piątek, 14 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Srebro inwestycyjne jako forma lokaty kapitału – jak inwestować w srebro?

Ulokowanie pieniędzy w kruszcach to pewna inwestycja w niepewnych czasach. Warto jednak podkreślić, że nie tylko złoto inwestycyjne liczy się na rynku metali szlachetnych. Dużym zainteresowaniem cieszy się także srebro w postaci sztabek i monet bulionowych. Analitycy prognozują doskonałą passę tego kruszcu na kolejne miesiące, a już w 2023 cena za uncję przekroczyła 25 USD. Srebro wyróżnia też ograniczona podaż i szerokie zastosowanie. Cechy te wpływają na duże bezpieczeństwo w inwestowaniu, zwłaszcza wśród osób rozpoczynających przygodę z kruszcami lokacyjnymi! Poznaj szczegóły razem z nami.

Srebro – jakie produkty inwestycyjne dostępne są w ofertach mennic?

Srebro inwestycyjne dzieli się na srebrne sztabki lokacyjne, a także srebrne monety bulionowe. W pierwszym przypadku w ofercie mennic znaleźć można kruszce o różnej wadze wyrażonej w gramach i uncjach, a także w wielu wersjach, jeśli chodzi o czystość. Oczywiście najpopularniejsza jest najwyższa próba srebra 999. Jeśli chodzi zaś o monety bulionowe, również na ich wartość wpływa waga (wyrażona w uncjach) oraz wspomniana już próba.

Najchętniej kupowanymi przez inwestorów kruszcami srebrnymi są:

  • sztabki srebra 100 uncji,
  • sztabki srebra 1 kg,
  • sztabki srebra 250 kg,
  • sztabki srebra 500 g,
  • masterboxy, czyli zestawy kilkuset srebrnych monet bulionowych o wadze 1 uncji każda (np. 500 x Moneta Britannia 1 uncja srebra z wysyłką 24 h z Mennicy Skarbowej – wartość takich boxów przekracza kilkadziesiąt tysięcy złotych);
  • srebrne monety bulionowe: Wiedeńscy Filharmonicy, Moneta Britannia, Kanadyjski Liść Klonowy, Australijski Kangur.

Warto zainteresować się również sztabką srebra CombiBar producenta Valcambi. Taki produkt inwestycyjny to wyjątkowa sztabka podzielna, która przypomina tabliczkę czekolady. Składa się ona z 10 części po 10 g srebra najczystszej próby. Kupić ją można z oferty Mennicy Skarbowej – dystrybutor proponuje również srebro niesortowane i srebra prezentowe (np. Srebrna moneta z okazji Baby Shower – Witaj na świecie).

Dlaczego warto inwestować w srebro?

Inwestowanie w srebro to opcja popularna wśród inwestorów początkujących czy tych o mniejszej zasobności portfela. Nie oznacza to jednak tego, że osoby zamożne nie stawiają na ten kruszec, oczywiście obok zakupu cenniejszego złota inwestycyjnego. Srebro w postaci monet i sztabek doskonale spisuje się między innymi przy inwestowaniu krótkoterminowym. Rzadziej wybiera się właśnie ten produkt inwestycyjny przy długoletnim zabezpieczaniu kapitału. Srebro bardziej od złota uzależnione jest od rynkowych tąpnięć, ale w porównaniu z innymi aktywami jest to nadal rozwiązanie cechujące się stabilnym wzrostem wartości oraz wysokim bezpieczeństwem dla inwestora.

Warto dodać, że mniej warte od złota srebro nie tylko można sprzedać w skupie w celu pozyskania gotówki, ale również istnieje opcja łatwej wymiany kruszcu na konkretne produkty. Tym samym sztabki srebra i srebrne monety bulionowe stają się praktycznym środkiem płatniczym. Posiadanie fizycznego aktywa w domu to zaś gwarancja bezpośredniej kontrolę nad swoją inwestycją. Warto zatem dywersyfikować portfel inwestycyjny z wykorzystaniem tego kruszcu. Srebro doskonale nadaje się też wtedy, kiedy chcemy urozmaicić portfel metali szlachetnych czy zbudować pokaźną kolekcję monet bulionowych wyprodukowanych przez takie światowej sławy mennice jak: Perth Mint, Royal Canadian Mint, Münze Österreich, The Rand Refinery, The Royal Mint.

Podsumowanie

Inwestycja w srebro inwestycyjne to opcja doskonała m.in. dla mniej zamożnych inwestorów czy tych rozpoczynających swoją przygodę z kruszcami. Powodów, dla których warto kupić srebrne sztabki czy monety bulionowe w srebrze, jest wiele. Ten metal szlachetny pozwala zabezpieczyć pieniądze przed kryzysami i to przy namacalności inwestycji! Na uwagę zasługuje również fakt, że w przypadku srebra istnieje niskie ryzyko trafienia na podróbkę. Oczywiście najpewniejszym źródłem, z którego oferty warto skorzystać, jest certyfikowana mennica np. Mennica Skarbowa oferująca sprzedaż stacjonarną i internetową z wysyłką 24h!

Pamiętaj! Każde inwestowanie, nawet w tak stabilne produkty inwestycyjne, jak złoto i srebro, niesie ze sobą ryzyko. Jeśli nie masz pewności co do swoich planów i ich skuteczności, skorzystaj ze wsparcia doradców finansowych, ekspertów zajmujących się szeroko rozumianą ekonomią lub specjalistów zatrudnianych przez mennice.