środa, 17 kwietniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Rola wykorzystania urządzeń mobilnych w procesach magazynowych

Nie ulega wątpliwościom, że w przedsiębiorstwach dwudziestego pierwszego wieku coraz większa rolę grają nowoczesne rozwiązania technologiczne – przyczyniają się one do usprawniania biznesu właściwie w każdym segmencie rynku. Postęp technologiczny jest łatwy do zaobserwowania zwłaszcza w branży logistycznej i halach magazynowych. Dzięki wykorzystaniu mobilnych urządzeń takich, jak np. terminale do wózków widłowych oraz kolektory, możliwe jest znaczące usprawnienie procesów zachodzących w magazynie. W poniższym artykule dowiesz się, jakie jest zastosowanie tych urządzeń.

Terminale do wózków widłowych – co warto wiedzieć?

Terminal to niewielkie, przenośne urządzenie komputerowe, które jest wykorzystywane przez pracowników hal magazynowych w celu identyfikacji i skanowania znajdujących się na półkach produktów. Dzięki temu rozwiązaniu, pracownik obsługujący wózek widłowy może np. w prosty sposób znaleźć towar w hali magazynowej. Dotychczas, urządzenia te były ręcznie obsługiwane przez pracowników magazynów, obecnie jednak – dzięki rozwiązaniom z zakresu nowoczesnej technologii komputerowej – zaczyna się to zmieniać, a coraz więcej nowoczesnych przedsiębiorstw logistycznych zaczyna stosować terminale, które mogą być zamontowane na wózkach widłowych (bądź, w zależności od potrzeb danej firmy, także na innych wykorzystywanych pojazdach). Działanie to pozwala na znaczną automatyzację pracy, co jest jednym z czynników tworzących pozycję konkurencyjną współczesnych przedsiębiorstw i pozwala znacząco zwiększyć efektywność pracy całej firmy.

Podczas wyboru modelu terminala należy zwrócić uwagę m.in. na markę producenta (sprawdzony dostawca rozwiązań IT) oraz możliwość zasilania terminala z poziomu wózka widłowego. Ważne jest także to, czy terminal magazynowy posiada opcje: Bluetooth, WiFi, 4G (zobacz poradnik: Jak wybrać terminal mobilny do wózków widłowych?).

Oczywiście, z uwagi na specyficzny charakter warunków panujących w większości hal magazynowych (obecność różnego rodzaju zanieczyszczeń, wilgoci, narażenie na wstrząsy oraz uszkodzenia) ważne jest, by terminal wózkowy był solidny i odporny na zanieczyszczenia oraz uszkodzenia mechaniczne.

Kolektor danych android

Kolektor danych jest urządzeniem, które pobiera kody kreskowe produktów znajdujących się w magazynie – informacje te mogą być zbierane za pomocą lasera bądź imagera, czyli przechwytywania obrazu. Choć zakres funkcjonalności kolektora jest nieco węższy w porównaniu z terminalami do wózków widłowych (kolektor magazynowy umożliwia głównie skanowanie kodów kreskowych w celu ich dalszego przetwarzania, podczas gdy terminal mobilny udostępnia również informacje odnośnie np. lokalizacji), to sprzęt ten pozostaje absolutnym must have każdego magazynu. Podczas wyboru skanera także należy zwracać uwagę na takie aspekty, jak m.in. pojemność baterii urządzenia oraz czas ładowania (zobacz poradnik: Jak wybrać odpowiedni kolektor danych?).

Podsumowanie

Nowoczesne rozwiązania informatyczne to nieodłączny element współczesnego magazynu. Nowinki technologiczne mogą być stosowane np. w celu łatwiejszego zbierania danych. Odpowiednie wybór oprogramowania dedykowanego dla magazynów może znacząco zwiększyć konkurencyjność całego przedsiębiorstwa oraz zwiększyć efektywność i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy.