poniedziałek, 22 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Porównywarka kredytów bankowych

Porównywarka kredytów bankowych i wybór jest gotowy? Kredyt w banku można oczywiście znaleźć z porównywarką kredytów lub korzystając z kalkulatora kredytowego. Ale jaką masz pewność, że ta konkretna propozycja, która wyróżnia się na tle innych podobnych propozycji, jest faktycznie najlepsza? Jeżeli czynnikiem decydującym jest cena, to nie ma innej możliwości, aby to sprawdzić, jak tylko porównanie kredytów bankowych uwzględniając całkowity koszt kredytu.

Wybór banku w którym złożysz wniosek o kredyt musi być decyzją przemyślaną, do czego tak w zasadzie zachęca każdy bank. Tak, tak. Banki lubią mieć do czynienia z „oświeconym” klientem, które zna produkt który wybiera i dokonuje świadomego wyboru.

Kalkulator kredytowy czy bankowa porównywarka kredytowa (dostępna jest w serwisie https://kredytyporownywarka.pl) może być dla Ciebie pierwszym podstawowym narzędziem, który przybliży Ciebie do zawarcia umowy kredytowej. Łatwo jest przecież dokonać symulacji rat i na tej podstawie podjąć decyzję.

Wielu osobom to wystarczy i nie szukają już dalej innych możliwości, aby dokonać jeszcze lepszego wyboru. Orientując się jednak w tym, co wpływa na koszt kredytu, można z pewnością znaleźć tańsze i korzystniejsze rozwiązanie.

Porównaj kredyty zanim dokonasz wyboru

Porównaj kredyty… Wydaje się to przecież takie proste. Ale jak to zrobić, aby otrzymać klarowną odpowiedź na pytanie: „czy to jest tani kredyt?”. Przecież nie jest to takie proste, jak dokonanie wyboru przeglądając gazetki reklamowe w supermarkecie… Ale z drugiej strony nie jest to, aż tak skomplikowane, aby sobie z tym nie dać rady i szukać pomocy u doradcy kredytowego.

Owszem występują opłaty, odsetki, ubezpieczenie, prowizja kredytowa, ale jeżeli potrzebujesz wsparcia finansowego i decydujesz się świadomie, na zaciągnięcie zobowiązania, to musisz sprawdzić wszystkie czynniki, które decydują o cenie kredytu, np. wysokość oprocentowania, prowizja czy ubezpieczenie. A na końcu porównać koszty całkowite.

Porównaj kilka ofert kredytowych

Oferta kredytowa w bankach (podobnie zresztą jak i w firmach pożyczkowych) jest bardzo duża, ale nie jest konieczne, aby przeglądać wszystkie propozycje! W przypadku kredytów mieszkaniowych analiza dostępnych propozycji nie przekracza z reguły 20.

W przypadku kredytów i pożyczek gotówkowych wstępna lista propozycji nie powinna przekraczać 10., a do szczegółowej analizy porównawczej wystarczy 2-4 oferty. Musisz wziąć pod uwagę, że na rynku działają banki komercyjne, spółdzielcze, jak i również SKOK-i, a każda z tych instytucji ma nawet i trzy różne propozycje dotyczące kredytów i pożyczek gotówkowych!

Jeżeli cenisz swój czas i akceptujesz fakt, że nie ma możliwości dokonania przeglądu całościowego rynku, porównaj kredyty, ale tylko kilku wybranych instytucji.

Porównywarki kredytowe. Wysokość raty i kosztów

Czy porównywarki kredytowe pozwalają obliczyć:

  • koszt kredytu?
  • wysokość raty?

Tak naprawdę, żadna porównywarka nie obliczy dokładnych kosztów kredytowych, a tym samym i wysokości raty. Z porównywarką nie dowiesz się, ile wyniesie Ciebie faktycznie całkowity koszt spłaty zadłużenia.

Porównywarka może Tobie jedynie pomóc wyborze banku oraz oszacować wysokość raty, co pozwala samodzielnie ocenić, czy rata kredytowa nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. I to wszystko.

Dlaczego taka jest konkluzja? Dwa zasadnicze fakty, poza ogólną propozycją kredytowa, wpływają na ostateczną ofertę kredytową przedstawioną przez bank:

  • zdolność kredytowa i
  • historia kredytowa w BIK.

Oba elementy brane są pod uwagę przy analizie kredytowej dokonywanej przez bank, i to od nich zależą ostateczna warunki kredytowania. Żadna porównywarka kredytowa nie może uwzględnić tych elementów (jak i to, czy znajdujesz się w bazie dłużników, np. KRD czy BIG).

Kalkulator zdolności kredytowej

Analogicznie jest w przypadku osób, które korzystają z kalkulatorów do wyliczenia zdolności kredytowej. Co prawda banki stosują podobną metodologię do jej wyliczania, ale stosują różne wagi przypisywane poszczególnym elementom, które wpływają na ostateczny wynik. ZAWSZE jest tak, że kalkulatory zdolności kredytowej wskazują co innego niż wyliczenia w banku A czy B.

Rozwiązanie tego problemu jest proste: jeżeli chcesz wiedzieć, czy i jaką masz zdolność kredytową, ile wyniesie ostateczna rata kredytowa – skontaktuje się z wybranym bankiem. W takiej sytuacji warto zaufać tylko i wyłącznie potencjalnemu kredytodawcy.

Kredyt gotówkowy porównywarka banków

Ponieważ kredyt gotówkowy (pożyczka gotówkowa) jest najczęściej poszukiwanym produktem kredytowym, to skupimy się właśnie na nim.

