środa, 3 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe

Skład celny publiczny: jakie korzyści daje przedsiębiorcom?

Import towarów spoza Unii Europejskiej generuje spore koszty. Nie każdy przedsiębiorca wie, czym jest skład celny, a także jakie korzyści gwarantuje. Jest to rozwiązanie rekomendowane przede wszystkim osobom działającym w handlu międzynarodowym, ale nie tylko. To sprawdzony sposób na to, aby uniknąć nadprogramowych kosztów oraz niepotrzebnych strat. Warto również poznać pozostałe zalety, które wspomagają funkcjonowanie biznesu.

Skład celny – rozłożenie kosztów w czasie

Wiadomym jest, że towar sprowadzany spoza UE (m.in. Chin) generuje cło oraz podatki. Opłaty mogą okazać się bardzo wysokie, co stanowi spore utrudnienie dla sprzedawców, którzy nie dysponują dużą ilością gotówki. W opisywanym przypadku odprawy celne mogą zostać podzielone na kilka części, dzięki czemu nie ma konieczności natychmiastowego uregulowania wspomnianych kosztów. Część sprowadzonych towarów może znajdować się w magazynie – nic nie stoi na przeszkodzie, aby produkty „wyjeżdżały” z niego partiami, w różnych terminach.

Skład celny pozwala aby cło oraz podatki opłacane były dopiero w momencie, gdy dany dana partia towaru opuszcza magazyn. Przedsiębiorca może więc uniknąć kłopotliwych przestojów finansowych. Nie ma również potrzeby pożyczania pieniędzy na uiszczenie zobowiązań związanych z importem. Docenią do przede wszystkim ci, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku.

Przygotowanie produktów do sprzedaży

Importowane towary często wymagają dokonania czynności na towarze jak przepakowywanie, czy etykietowanie. Ważne jest to, aby spełniały wymagania prawne oraz prezentowały się atrakcyjnie dla odbiorcy. Wszystko to może odbywać się w składzie celnym, co jest niezwykle wygodne z punktu widzenia przedsiębiorcy. Wspomnianych czynności nie musi realizować samodzielnie, a więc uniknie sporej ilości obowiązków, dodatkowo zredukuje koszty związane z tym procesem. Ponadto towar może zostać nadany do klienta bezpośrednio z magazynu, co również jest niezwykle ekonomiczną opcją.

Agencja celna – formalności

Faktem jest, że wielu przedsiębiorców rezygnuje z importu produktów spoza UE ze względu na ilość formalności i związane z tym koszty. Nie każdy posiada doświadczenie w temacie, czy też dostateczną wiedzę na temat dokonywania odprawy celnej, wypełniania deklaracji, czy procedury dopuszczenia produktów do obrotu. Warto takie formalności powierzyć specjalistom – agencja celna zajmuje się niezbędną dokumentacją. Jest to sporym odciążeniem dla przedsiębiorców, którzy nie chcą lub nie mogą zajmować się tym samodzielnie. Agencja celna jest pośrednikiem między eksporterem / importerem, a organami celno-skarbowymi, dzięki czemu można uniknąć wszelkich nieprawidłowości. Świetna znajomość przepisów bardzo często przekłada się również na znaczącą oszczędność czasu.

/ Materiał zewnętrzny