niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Poprawa bezpieczeństwa w małych firmach

Jeśli jesteś przedsiębiorcą prowadzącym mikro- i małą firmę, możesz być przekonany, że z uwagi na jej niewielki rozmiar, Twój biznes nie stanowi łakomego kąska dla hakerów i złodziei, więc czujesz się bezpiecznie, gdyż ryzyko włamania czy ataku cybernetycznego na Twoją firmę jest praktycznie równe zeru. W końcu, czy przestępcy nie są bardziej zainteresowani dużymi korporacjami i ich znacznie zasobniejszymi portfelami?

Byłoby wspaniale, gdyby tak było, ale statystyki nie pozostawiają złudzeń. Przestępcy w zastraszającym tempie atakują małe przedsiębiorstwa, zarówno w internecie, jak i poza nim. Wybierają je na swój cel przede wszystkim dlatego, że niewielkie firmy posiadają niewielkie, łatwe do pokonania zabezpieczenia. Niestety przedsiębiorstwa te są także najczęściej najmniej przygotowane do radzenia sobie ze stratami finansowymi oraz utratą reputacji i zaufania będącymi następstwem kradzieży danych czy mienia.

Faktem jest, że im więcej inwestujesz w zabezpieczenie swojej firmy (nawet jeśli nie wydaje Ci się, że jesteś zagrożony), tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że staniesz się celem przestępców. Poza samym zwiększeniem inwestycji w środki ochrony, warto również wdrożyć kilka prostych, ale jakże istotnych zasad poprawiających poziom bezpieczeństwa w Twojej firmie.

Ogranicz i nadzoruj dostęp.

Jednym z najprostszych sposobów ograniczenia ryzyka kradzieży danych lub mienia jest utrudnienie dostępu miejsc, w których rzeczy te są przechowywane (serwerownie, zaplecza, magazyny, pomieszczenia biurowe). Możesz to zrobić na kilka sposobów:

– rozdaj pracownikom jak najmniej kluczy i kontroluj, kto jest obecnie w ich posiadaniu – jeśli obawiasz się, że śledzenie obiegu kluczy przysporzy Ci zbyt wielu trudności, zastanów się nad wdrożeniem zautomatyzowanego systemu zarządzania kluczami. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu rozwiązań, spośród których możesz wybrać te, których funkcjonalność Ci odpowiada
– ogranicz do minimum dostęp do obszarów, w których przechowywane są dane szczególnie wrażliwe lub najbardziej wartościowy sprzęt – im mniej osób otrzyma klucz do takich pomieszczeń, tym mniejsze ryzyko ich zgubienia, podrobienia czy udostępnienia osobom trzecim.
– rozważ zainstalowanie systemu kontroli dostępu, aby skuteczniej ograniczać dostęp do niektórych obszarów budynku – w pomieszczeniach typu serwerownie i magazyny najlepiej zainstalować czytniki biometryczne, które udzielają dostępu do pomieszczenia poprzez identyfikację linii papilarnych danej osoby. To najbardziej wiarygodne i pewne urządzenia, jakie istnieją na rynku. Danych biometrycznych nie sposób zgubić, ani podrobić.
– upewnij się, że wszystkie klucze są zwracane za każdym razem, gdy pracownicy opuszczają firmę.
– jeśli jakikolwiek klucz w firmie zostanie zgubiony, niezwłocznie wymień zamki – jeśli posiadasz system kontroli dostępu a pracownik zgubi swoją kartę, natychmiast usuń taki identyfikator z systemu lub przynajmniej zablokuj jego uprawnienia.
– dokładnie sprawdzaj budynek i teren firmy przed rozpoczęciem i po zakończeniu pracy – to pozornie prosta i błaha propozycja, jednak regularne sprawdzanie obiektu przed i po pracy to świetny sposób, aby wyrobić sobie poczucie tego, co jest normalne, a co nie, a to pozwala szybko dostrzec wszelkie nieprawidłowości. Oprócz zajmowania się tym samemu, poinstruuj swoich pracowników by zgłaszali Ci wszystko to, co wydaje im się podejrzane lub nie na miejscu.
– zmodernizuj drzwi, okna i zamki – wzmocnione stalowe lub drewniane drzwi najprawdopodobniej wytrzymają próbę włamania. Wysokiej klasy profesjonalne zamki są koniecznością nie tylko przy każdym wejściu do budynku z zewnątrz, ale także w przypadku wszelkich drzwi wewnętrznych prowadzących do miejsc, w których przechowywane są poufne informacje lub drogi sprzęt. Koniecznie pamiętaj też o zainwestowaniu w zamki do wszystkich okien (jeśli szczególnie obawiasz się włamań do okien, kraty zabezpieczające stanowią dodatkową ochronę). Równie ważne – zawsze upewniaj się, że zamki są zamknięte, gdy dane drzwi lub okno nie jest używane.
– niszcz ważne dokumenty przed ich pozbyciem się – dokument wyrzucony do kosza nie jest w nim bezpieczny – gdy trafi do głównego śmietnika, nie wiadomo, kto uzyska do nich dostęp. Zminimalizuj potencjalne ryzyko, wkładając wszystkie poufne dokumenty, takie jak faktury, umowy, oferty dla klientów do niszczarki, zanim wyrzucisz je na śmietnik. Niszczenie dokumentów możesz również zlecić profesjonalnej firmie, która po zniszczeniu dodatkowo je zutylizuje.
– nadaj priorytet cyberbezpieczeństwu – aż 71% ataków cybernetycznych jest skierowanych do małych firm, dlatego ważne jest, aby oprócz fizycznych zabezpieczeń także wziąć pod uwagę cyfrowe aspekty bezpieczeństwa swojej firmy.

