niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Praca jako serwisant – w jakiej branży najlepiej?

Codzienna praca serwisantów jest niezbędna, aby została utrzymana płynność procesów w niemal każdej firmie. Obecność wykwalifikowanego serwisanta to gwarancja podjęcia szybkich kroków w celu naprawy drobnych usterek, jak i poważniejszych awarii. Praca jako serwisant wiąże się z koniecznością posiadania szeroko rozumianego wykształcenia technicznego lub elektrotechnicznego, mechatronicznego czy informatycznego. Jak wyglądają codzienne obowiązki serwisantów? Jaka branża oferuje najlepsze zarobki? Odpowiadamy!

Na czym polega praca serwisanta?

Serwisant może być zatrudniony jako osoba z obsługi biura i być częścią różnorodnego zespołu lub pracować dla firmy oferującej usługi serwisowe. W drugim przypadku jest szczególnie przydatne posiadanie prawa jazdy kat. B, aby móc sprawnie dojeżdżać do klientów z niezbędnymi narzędziami. Taka usługa może obejmować naprawy sprzętu AGD i RTV, kontroli stanu instalacji lub konserwacji urządzeń.

W biurowcu serwisant będzie się zajmował raczej obsługą sprzętu komputerowego, drobnymi naprawami, instalacją oprogramowania czy odpowiednim przygotowaniem stanowisk pracy. Serwisant w biurze się także zajmować drobnymi naprawami i konserwacjami używanego tam sprzętu, np. ekspresu do kawy, drukarek, kserokopiarek itd.

Serwisanci mogą się specjalizować w obsłudze maszyn czy sprzętu medycznego. Są wówczas zatrudnieni w odpowiednich zakładach, szpitalach lub laboratoriach i dbają o to, by każdego dnia maszyny były przygotowane do pracy. W razie usterki serwisant diagnozuje problem i przywraca sprzęt do działania. Zajmuje się również przeglądami technicznymi oraz pracuje z dokumentacją techniczną.

Praca – serwisant. Na jakie zarobki można liczyć?

W Polsce zarobki serwisanta mogą osiągnąć poziom około 5-6 tysięcy złotych brutto. Wszystko zależy od specjalizacji, kierunkowego wykształcenia, zakładu pracy oraz zakresu wykonywanych obowiązków. Serwisanci maszyn i urządzeń medycznych mogą liczyć na wyższe stawki netto. Wysoko wykwalifikowani specjaliści ds. naprawy sprzętów AGD i RTV często zakładają własne firmy, by sięgać po pięciocyfrowe wynagrodzenie miesięczne.

Doświadczeni fachowcy, którzy chcą być zatrudnieni na stabilnych warunkach mogą też sprawdzić zagraniczne oferty pracy. Serwisanci w Niemczech mogą liczyć na miesięczne wynagrodzenie rzędu 15 tys. zł. Na tym stanowisku przydaje się znajomość niemieckiego lub angielskiego (częścią pracy jest czytanie i uzupełnianie dokumentacji technicznych), ważne są też umiejętności pracy w zespole, komunikatywność oraz zaangażowanie w wykonywanie zadań.

Praca jako serwisant może być na co dzień lekką i bezstresową pracą, warto jednak pamiętać, że w jej specyfice leży gotowość do działań w sytuacji awaryjnej. W sytuacji zaistnienia dużego problemu, może się okazać konieczne większe zaangażowanie i np. pozostanie w pracy nieco dłużej. Jak jednak się można domyślać, sprzęty nawet w największym biurowcu nie psują się codziennie. Na brak wrażeń nie mogą za to narzekać osoby pracujące w firmie świadczącej usługi serwisowania. W tym przypadku każdy nowy przypadek może stanowić wyzwanie zawodowe!