piątek, 14 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

STACJE KLIMATYZACJI

Stacja obsługi klimatyzacji to ważny i wręcz niezbędny element w każdym warsztacie samochodowym do naprawy i obsługi klimatyzacji oraz wykonywania usług serwisowych. W sprzedaży znajdziemy dwa rodzaje tych urządzeń, czyli maszyny automatyczne oraz półautomatyczne. Wybór odpowiedniej zależy w głównej mierze od preferencji odnośnie wygody i komfortu, bowiem praca obydwu tych rodzai jest w zasadzie taka sama. Niemniej jednak różnią się one pomiędzy sobą ze względu na czynniki, które mogą mieć wpływ na sposób pracy ale nie tylko.

Stacja obsługi klimatyzacji- rodzaje maszyn

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, na rynku znajdziemy dwa rodzaje tych urządzeń- są to stacje automatyczne oraz półautomatyczne. Różnią się one poziomem automatyzacji oraz dodatkowymi funkcjonalnościami czy wygodą pracy. Dlatego też automatyczna stacja klimatyzacji wskazywana jest jako ta bardziej komfortowa. Oprócz tego posiadać może również drukarkę, dzięki której można dostarczyć do klienta informacje w formie raportu na temat poprawności wykonanej usługi czy rodzaju dostarczonego czynnika chłodzącego ale nie tylko. Mogą być również wyposażone również w inne dodatkowe rozwiązania, które znacznie usprawnią proces pracy z urządzeniem.

Półautomatyczna stacja klimatyzacji cechuje się o wiele niższą ceną od swoich automatycznych odpowiedników. Jednak w tym przypadku konieczne jest ręczne wprowadzanie parametrów przed wykonaną pracą, co może być problematyczne szczególnie w przypadku osób niezaznajomionych z tymi maszynami. Wymagają one bowiem manualnego wprowadzania informacji oraz monitorowania pracy i obecności przy pojeździe.

Jakie są różnice w ich pracy?

Maszyna do nabijania klimatyzacji w zależności od wybranej może różnić się sposobem działania oraz możliwością uzyskania dodatkowych funkcjonalności. W przypadku w pełni zautomatyzowanych stacji operator zadaje parametry pracy, które wraz z raportem potwierdzającym wykonanie usługi można wygodnie wydrukować i przekazać do klienta. Dodatkowo jego zapisy są przechowywane w systemie tak, aby można było w sposób komfortowy uzyskać do nich dostęp. Maszyny te przygotowują dokumenty z niezbędnymi informacjami zarówno przed jak i po wykonaniu usługi. W przypadku półautomatycznych stacji proces pracy jest taki sam, niemniej jednak sama automatyzacja bardzo znikoma. W tym przypadku to operator dokonuje wszelkich niezbędnych zadań oraz ręcznie wprowadza wszelkie parametry. Dlatego też wybierając droższą i wydajniejszą maszynę uzyskujemy wiele lepszą jakość i dokładność uzyskiwanych pomiarów co wpływa pozytywnie na komfort operatora jak również zadowolenie klientów z wykonanej usługi. Niemniej jednak istnieje grupa takich operatorów, którzy preferują pracę urządzeń półautomatycznych. Jednak ich praca jest zdecydowanie dłuższa i w pełni zależna od działań mechanika. Obsługując te urządzenia dana osoba musi być obecna przy danym pojeździe tak, aby móc wybierać dalsze kroki działania, choć w przypadku maszyn automatycznych również warto nadzorować czas pracy urządzenia. Stacje półautomatyczne są najczęściej wybierane przez doświadczonych operatorów.

Jaki rodzaj maszyny do nabijania klimatyzacji wybrać?

Wybór odpowiedniej maszyny w głównej mierze zależy od preferencji operatora oraz możliwości finansowych. Wybierając stacje automatyczne mamy do czynienia z o wiele bardziej komfortową i wygodą pracą. W tym czasie operator może wykonać więcej zadań oraz wykorzystać dodatkowe możliwości i funkcje. Automatyczne stacje klimatyzacji sprawdzą się lepiej w przypadku osób, które nie mają dużego doświadczenia w obsłudze tego typu maszyn. Niemniej jednak charakteryzuje je o wiele wyższa cena, która dla wielu użytkowników może być skuteczną przeszkodą. Dlatego też stacje automatyczne o wiele lepiej sprawdzą się w tych warsztatach, które wykorzystują klimatyzację bardziej jako dodatkową usługę. W poszukiwaniu wydajnych i sprawdzonych stacji klimatyzacji, szczególnie polecamy propozycje producentów Werther, Viaken, Texa czy ECK. To dobry wybór na długie lata, który zapewni bezawaryjną i wydajną pracę w każdym warsztacie.