piątek, 24 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Podpisano umowę dotacyjną umożliwiającą zakup 22 autobusów elektrycznych dla Krakowa

Dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich w wysokości ok. 59 mln zł w przyszłym roku na ulice Krakowa wyjadą 22 autobusy elektryczne. W czwartek podpisano w tej sprawie umowę dotacyjną – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Umowę dotacyjną umożliwiającą ich zakup podpisali w czwartek Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego oraz Rafał Świerczyński, prezes krakowskiego MPK.

„To bardzo duży zakup: 22 pojazdy i duże przyznane dofinansowanie z Funduszy Europejskich na ok. 59 mln zł. Bardzo się cieszę i dziękuje za obecność na tym ważnym wydarzeniu prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu i radnemu województwa Wojciechowi Kozakowi, bo ta umowa dotyczy bardzo ważnych spraw. Z jednej strony, wprowadzenie do służby autobusów elektrycznych to wzmocnienie całego potencjału transportowego miasta Krakowa. Z drugiej – kolejny krok w walce ze smogiem, ponieważ ograniczy używanie autobusów na paliwa stałe” – powiedział cytowany w komunikacie Urzędu marszałek Witold Kozłowski.

Urząd poinformował, że nowe niskopodłogowe i zeroemisyjne autobusy elektryczne będzie można kupić dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Po tym zakupie flota krakowskiego MPK zwiększy się o 18 przegubowych pojazdów o minimalnej pojemności 120 osób oraz 4 mniejsze autobusy w których jednorazowo zmieści się minimum 70 osób.

Nowe pojazdy mają być nie tylko ekologiczne, ale także bezpieczne i komfortowe dla pasażerów, bo każdy z nich będzie klimatyzowany i monitorowany, a w czasie jazdy pasażerowie będą mogli skorzystać z portów USB do ładowania urządzeń elektrycznych. Dla osób z niepełnosprawnościami przewidziano specjalnie wydzieloną przestrzeń oraz platformę, która ułatwi podróż osobom poruszającym się na wózkach.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP