piątek, 14 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Podział suwnic ze względu na rodzaj mostu i konstrukcję dźwigara.

Suwnice są popularnymi dźwignicami chętnie wykorzystywanymi w wielu branżach przemysłu. Pracują w ruchu przerywanym, a na ich konstrukcję składa się most oraz wciągarka lub wciągnik, które odpowiadają za przemieszczanie ładunków w poziomie lub pionie. Istnieje wiele klasyfikacji suwnic, jednak warto skupić się na ich podziale ze względu na rodzaj mostu oraz konstrukcję dźwigara. Zainteresowanych tym tematem zapraszamy do lektury naszego wpisu!

Największy wybór suwnic u dobrego producenta

W poszukiwaniu najnowocześniejszych i zarazem najbardziej funkcjonalnych suwnic warto zwrócić uwagę na ich szeroki wybór dostępny u dobrego producenta z branży. Uwadze wymagających inwestorów polecamy zapoznanie się z ofertą ze strony: https://www.konecranes.com/pl/. Znaleźć tam można nie tylko suwnice jednodźwigarowe czy dwudźwigarowe, ale również dźwignice z różnego rodzaju dźwigarami. O wyborze jakich urządzeń mowa? O tym piszemy w dalszej części naszego artykułu. Warto poznać wszystkie obecnie dostępne rozwiązania branżowe, by móc wybrać te  najlepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Suwnice pomostowe natorowe

Do najpopularniejszych suwnic pomostowych natorowych  zaliczyć należy suwnice jednodźwigarowe oraz dwudźwigarowe. W ofercie dobrego producenta z branży znaleźć można jednak również i urządzenia wielodźwigarowe. Wymienione rodzaje suwnic natorowych, w szczególności maszyny jedno- lub dwudźwigarowe są wykorzystywane głównie do przemieszczania ładunków do 120 ton, lub cięższych. Ładunki o masie przekraczającej 120 ton transportowane są np. w stoczniach. I z myślą o zastosowaniu suwnic w tego typu miejscach, producenci tworzą specjalne, bardzo specyficzne rozwiązania maszynowe. Ciekawostką może być to, że tego rodzaju suwnice z powodzeniem osiągać mogą rozpiętość sięgającą nawet do 30 – 40 metrów.

Suwnice dwudźwigarowe

Pozostając przy temacie dźwignic pomostowych natorowych warto dodać, że suwnice dwudźwigarowe mogą poruszać się z większą prędkością niż urządzenia jednodźwigarowe, a przy tym można zamontować na nich także pomosty, które z powodzeniem wykorzystać będzie można do sprawniejszego przeprowadzenia przeglądów czy konserwacji.

Suwnice dwudźwigarowe wyróżniają się nie tylko dużymi udźwigami, ale również bardzo stabilną i solidną konstrukcją. Tego rodzaju dźwignice mogą być wykorzystywane nie tylko w halach, ale także na terenie otwartym. Ich specjalna konstrukcja pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni w hali oraz uzyskanie zwiększonej wysokości podnoszenia dzięki opcji podciągania haka pomiędzy dwoma dźwigarami. W tego typu suwnicach stosuje się najczęściej dźwigary wykonane skrzynkowo. Wszystko z uwagi na potrzebę utrzymania dużych udźwigów oraz rozpiętości.

Ważna konstrukcja dźwigarów

Podział suwnic ze względu na rodzaj mostu jest już nam znana. Teraz warto przyjrzeć się klasyfikacji zróżnicowanej pod względem konstrukcji dźwigarów. Tym samym wyróżnić należy podział maszyn na suwnice z dźwigarem walcowanym, blachownicowym lub kratownicowym. Warto podkreślić, że wybór walcowanych profili stalowych jako dźwigara w suwnicy zapewniać będzie idealne warunki do przenoszenia lekkich ładunków przez suwnice o mniejszej rozpiętości.

Wybór konkretnego rodzaju dźwigara zależeć będzie od rodzaju pracy, który wykonać ma suwnica, ale nie tylko. Decyzja o wyborze konkretnego rozwiązania może być uzależniona też m.in. od potrzeby uzyskania małych rozmiarów dosunięcia wózka suwnicowego. Warto też dodać, że w wyborze konstrukcji dźwigara istotną informacją może być typ zastosowania łączenia dźwigara głównego. Do najczęściej występujących zalicza się łączenie spawane lub skręcane.

Słowem podsumowania

Współcześnie suwnice stanowią niezastąpione wyposażenie uzupełniające linii produkcyjnych oraz procesów technologicznych. Wykorzystywane są nie tylko w halach produkcyjnych, ale również na terenach otwartych oraz np. na placach budów. Korzysta się z nich także podczas wykonywania prac montażowych, remontowych, warsztatowych oraz rozbiórkowych. Warto znać więc ich szczegółową klasyfikację, by odpowiednio dobrać rodzaj suwnicy oraz jej konstrukcję do zakresu planowanych prac. Trzeba pamiętać, że nie zawsze sprawdzą się wyłącznie suwnice jednodźwigarowe czy te, w których konstrukcji zastosowano dźwigar blachownicowy lub kratownicowy. Zastosowanie suwnic uzależnione jest głównie od ich konstrukcji, parametrów technicznych oraz wdrożonych rozwiązań technologicznych. Wszystkie wymienione  parametry należy mieć zawsze na uwadze, decydując się na wybór konkretnego typu suwnicy.