Najczęstszymi kosztami występującymi przy tego rodzaju zobowiązaniach są:

  • odsetki,
  • prowizja kredytowa,
  • opłaty dodatkowe,
  • dobrowolne ubezpieczenie.

Każdy z tych pojedynczych kosztów wpływa na całkowity koszt kredytu, a tym samym decyduje o cenie zobowiązania.

Poszczególne koszty kredytów gotówkowych

Odsetki są pochodną oprocentowania nominalnego kredytu, jego wysokości, czasu kredytowania oraz rodzaju rat (malejące lub stałe). Im większe jest oprocentowanie, wysokość kredytu i czas jego spłaty, tym większy będzie koszt odsetkowy.

Prowizja kredytowa jest najczęściej wyliczana jako ustalony procent od wysokości kredytu. Może ona wynieść 0%, jak i 15%.

Opłaty dodatkowe przyjmują różne nazewnictwo (administracyjne, za rozpatrzenie wniosku, itp.), ale z reguły jest to niewielka część ogólnych kosztów.

Ubezpieczenie kredytu jest dobrowolne i zawsze zwiększa koszt kredytowy, zwłaszcza w sytuacji, jeżeli pozostałe elementy kosztów nie zostaną obniżone. Warto zatem skorzystać z zasady „coś-za-coś”. Jeżeli zdecydujesz się na wykupienia polisy, targuj się z bankiem o obniżenie oprocentowania lub prowizji (wybieraj to co będzie bardziej korzystne).

Im niższy będzie całkowity koszt, tym kredyt jest tańszy. Z porównywarką banków i kredytów gotówkowych nie jest możliwe sprawdzenie i porównanie kosztów (z przyczyn, o których zostało już wspomniane powyżej), dlatego musisz skontaktować się z bankiem w sprawie kredytu.

Pamiętaj, że całkowity koszt kredytu jest również odzwierciedlony w RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) kredytu.

Porównywarka kredytów konsolidacyjnych

Czy można sprawdzić wysokość raty z kalkulatorem kredytu konsolidacyjnego? Podobnie jak w to ma miejsce w przypadku kredytów gotówkowych i hipotecznych, można ją tylko oszacować. Zdecydowanie lepszym sposobem jest skontaktowanie się z bankiem i zapytanie o ofertę kredytową.

Kalkulator kredytu konsolidacyjnego może być traktowy jako symulator kredytu, ale nie dowiesz się, ile wyniesie:

1. Całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego. Inne koszty wystąpią w przypadku kredytów konsolidacyjnych gotówkowych, a inne, jeżeli skorzystasz z konsolidacji hipotecznej. Być może zdecydujesz się na wykupienie ubezpieczenia i wynegocjujesz niższe oprocentowanie lub prowizję – kalkulatory takich rzeczy nie uwzględniają.

2. Miesięczna rata. Jest to bardzo ważna informacja, a jej wysokość jest pochodną oferty kredytowej (a tym samym zależy również od kosztów kredytowych), wysokości kredytu, okresu spłaty, daty wypłaty środków i płatności rat. Rata kredytu konsolidacyjnego w wysokości 80 000 zł na 10 lat może wynieść 910 zł dla konsolidacji gotówkowej i 720 zł w przypadku zabezpieczenia na hipotece nieruchomości.

Konsolidacja jest przeprowadzana z reguły na duże kwoty, nierzadko sięgające nawet i 100 tys. zł, i jest jednocześnie na tyle poważną sprawą, że powinna być przeprowadzona rzetelnie i z dokładnymi wyliczeniami.

Porównanie kredytów, a zdolność kredytowa

Na zdolność kredytową wpływa wiele różnych parametrów, nie tylko uzyskiwane dochody i wydatki, ale również parametry samego kredytu, jak i kwota i okres finansowania.

Ponieważ każdy bank ma obowiązek wyliczenia zdolności kredytowej przyszłego kredytobiorcy, ale w nieco inny sposób ją oblicza, należy wziąć pod uwagę fakt, że w każdym z banków Twoja maksymalna zdolność kredytowa będzie inna.

Warto zatem porównywać kredyty nie tylko wówczas, kiedy szukasz najtańszej opcji, ale również i maksymalnej kwoty kredytu.

Im dłuższy będzie czas spłaty, to miesięczna rata będzie mniejsza, a tym samym wzrośnie zdolność kredytowa. Z drugiej jednak strony, dla kredytobiorcy oznacza to wyższy całkowity koszt kredytu – wzrasta wysokość zapłaconych odsetek.

Przy wyliczaniu zdolności kredytowej ważny jest również wariant dotyczący spłaty zobowiązania. Do wyboru są dwa rodzaje rat: malejące i równe. Raty malejące na początku spłaty kredytu są większe, a tym samym mocniej obciążają domowy budżet. Jednak z każdym kolejnym miesiącem spłaty są one coraz mniejsze, aż mniej więcej w połowie okresu spłaty, ich wysokość jest mniejsza w odniesieniu do rat równych. Wybierając raty malejące zapłacisz mniej odsetek (kredyt będzie tańszy), ale wymagają większej zdolności kredytowej.

Ponieważ zdolność kredytowa nie jest uzależniona tylko i wyłącznie od uzyskiwanych dochodów, zatem nie działa w tym przypadku prosty mechanizm, według którego wzrost uzyskiwanych dochodów automatycznie przekłada się na wzrost zdolności kredytowej. Wiele zależy od bieżących kosztów utrzymania gospodarstwa domowego oraz wydatków związanych ze spłatą innych zobowiązań.