niedziela, 26 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Rynek pierwotny czy wtórny? Jak kupić mieszkanie

Zakup mieszkania to decyzja wymagająca dobrego przemyślenia i przygotowania pod wieloma względami. Musimy wziąć pod uwagę nie tylko kwestie finansowe, ale również te bezpośrednio związane z nieruchomością, jaką chcemy nabyć – jej standardem czy lokalizacją. Z tego względu jednym z najczęstszych dylematów osób planujących zakup mieszkania jest decyzja, czy rozważać lokale z rynku wtórnego czy pierwotnego. Dziś przyjrzymy się tym dwóm rozwiązaniom zarówno pod kątem ich wad, jak i zalet.

Rynek pierwotny

Rynek pierwotny w nieruchomościach oznacza mieszkania zwykle w stanie deweloperskim, a więc nieużywane, które po raz pierwszy oddawane są do użytku. Nieruchomości z rynku pierwotnego sprzedawane są z reguły z ręki pierwszego ich właściciela, zatem nie mają historiii tzw. przebiegu.

Wśród zalet wyboru mieszkania z rynku pierwotnego z pewnością wymienić należy fakt, iż jako pierwsi właściciele w pełni decydujemy o jego wyglądzie i detalach od posadzki począwszy, również przez układ ścian działowych, aż po elementy wykończeniowe skończywszy. Kolejnym atutem mieszkania z rynku pierwotnego jest niewątpliwie fakt zastosowania w nim nowoczesnych, często energooszczędnych rozwiązań, a to z kolei oznacza nie tylko niższe opłaty za media, ale również za sam czynsz, który pozbawiony jest na przykład wpłat na fundusz remontowy.

Bardzo istotnym aspektem zakupu mieszkania z rynku pierwotnego są atuty związane z lokalizacją i otoczeniem. Deweloperzy obecnie dbają o to, aby ich nieruchomości mieszkaniowe budowane były w atrakcyjnej okolicy, otoczone ciekawą infrastrukturą, która będzie dla nich stanowiła ważny element marketingowy.

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego nie jest jednak pozbawione wad. Przede wszystkim należy podkreślić, że często musimy czekać nawet kilka lat na odbiór mieszkania, które kupiliśmy. Deweloperzy bowiem w większości przypadków sprzedają nieruchomości już na etapie ich projektu, zatem gotowe mieszkania do odbioru są już praktycznie niedostępne. 

Nabycie mieszkania, które fizycznie jeszcze nie powstało, może być też ryzykowne, gdyż z różnych przyczyn losowych deweloper może nie ukończyć inwestycji. 

Tym, co dla wielu osób może być problemem w przypadku zakupu mieszkania deweloperskiego jest fakt, iż przez kolejnych kilka lat w mieszkaniach sąsiadujących będą odbywać się prace wykończeniowe, co będzie generowało mnóstwo hałasu oraz innych niedogodności.

Zobacz także: Jak kupić mieszkanie w Warszawie –  rynek pierwotny i wtórny

Rynek wtórny

Rynkiem wtórnym w nieruchomościach nazywa się mieszkania, które nabywamy od innego właściciela. Mieszkania te zatem były wcześniej zamieszkane. Jeśli chodzi o zalety takich nieruchomości “z drugiej ręki”, to często atrakcyjna lokalizacja blisko centrum, a także rozbudowana i dobrze zorganizowana infrastruktura komunikacyjna oraz bliskość szkół, przedszkoli czy ośrodków medycznych. Takie mieszkanie możemy nabyć praktycznie od ręki, jeśli trafi nam się odpowiednia okazja i właściciel lokum będzie gotowy na jego sprzedaż. Warto również wspomnieć, że ceny mieszkań z rynku wtórnego są z reguły ok. 5-10% niższe niż w przypadku tych deweloperskich. 

Z kolei wśród wad mieszkań z rynku wtórnego wymienić należy ich niższy standard oraz sposób wykończenia, który nie zawsze będzie nam odpowiadał, co będzie wiąże się z koniecznością przeprowadzenia kosztownego remontu. Starsze mieszkania z reguły nie mają też nowoczesnych rozwiązań w zakresie ogrzewania czy doprowadzonych mediów, więc koszt ich eksploatacji może być wyższy niż w przypadku mieszkań deweloperskich.

Rynek pierwotny czy wtórny – wybór zależy przede wszystkim od naszych preferencji oraz potrzeb związanych z lokalem oraz jego użytkowaniem. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto przeanalizować wszystkie, wspomniane wyżej aspekty, aby wybrać ofertę, która będzie jak najbliższa naszym oczekiwaniom.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem feelalive.pl