piątek, 31 marcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Psychoterapia dzieci i młodzieży kluczowa dla zdrowia i życia

Jednym z najgorszych, a jednocześnie najbardziej rozpowszechnionych kłamstw jest to, że młodzi ludzie nie mogą mieć problemów. Owszem, mogą – a o tym, co się dzieje, gdy zostaną z nimi zostawieni sami sobie, niech świadczy dramatycznie rosnąca samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Podstawową formą prewencji, pomocy dla młodego człowieka jest psychoterapia.

Zrozumienie kluczem do pomocy ratującej życie

Dorośli często bagatelizują problemy najmłodszych, wydaje im się, że problemy młodości to błahostka w porównaniu do problemów dorosłego życia. Z punktu widzenia osoby dorosłej może i tak jest, ale dla dziecka czy nastolatka zawód miłosny czy poczucie niespełnienia oczekiwań rodziców jest bardzo przygnębiającym uczuciem. Potrzebny jest mu ktoś, kto go wysłucha.

Właśnie taką rolę odgrywa psychoterapeuta. Jego zadaniem jest pomoc poprzez nawiązanie bezpośredniego kontaktu z pacjentem, walidacja jego problemów, wysłuchanie ich. Dzięki temu może on dobrać program terapeutyczny w taki sposób, by dziecko czy nastolatek sam, z własnej nieprzymuszonej woli uczestniczyło w terapii. Specjalizują się w tym instytucje takie, jak PsychoCare – psycholog Warszawa oferujące profesjonalną pomoc zarówno kilkuletnim dzieciom, jak i nastolatkom zbliżającym się do dorosłości.

Pomoc dostosowana do wieku i potrzeb pacjenta

Psychoterapia dziecięca polega na dobraniu stosowanych środków i metod do wieku pacjenta. Inaczej prowadzone będą zajęcia przygotowane dla nastoletniego pacjenta, inaczej należy podejść do osoby kilkuletniej. Szczególnie w tym drugim przypadku, gdy umysł jest jeszcze wyjątkowo wrażliwy, a dziecko przeżywa każdą negatywną zmianę (np. rozwód rodziców) terapia musi być prowadzona w sposób indywidualny, terapeuta poświęca więc dziecku tyle uwagi, ile tylko potrzebuje.

Dorastanie wiąże się z wieloma, nie zawsze przyjemnymi zmianami w życiu. Utrata dawnych znajomych, którzy zmienili szkołę, stres społeczny, nieśmiałość – wszystkie te czynniki mogą odcisnąć olbrzymie piętno na psychice dziecka. Psychoterapia dziecięca ma więc za zadanie pomóc dziecku w pogodzeniu się ze zmianami, w wyciągnięciu pozytywnych lekcji z negatywnych sytuacji.

Kiedy zgłosić się do terapeuty?

Rodzice powinni poprosić o pomoc, gdy tylko zauważą, że ich dziecko od dłuższego czasu zachowuje się inaczej niż zwykle. Jeśli syn lub córka chodzi osowiały, smutny, zmieniony jest to ewidentny znak, że dzieje się coś niedobrego – należy czym prędzej udać się do specjalisty, zanim objawy nasilą się i – być może – dojdzie do tragedii. Wbrew pozorom zmianę zachowania u dziecka łatwo zauważyć. Oczywiście, w dobie pandemii tradycyjne porady są albo drogie, albo niemożliwe wręcz do uzyskania. Alternatywą są więc spotkania online. Pomimo tego, że przeprowadzane są przez internet, nie tracą one nic ze swoich terapeutycznych właściwości. Terapia ma dokładnie taką formę, jak stacjonarna, a specjaliści poświęcają pacjentowi tyle czasu, ile potrzebuje. Więcej szczegółów tutaj:  https://cplwowska.pl/pomoc-psychologiczna-online/.