sobota, 15 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Rozpoczęcie leczenia ortodontycznego – co musisz wiedzieć

Zabiegi ortodontyczne wymagają cierpliwości, gdyż proces przemieszczania zębów odbywa się bardzo powoli. Zastanawiasz się, jak długo to potrwa? Generalnie, leczenie trwa przeważnie od roku do półtora. Jest to szacunkowy zakres czasowy, który wskazuje na przewidywany okres leczenia, ale nie jest to sztywna ramka czasowa. W niektórych przypadkach czas ten może się różnić. Czas trwania leczenia ortodontycznego zależy od wielu indywidualnych czynników i może być różny dla każdej osoby.

Zaawansowanie wady zgryzu 

Czas trwania terapii ortodontycznej jest najbardziej uzależniony od rodzaju i zaawansowania wady zgryzu. W niektórych sytuacjach konieczna jest interwencja chirurgiczna, która polega na usunięciu pewnych zębów, aby leczenie było efektywne. Ponadto, jeśli uzębienie jest w złym stanie, konieczne może być leczenie zębów przed założeniem aparatu ortodontycznego, co dodatkowo wydłuża ogólny czas leczenia.

Wpływ wieku na długość leczenia

Rozpoczęcie leczenia ortodontycznego w młodym wieku znacząco wpływa na jego długość. U dzieci i nastolatków, gdzie rozwój kości nadal postępuje, możliwe jest szybsze korygowanie nieprawidłowości zgryzu. Dziecięce zęby są bardziej podatne na leczenie, co skraca czas terapii ortodontycznej w porównaniu z dorosłymi.

Dla młodych pacjentów typowy czas noszenia aparatu ortodontycznego zazwyczaj nie przekracza osiemnastu miesięcy. W przypadku dorosłych, leczenie może być bardziej skomplikowane i dłuższe – minimum osiemnaście miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet do trzech lat.

Jaki aparat wybrać?

Wybór typu aparatu ortodontycznego ma istotny wpływ na czas trwania terapii. Oprócz tradycyjnych, metalowych aparatów, obecnie wykorzystuje się także zaawansowane, dostosowane indywidualnie do Pacjenta aparaty. Dzięki precyzyjnemu dopasowaniu zamków do struktury zębów, możliwe jest znaczne skrócenie czasu leczenia, nawet o kilka miesięcy, w porównaniu z klasycznymi metodami.

Kiedy do ortodonty?

Ortodoncja to dziedzina skoncentrowana na korygowaniu wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz poprawie ustawienia zębów. Pacjenci, którzy najbardziej potrzebują leczenia ortodontycznego, to ci z wyżej wymienionymi problemami.

Dzieci powinny odbyć pierwszą wizytę u ortodonty nie później niż w wieku 7 lat. W tym okresie możliwe jest wykrycie wczesnych wad zgryzu, które nie są widoczne gołym okiem, i ich efektywna korekta. Leczenie ortodontyczne jest szczególnie zalecane dla dzieci z asymetrią twarzy, stłoczeniem zębów, przerwami między zębami, a także z nadmiernie wysuniętą lub cofniętą szczęką. Wczesna utrata zębów mlecznych, problemy z wymową, dysfunkcje języka, czy oddychanie przez usta również mogą być sygnałami do wizyty u ortodonty.

Dorośli, u których w dzieciństwie nie skorygowano wad zgryzu, również są dobrymi kandydatami do leczenia ortodontycznego. Nie ma górnej granicy wieku, która dyskwalifikowałaby z leczenia. Szczególne wskazania do terapii ortodontycznej u dorosłych to: zgrzytanie zębami, ich ścieranie, nadmierna akumulacja kamienia nazębnego, problemy z wymową, dysfunkcje języka, oraz oddychanie ustami.