środa, 10 sierpniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Pomysł na biznes – Twój nowy food truck

Aby przekonać się, jaki jest potencjał przyczep gastronomicznych najlepiej spojrzeć na dużo lepiej rozwinięte rynki zachodnie.  W USA, Francji czy UK rynek ten jest już dużo bardziej rozbudowany, sama liczba food trucków jest dużo wyższa niż na polskim rynku. Pokazuje to tylko, że przyczepy gastronomiczne w Polsce mają świetlaną przyszłość, jest jeszcze wiele miejsca na nowe inwestycje.

Mobilny punkt gastronomiczny to dobry wybór dla osób interesujących się kulinariami potrafiących czerpać radość z przygotowywania posiłków. W food Trucku możesz pracować samodzielnie lub w ograniczonym zespole, masz okazje rozmawiać z klientami, czerpać z ich uwag kolejne inspiracje. W standardowych restauracjach jest to nie możliwe lub znacząco utrudnione, aby kucharz miał czas na rozmowy z klientami, a do tego spełniał również rolę kelnera czy barmana.

Nazwa dla Twojego Food Trucka

Pierwszym krokiem przed tym zanim wymyślisz nazwę dla przyczepy gastronomicznej, jest ustalenie jakie posiłki będziesz w niej serwować.  Ma to decydujące znaczenie, bardzo ważne jest, aby nazwa kojarzyła się z tym co znajduję się w menu. Dobra nazwa to klucz do pozyskania dużej liczby klientów. Powinna wzbudzać ciekawość oraz apetyt na samą myśl o niej. Pamiętaj, że nazwa Twojego food trucka jest potrzebna do zarejestrowania firmy w urzędzie. Dodatkowo użyjesz jej na potrzeby stworzenia logo czy strony internetowej. Również sam design przyczepy gastronomicznej musi wiązać się z jej nazwą. Dlatego też jest to bardzo ważny wybór i musisz poświęcić nad nim dużo czasu, aby być pewny co do końcowego wyboru.

Sprzęt do do Twojej przyczepy gastronomicznej

W przyczepie gastronomicznej funkcjonują takie same kryteria jak w standardowej restauracji. Dla każdej osoby przygotowującej posiłki, podstawowe znaczenie ma dobrze wyposażona kuchnia. Obecnie istnieje wiele małych urządzeń, które z powodzeniem pomagają w codziennej pracy w kuchni. Ważne jest, aby sprzęt był wydajny – w godzinach szczytu pod Twoim food truckiem może ustawić się pokaźna kolejka wygłodniałych klientów. I tutaj odgrywa on decydującą rolę. Kolejną ważną cechą, która powinna charakteryzować narzędzia, na które się zdecydujesz to ich solidność oraz jakość. Pamiętaj, że będą działały na wysokich obrotach długi okres casu i nie mogą Cię zawieść w najmniej oczekiwanym momencie. Główną różnicą w porównaniu z tradycyjną restauracją jest oczywiście ograniczenie przestrzeni w przyczepie gastronomicznej, niestety nigdy nie będzie ona na tyle duża, aby zmieścić wszystkie potrzebne urządzenia. Pamiętaj, że w Twoim food trucku musi znaleźć się miejsce na chłodnie, w której schowasz potrzebne składniki oraz produkty. Bardzo ważne jest, aby każdy centymetr został wykorzystany w optymalny sposób. Nic nie powinno przeszkadzać Ci w codziennej pracy a wszystkie narzędzia, meble powinny zostać dobrze zamocowane, aby nie przemieściły się w czasie transportu.