piątek, 14 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Praca kierowcy CE – czy warto być kierowcą zawodowym?

O pracy kierowcy zawodowego marzą przeważnie mężczyźni, coraz częściej jednak za kierownicą siadają także kobiety. Jakie zalety i wady posiada taka forma zatrudnienia i dlaczego warto wziąć ją pod uwagę? Jak znaleźć odpowiednie zatrudnienie i jakie wymagania należy spełnić, by móc pracować jako kierowca samochodu ciężarowego z przyczepą?

Do czego uprawnia kategoria C E?

Kategoria C E uprawnia do prowadzenia pojazdów kategorii C i przewożenia przyczepy o masie ponad 750 kg. Kategoria C dotyczy samochodów ciężarowych, których masa całkowita przekracza 3,5 tony. Należą do niej ciężarówki, autobusy i inne pojazdy, które przeznaczone są do przewozu osób lub towarów. Kategoria E natomiast obejmuje uprawnienie do przewozu przyczep o masie całkowitej przekraczającej 750 kg. Osoba posiadająca kategorię CE ma prawo do prowadzenia pojazdów z przyczepami i naczepami. 

Cienie i blaski pracy jako kierowca CE

Śmiało można powiedzieć, że kierowca CE to tak naprawdę pracownik fizyczny. Praca kierowcy CE jest naprawdę wymagająca, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Kierowcy pracują przez wiele godzin, często bardzo długo przebywają poza domem. Wiąże się to z rozłąką z rodziną, co bywa naprawdę trudne. Jeżeli kierowca odpowiada za samodzielny załadunek i rozładunek pojazdów, musi wykazać się sporą sprawnością fizyczną. Praca kierowcy ma jednak także sporo zalet. Jedną z nich jest różnorodność, ciągła mobilność, piękne krajobrazy. Poza tym, kierowca jeżdżący na trasach międzynarodowych może oczekiwać bardzo atrakcyjnego wynagrodzenia, co często jest jednym z głównych powodów aplikacji na to stanowisko. Konkurencyjne wynagrodzenie i ciągłe zapotrzebowanie na doświadczonych kierowców często przesądzają o tym, że ludzie decydują się na poszukiwanie zatrudnienia w tym zawodzie. Najwięcej mogą zarobić kierowcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie jako kierowca długodystansowy. Nieco mnie zarobią kierowcy na krótkich trasach, wciąż jednak wynagrodzenie jest atrakcyjne. Praca kierowcy ce w kujawsko-pomorskim jest zdecydowanie ciekawą opcją, którą warto wziąć pod uwagę.

Praca kierowca CE- jak znaleźć zatrudnienie?

Bez względu na to, czy szukasz pracy na trasach krajowych czy w ruchu międzynarodowym, aktualne oferty możesz znaleźć w internecie, bez wychodzenia z domu. Warto dokładnie przeanalizować opis stanowiska, bo z niego wynikają zwykle prawa i obowiązki pracownika. Praca kierowcy ce na śląsku nierzadko wymaga doświadczenia, pracy w systemie zmianowym czy dbania o stan techniczny pojazdu. W większości krajów wymogiem jest także Karta Kierowcy. Warto zaznaczyć, że wymagania wobec kierowców zawodowych mogą być nieco inne w różnych krajach, dlatego należy dokładnie czytać opis stanowiska przy konkretnej ofercie zatrudnienia. 

Umowa o pracę czy umowa zlecenie- co wybrać?

Kierowca ciężarówki może pracować zarówno w oparciu o umowę o pracę, jak i umowę zlecenie. Wielu kierowców prowadzi własne firmy przewozowe, pracując na swój własny rachunek. Umowa o pracę to stabilne zatrudnienie, stałe wynagrodzenie. Umowa zlecenie natomiast to większa wolność i niezależność, zarówno w transporcie międzynarodowym, jak i krajowym. To, jaką umowę wybierzesz będzie z pewnością zależało od sytuacji rodzinnej czy prywatnych oczekiwań. Umowa o pracę wiąże się z okresem wypowiedzenia, prawem do urlopu czy innymi korzyściami. Umowa zlecenie natomiast to często praca w niepełny wymiarze godzin bądź praca projektowa, która może być atrakcyjna cenowo, ale nie jest do końca stabilna i pewna.