego, realizuje również cele edukacji ekonomicznej i finansowej na temat rynku polskiego.

„Dla wielu instytucji finansowych jest to pierwsza wizyta u nas w kraju – tak więc jest szansa nie tylko zobaczenia Polski, ale też zdobycia informacji na temat polskiej gospodarki, dowiedzenia się, jak ta gospodarka funkcjonuje, ale również porozmawiania na temat inwestycji, które są w Polsce realizowane” – podkreślił wiceprezes PKO BP.

Dane z polskiej gospodarki na temat wzrostu gospodarczego w I kw. 2023 r., zaprezentowane przez Piotra Bujaka, głównego ekonomistę PKO BP, okazały się lepsze niż oczekiwano. Polski rachunek bieżący notuje ostatnio silną poprawę i można się spodziewać, że do końca roku bieżącego Polska będzie miała nadwyżkę na rachunku bieżącym; rośnie eksport i inwestycje, a Polska uniknęła nawet recesji technicznej.

W opinii Piotra Bujaka należy także spodziewać się spadku inflacji, co wynika nie tylko ze spadku cen żywności i paliw na świecie, ale też z agresywnego zacieśnienia polityki pieniężnej, realizowanej przez NBP, dzięki której wzrost gospodarczy będzie przyspieszać.

Optymizm podzielają również zagraniczni klienci PKO Banku Polskiego.

„Partnerstwo z bankiem takim jak PKO BP pozostaje niezawodne, solidne w tych burzliwych czasach, tak więc dobrze jest przyjechać i spotkać się z partnerami bankowymi z całego świata w Warszawie oraz zobaczyć, jak skuteczna jest polska gospodarka, jak prężne są korporacje i banki w Polsce, a także jak dobra jest obsługa klientów, do których należymy i to naprawdę dobry prognostyk na przyszłość” – stwierdził Andrew N. Wilson z Lloyds Bank w Londynie.

Źródło informacji: PAP MediaRoom