niedziela, 25 wrześniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Speed test – jak czytać parametry prędkości Internetu?

Internet speed measurement. Internet and technology concept

Zastanawiasz się nad tym, jaką realną prędkość osiąga twój Internet? Światłowód, 5G czy innego rodzaju łącza mogą kusić wysokimi parametrami w ofertach dostawców, ale w praktyce z ich osiąganiem bywa różnie. Od czego to zależy? Jak sprawdzić faktyczną prędkość przesyłu danych? Pomocne są w tym narzędzia mierzące prędkość Internetu, dostępne na witrynach internetowych. W jaki sposób działają speed testy i jak odczytywać ich parametry? Wyjaśniamy.

Speed test – narzędzie do pomiaru prędkości Internetu

Testery prędkości Internetu umożliwiają zmierzenie parametrów łącza internetowego osiąganych w danym momencie. Można to zrobić albo za pośrednictwem samej strony, albo ściągając aplikację działającą zarówno na telefonach z Androidem, jak i systemem operacyjnym iOS. Po uruchomieniu speed test znajduje twój adres IP oraz identyfikuje dostawcę, który zapewnia ci Internet. Światłowód, Internet mobilny czy tradycyjne łącze kablowe mierzone są w ten sam sposób, inne będą tylko wyniki.

Kiedy aplikacja zidentyfikuje połączenie i namierzy najbardziej dogodny serwer do wykonania testu, wystarczy kliknąć przycisk „Start”. Testowanie może potrwać parę sekund, ponieważ aplikacja sprawdza różne parametry.

Jak odczytywać wyniki testu prędkości Internetu?

Co oznaczają poszczególne parametry i wartości uzyskanego wyniku? Będą to:

  • Download (podawany w Mb/s lub Gb/s) – prędkość, z jaką w czasie testu udało się pobrać dane. Pobieranie danych wykorzystywane jest zarówno przy przeglądaniu stron internetowych, oglądaniu filmów czy seriali on-line, przeglądaniu zawartości serwisów typu YouTube, słuchaniu muzyki i pobieraniu różnego rodzaju plików. Im wyższa jest ta wartość, tym lepiej, bo tym szybciej będą pobierane pliki, a filmy będą działały płynniej (bez zacinania) i w lepszej rozdzielczości.
  • Upload (podawany w Mb/s lub Gb/s) – prędkość, z jaką w czasie testu udało się wysłać dane. Wysyłanie danych wykorzystywane jest zawsze wtedy, kiedy próbujesz przesłać pliki lub informacje przez Internet. Bez względu na to, czy będzie to zdjęcie udostępniane w portalu społecznościowym, wiadomość e-mail, czy film wgrywany na YouTube’a. Ponadto wysyłanie danych wykorzystywane jest przy rozmowach i wideokonferencjach, a także w czasie grania w gry on-line. Ponieważ przeciętny użytkownik pobiera znacznie więcej danych, niż wysyła, zwykle upload ma niższą prędkość niż download – nie dotyczy to jednak łącza symetrycznego, w którym z założenia parametry te osiągają podobną wysokość.
  • Ping (podawany w ms) – szybkość reakcji serwera. W praktyce parametr ten największe znaczenie ma przy grach on-line. Jeśli jest wysoki, gra może na chwilę się zacinać oraz następują opóźnienia w płynności rozgrywki zwane lagami. Parametr ten nie zależy od prędkości pobierania i w przypadku graczy – powinien być jak najniższy.
  • Jitter (podawany w ms) – zmiana opóźnienia pakietu. Pokazuje opóźnienia w transmisji pakietu danych, które – w przypadku wysokiego wskaźnika – mogą doprowadzić do zmniejszenia przepustowości łącza i utraty pakietu. Powinien być jak najniższy, by zapewniać stabilność przesyłu. Im wyższy jitter, tym większe wahania w przesyłaniu danych.

Jeśli chodzi o prędkość i stabilność, z jaką działa Internet, światłowód jest technologią umożliwiającą osiągnięcie najlepszych parametrów, zwłaszcza łącze symetryczne. Inne rodzaje łącza mają zwykle bardziej zmienne osiągi, zależne od takich czynników jak natężenie sieci, intensywność sygnału czy warunki atmosferyczne.