piątek, 24 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Sprzedaż mieszkań z rynku pierwotnego. Deweloper czy biuro nieruchomości – od kogo kupić mieszkanie?

Zdecydowałeś o przeprowadzce do Słupska i zakupie mieszkania w tym pięknym mieście. Gratulacje! Pierwsza (i to jedna z ważniejszych) decyzja za Tobą! Niestety tuż za nią w kolejce ustawiło się kilka następnych, m.in. takie, które dotyczą sposobu poszukiwania wymarzonego mieszkania.

Możesz zdać się na biuro nieruchomości i zaufać ich doświadczeniu lub na własną rękę poszukać dewelopera. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Jeśli chcesz wiedzieć, która opcja będzie lepsza dla Ciebie — czytaj dalej!

Biuro nieruchomości i jego obowiązki

Poszukiwanie mieszkania wcale nie jest takie proste, zwłaszcza jeśli planujesz zakup i przeprowadzkę do innego miasta. Szukanie nieruchomości będzie wymagało od Ciebie pełnego zaangażowania i poświęcenia sporej uwagi, tym bardziej jeśli masz ściśle określone wymagania. W takim przypadku często korzystnym rozwiązaniem jest wizyta w biurze nieruchomości, bo to właśnie one mają największy dostęp do bazy zawierającej nowe mieszkania na sprzedaż w Słupsku. Do zadań agencji nieruchomości należy zebranie wszystkich ofert odpowiadających Twoim wymogom, a także prezentacja ich.

Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest fakt, że agenci z biura będą uczestniczyć w całym procesie kupna mieszkania, oferując swoje wsparcie na każdym etapie — od prezentacji nieruchomości, poprzez doradztwo kredytowe, aż po ostateczny zakup i podpisanie wymaganych umów. To na pracownikach biura spoczywa wówczas odpowiedzialność przygotowania wszelkiej dokumentacji, a także dopilnowanie formalności.

Biura nieruchomości zdejmują z Twoich ramion sporo obowiązków. Niestety nie ma nic za darmo. Najczęściej koszt usługi, jaki będziesz musiał ponieść to ok. 2-3% wartości nieruchomości. Czy to dużo? No cóż, tę opinię pozostawiamy Tobie.

A może jednak deweloper?

W przypadku zakupu mieszkania w stanie deweloperskim bez pośredników, przede wszystkim omija Cię prowizja, a biorąc pod uwagę fakt, że wynosi on kilka tysięcy złotych, jest to rzecz warta przemyślenia.

Decydując się na mieszkanie z garażem, takie jak te dostępne np. w https://matbet.com.pl/osiedlenowemiasto/, bezpośrednio od dewelopera, często możesz liczyć również na upusty lub bonusy w postaci np. darmowego miejsca parkingowego czy komórki lokatorskiej. Jeśli chodzi o mieszkania na sprzedaż w Słupsku to powinieneś również wiedzieć, że czasami ich cena podlega negocjacjom.

Niestety, żeby samemu znaleźć wymarzone mieszkanie, będziesz się musiał nieco wysilić, a poszukiwania na własną rękę zajmą Ci zapewne więcej czasu.

Biura nieruchomości we współpracy z deweloperami

Coraz bardziej popularną i korzystną, z punktu widzenia klienta, opcją jest współpraca deweloperów z agencjami nieruchomości, polegająca na prowadzeniu przez biuro sprzedaży mieszkań deweloperskich.

Dlaczego jest ona korzystna dla klientów? Otóż w przypadku, gdy następuje sprzedaż mieszkań w Słupsku, to deweloper, a nie klient pokrywa koszty współpracy z biurem nieruchomości.

Decydując się na takie rozwiązanie oszczędzasz czas, bo jeśli oferta danego dewelopera zawierająca np. apartamentowce w Słupsku nie przypadnie Ci do gustu, to zadaniem agenta będzie pokazanie Ci alternatyw – Ty nie musisz nic robić. Nie musisz również przeprowadzać rozmów z kilkoma deweloperami — tym zajmie się specjalista.

Jak sam widzisz, każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Decyzja należy do Ciebie!