piątek, 24 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Rejestracja firmy – co się z tym wiąże?

Praca na etat nie jest dla każdego. Nie wszyscy są w stanie odnaleźć się w sztywnych godzinach pracy i wykonywaniu cudzych poleceń. Nie każdy doskonale odnajduje się w rutynie i jest w stanie codziennie przez wiele godzin wykonywać te same, powtarzalne czynności. W takich warunkach niektóre osoby bardzo szybko się wypalają i nie są w stanie wieść szczęśliwego życia. Dla takich osób najlepszym wyjściem może okazać się własna działalność gospodarcza. Co warto o tym wiedzieć?

Podjęcie decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, na które należy być przygotowanym. Jednak jeśli jesteś już zdecydowany, dobrze wiesz, że przebicie się i zaistnienie na rynku wcale nie jest proste i wcale Cię to nie odstrasza. Masz pomysł na siebie, masz pomysł na biznes i chcesz się właśnie w ten sposób realizować. To wszystko chwalebne. Zanim jednak ogłosić otwarcie, musisz dopełnić wszystkich formalności związanych z zakładaniem firmy.

Czy warto otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Na to pytanie każdy człowiek musi sam odpowiedzieć sobie w głębi ducha. Są tacy, którzy nie wyobrażają sobie pracy bez działalności gospodarczej, inni uważają, że za dużo z tym problemów. Jeszcze inni właśnie teraz otwierają działalność gospodarczą, by móc się przekonać na własnej skórze, jak potoczy się ta ścieżka ich kariery. Jeśli masz pomysł na biznes, wiesz, co chcesz osiągnąć, przeprowadziłeś badania rynku i wiesz, że na dane produkty lub usługi byłby popyt i jesteś naprawdę dobry w tym, co robisz — założenie działalności gospodarczej może okazać się naprawdę dobrym pomysłem.

Rejestracja firmy — czy to trudne?

Rejestracja firmy to coś, czym koniecznie trzeba się zająć. Musisz postarać się o wpis do centralnej ewidencji, musisz być wpisany do rejestru przedsiębiorców i przygotować się na kontrolę urzędu skarbowego. Interesuje się on bowiem każdą zakładaną działalnością gospodarczą. Uważaj też na oszustów! Do Centralnej ewidencji i informacji na temat działalności gospodarczej dostajesz się natychmiast i bezpłatnie — wcale nie musisz za to płacić. A właśnie na tej niewiedzy często bazują oszuści. Musisz też przemyśleć formy opodatkowania. Możesz zdecydować się na rozliczenie na zasadach ogólnych, na podatek liniowy czy na rozliczenie od przychodów ewidencjonowanych. Potrzebujesz też odpowiedniego PKD, czyli zaklasyfikowania pełnionej funkcji według polskiej klasyfikacji działalności. Więcej informacji o działalności gospodarczej możesz otrzymać od profesjonalistów.  W końcu rejestracja firmy wcale nie jest łatwym zadaniem i warto prosić o pomoc.

Działalność gospodarcza a ubezpieczenia społeczne

Rejestracja działalności gospodarczej to konieczność prowadzenia księgowości i ewidencji przychodów tak, by w urzędzie skarbowym wszystko wyglądało dobrze. Do rejestracji firmy potrzebny Ci też firmowy rachunek bankowy. Musisz też figurować w wykazie podatników VAT, jeśli decydujesz się na zostanie płatnikiem VAT. Otworzenie firmy wiąże się też z koniecznością uiszczania opłaty na ubezpieczenia społeczne. Ubezpieczenie rentowe, chorobowe, emerytalne — wszystkie rozliczenia z ZUS zostają na Twojej głowie z chwilą, gdy zakończysz rejestrację firmy. Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do pilnowania tego obowiązku i regularnych opłat — za siebie i tylko siebie, gdy prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą albo również na pracowników, jeśli ich zatrudnia. Złożenie wniosku o objęcie odpowiednim ubezpieczeniem jest równie ważne, jak decyzja ma temat tego, jaką formę opodatkowania wybierasz.