niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Rynek wynajmu apartamentów w Trójmieście: Przegląd trendów i perspektyw

Rynek wynajmu apartamentów w Trójmieście nieustannie się rozwija. Gdynia, Gdańsk i Sopot tworzą jedną z kluczowych aglomeracji w Polsce, przez co aktywnie przyciągają turystów oraz klientów biznesowych. Pod kątem inwestycyjnym stanowią one idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zarabiać na krótkoterminowym i długoterminowym wynajmie nieruchomości. W znacznej mierze wynika to z korzystnej lokalizacji i położenia nad Bałtykiem, a także wielu innych atrakcji.

Wysoki standard życia w Trójmieście

Trójmiasto znajduje się obecnie w czołówce polskich lokalizacji pod względem warunków i standardu życia. Dużym atutem jest nie tylko bliskość morza, ale też licznych terenów zielonych. Takie położenie znacząco podnosi jakość powietrza, co zachęca osoby z różnych miast do okazyjne lub długotrwałego pobytu. Gdańsk, Gdynia i Sopot są uznawane za miasta czyste i przyjemne, a przy tym nowoczesne. Atrakcyjne warunki przyciągają również pracowników z wielu branż, ze względu na obecność portów czy pokaźną bazę biurowców. Trójmiasto jest też uznawane za bardzo dobre miejsce do studiowania. W aglomeracji znajduje się wiele renomowanych uczelni wyższych, włącznie z Uniwersytetem Gdańskim, Akademią Marynarki Wojennej czy Uniwersytetem Morskim. Niemałym atutem pozostaje mocno rozbudowana infrastruktura transportowa.

Najem krótkoterminowy i długoterminowy

Na obszarze Trójmiasta dominuje przede wszystkim najem krótkoterminowy, który jest nastawiony na turystykę. Okazje pod najem długoterminowy również występują, w tym również w przyległych dzielnicach czy gminach otaczających główne miasta aglomeracji. W metropoliach trójmiejskich występuje wyraźny trend opłacalności inwestycji w obiekty zlokalizowane wzdłuż SKM, a więc położone np. w południowych dzielnicach Gdańska czy tez dzielnicach Grabówek, Chylonia i Leszczynki w Gdyni. Wiele obszarów tych miast poddano w ostatnich latach znaczącej modernizacji, co przełożyło się na ulepszenie transportu miejskiego oraz zapewnienie bardziej atrakcyjnych warunków najemcom. Obecnie wynajem apartamentów w Trójmieście oferuje chociażby firma BH Properties, która specjalizuje się w obiektach korporacyjnych na potrzeby różnych przedsiębiorstw oraz ich pracowników.

Koszty wynajmu w Trójmieście

Pod względem cenowym, koszty wynajmu apartamentów w aglomeracji trójmiejskiej są stosunkowo zbliżone. Nieco niższe koszty wiążą się z wyborem nieruchomości w Gdyni, przy czym wszystkie miasta są bardzo zróżnicowane wewnętrznie. Z tego względu ceny mogą być ściśle uzależnione od dzielnicy, w której znajduje się poszukiwany apartament. Obecnie w Gdyni występuje zauważalny deficyt działek deweloperskich, co przekłada się na niższy udział nowych inwestycji w tym mieście. Większość z nich powstaje w dzielnicy Chwarzno-Wiliczno, która mieści w sobie głównie duże i stosunkowo drogie mieszkania skierowane do wieloosobowych rodzin. Nieco inna tendencja występuje w Gdańsku, gdzie funkcjonuje wielu deweloperów oraz sporo działek nadających się pod planowane inwestycje. Wszystko to ma istotny wpływ na profil cenowy apartamentów, a tym samym koszty wynajmu.

Najpopularniejsze apartamenty

Wśród najemców prywatnych, najpopularniejsze nieruchomości w Trójmieście to kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Nieco inaczej  wygląda to w przypadku klientów korporacyjnych. Obecnie coraz rzadziej decydują się oni na kwaterunek w hotelu lub hostelu, ze względu na ograniczoną ilość miejsc dla pracowników oraz wysokie ceny. Rozwiązaniem bardziej opłacalnym okazuje się właśnie wynajem specjalnie przygotowanych apartamentów, w których z powodzeniem może zamieszkać nawet kilkuosobowa grupa. Wybór takiej oferty wiąże się z niższymi kosztami, a przy tym zapewnia wysoki komfort pobytu. Lokale tego typu często są zlokalizowane w bardzo atrakcyjnych częściach Gdyni czy Gdańska, a goście mają je do dyspozycji na wyłączność i mogą czuć się bardzo swobodnie. Zależnie od wybranej oferty, apartament taki może posiadać kuchnię z pełnym wyposażeniem, nowoczesną łazienkę oraz wiele innych udogodnień dla zakwaterowanych osób.