sobota, 15 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Rozdzielnica budowlana- czym jest i do czego służy?

Zabezpieczenie instalacji elektrycznej jest niezwykle istotne pod względem bezpieczeństwa. Do kontrolowania prądu i rozdzielania go w budynku służy rozdzielnica budowlana.

Czym jest rozdzielnica budowlana?

Rozdzielnica budowlana, czy mówiąc inaczej, erbetka budowlana to urządzenie służące do rozdzielania i kontrolowania prądu elektrycznego dostarczanego do budynku. Składa się z różnych elementów, takich jak bezpieczniki, wyłączniki, zabezpieczenia przeciwporażeniowe i liczniki energii. Służy do zabezpieczenia instalacji elektrycznej przed uszkodzeniem oraz umożliwia łatwe wykrycie i usunięcie awarii.

Do czego stosowane są rozdzielnice budowlane?

Erbetka służy do rozdzielenia i kontrolowania prądu elektrycznego dostarczanego do budynku. Służy także do zabezpieczenia instalacji elektrycznej przed uszkodzeniem oraz umożliwia łatwe wykrycie i usunięcie ewentualnej awarii.

Rozdzielnice budowlane stosuje się w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej, przemysłowych i innych obiektach, aby rozdzielić prąd elektryczny na poszczególne obwody, takie jak oświetlenie, gniazdka elektryczne, sprzęt AGD, itp. Służą również do kontrolowania ilości energii elektrycznej zużywanej przez poszczególne obwody i umożliwiają zabezpieczenie przed przeciążeniem oraz zwarciem. Pomagają również w identyfikacji i usunięciu awarii.

Rozdzielnice elektryczne- rodzaje

Istnieje kilka rodzajów rozdzielnic budowlanych. Jednym z nich są rozdzielnice niskiego napięcia. Służą one do rozdzielania napięcia zasilającego budynek na niższe wartości dla poszczególnych odbiorników. Rozdzielnice przemysłowe służą do zasilania maszyn i urządzeń przemysłowych, a rozdzielnice specjalne przeznaczone są do konkretnych zastosowań, np. rozdzielnice dla oświetlenia awaryjnego lub rozdzielnice dla wentylacji. Innym rodzajem są rozdzielnice modułowe składające się z kilku modułów, które można łatwo zamieniać lub rozbudowywać. Bardziej zaawansowane są rozdzielnice automatyczne, które zawierają zabezpieczenia automatyczne oraz zabezpieczenia przeciwprzepięciowe.

Jakie znaczenie ma obudowa rozdzielnicy budowlanej?

Obudowa rozdzielnicy budowlanej, a konkretniej materiał z jakiego jest wykonana odpowiada za trwałość i solidność całej rozdzielnicy. Najczęściej wybierane są obudowy wykonane z metalu bądź z bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego. Dostępne są także obudowy aluminiowe. Cechują się one lepszą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne, ale jednocześnie są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne.