niedziela, 26 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Przepustowość sieci główną przeszkodą w rozwoju 5G w Polsce

„Braki w infrastrukturze oraz ograniczona przepustowość sieci hamują rozwój technologii 5G w Polsce” – zauważył Krzysztof Witoń, prezes zarządu IPT Fiber, spółki z grupy kapitałowej InPhoTech w trakcie dyskusji na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Przedstawił również potencjalne rozwiązanie problemu z zakresu technologii światłowodowej.

W opinii Krzysztofa Witonia, kryzys związany z pandemią koronawirusa przywrócił dyskusję o potrzebie budowy infrastruktury dostosowanej do rosnących potrzeb gospodarki. Ograniczenia w transmisji danych to problem globalny, utrudniający nie tylko pełne wprowadzenie sieci 5G, ale również urzeczywistnienie idei Przemysłu 4.0 opartego na sztucznej inteligencji czy Internecie rzeczy. Jednocześnie prezes IPT Fiber wyraził nadzieję, że w zakresie rozbudowy i modernizacji infrastruktury telekomunikacyjnej wśród operatorów i głównych podmiotów na rynku samoistnie wytworzy się atmosfera współpracy.

Jeden ze sposobów na zwiększenie przepustowości w sieci może stanowić innowacyjna technologia światłowodów wielordzeniowych, którą grupa InPhoTech, rozwija już od ponad dekady. W ostatnich międzynarodowych testach przeprowadzonych z firmami Orange Polska oraz Infinera polski światłowód wielordzeniowy osiągnął rekordową przepustowość, siedmiokrotnie wyższą od tradycyjnych, standardowo stosowanych w telekomunikacji światłowodów, przy wykorzystaniu włókna o takiej samej średnicy i spełniającego normy telekomunikacyjne.

Takie rozwiązanie pozwala wprowadzić wydajniejsze światłowody wielordzeniowe w istniejące szlaki komunikacyjne zamiast obecnych włókien bez konieczności modernizacji infrastruktury. Poza zwiększoną pojemnością technologia opracowana przez grupę InPhoTech i wdrażana przez spółkę IPT Fiber gwarantuje również najwyższe bezpieczeństwo transmitowanych danych.

Za sprawą centrum badawczo-rozwojowego, które spółka IPT Fiber zaczyna budować w Lubartowie, wkrótce rozpocznie się komercjalizacja rozwiązania. Według zapewnień prezesa IPT Fiber będzie tam powstawać 150 tys. km włókna światłowodowego rocznie.

Andrzej Abramczuk, prezes Netii wskazywał, że technologia 5G ma przede wszystkim stymulować rozwój gospodarki i przemysłu, wskazując na takie branże jak medycyna, logistyka czy edukacja. Szczególnie ten ostatni sektor okazał swoje słabości w związku z pandemią koronawirusa.

Za największą barierę inwestycyjną dla rozwoju technologii 5G w Polsce Abramczuk uznał nadmiar regulacji obowiązujących na rynku telekomunikacyjnym. Jego zdaniem zbytnie nagromadzenie procedur i zezwoleń potrafi wydłużyć proces modernizacji i budowy infrastruktury krytycznej dla działania nowoczesnych sieci.

Prezes Netii zauważył, że nasila się współpraca operatorów w zakresie wzajemnego wykorzystywania infrastruktury, a przy okazji budowane są podmioty świadczące usługi czysto strukturalne. Dzięki wsparciu ze środków unijnych inwestycje w infrastrukturę nabierają tempa.

Dyskusja poświęcona rozwojowi technologii 5G w kontekście budowy przez operatorów telekomunikacyjnych infrastruktury szerokopasmowej w Polsce odbyła się w ramach jubileuszowego XXX Forum Ekonomicznego zorganizowanego w Karpaczu w dniach 7-9 września 2021 roku.

Źródło informacji: PAP MediaRoom