Bezpieczeństwo cybernetyczne ma wiele warstw, ale jako minimum, powinieneś zaplanować następujące działania:
– zabezpiecz swoją sieć Wi-Fi i monitoruj ruch, aby zidentyfikować potencjalnych intruzów
– naucz swoich pracowników, co to jest silne hasło i wymagaj, aby używali ich do wszystkich urządzeń z których korzystają w pracy i kont służbowych.
– upewnij się, że wszystkie firmowe urządzenia są wyposażone w najnowsze oprogramowanie, zabezpieczenia antywirusowe i zaporę ogniową.

– zamykaj firmowe laptopy na noc zamiast zostawiać je włączone na biurkach.

– wykorzystaj szyfrowanie do przechowywania i transmisji wszystkich wrażliwych danych.
– ogranicz liczbę pracowników, którym przyznajesz dostęp administracyjny i usuń wszystkie konta użytkowników byłych pracowników.
– stwórz plan przechowywania danych uwzględniający bezpieczeństwo i zapoznaj wszystkich pracowników z tymi protokołami.
– regularnie twórz kopie zapasowe wszystkich danych, abyś był zabezpieczony na wypadek, gdyby stało się najgorsze i niektóre z Twoich danych zostały skradzione.
– opracuj plan reagowania w sytuacji zagrożenia – jeśli dojdzie do włamania lub innego naruszenia bezpieczeństwa, nikt w Twoim zespole nie będzie myślał trzeźwo. Pomóż swoim pracownikom odpowiednio i skutecznie reagować, przygotowując dla nich plan reagowania i szkoląc ich w zakresie stosowania odpowiednich protokołów. Nawet jeśli Twój zespół nigdy nie będzie musiał korzystać z tej wiedzy, wzmocni to poczucie bezpieczeństwa wśród pracowników.

Wprowadzając już dziś zabezpieczenia do swojej małej firmy, możesz uniknąć zarówno fizycznych, jak i cybernetycznych ataków w przyszłości. Zapewnisz sobie i członkom Twojego zespołu większy spokój ducha, a to już samo w sobie czyni Twoje wysiłki wartymi zachodu.