niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Sterowniki PLC – sterowniki programowalne w automatyce. Zalety, zastosowanie, dobór

Programowalny sterownik logiczny, czyli w skrócie PLC umożliwia automatyzację procesów technologicznych i niesie ze sobą wiele korzyści.

Współczesne linie produkcyjne, maszyny czy instalacje coraz częściej bazują na automatyzacji. Dzięki niej można efektywnie zarządzać procesami, zapobiegając poważnym problemom, zwiększając bezpieczeństwo i efektywność pracy. Ważnym elementem systemów automatyki są sterowniki PLC, czyli programowalne sterowniki logiczne.

Sterowniki PLC w automatyce

Sterowniki określane jako PLC to uniwersalne urządzenia wyposażone w mikroprocesory, które są przeznaczone do sterowania innymi urządzeniami. Dzięki temu, że sterowniki programowalne mogą być indywidualnie dopasowane do konkretnego obiektu, jakim mają sterować, a także odpowiednio zaprogramowane, pozwalają na zarządzanie jego pracą bez konieczności ingerencji pracownika.

Za pracę sterowników programowalnych odpowiadają znajdujące się w ich pamięci algorytmy. Są one zapisywane w języku sterowania określonego sterownika. Praca odbywa się wtedy stopniowo według cyklu:

 1. Diagnostyka
 2. Odczytanie wejść
 3. Wykonanie zadanego programu
 4. Komunikacja
 5. Ustawienie wyjść

Sterowniki PLC wyposażane są w określoną liczbę układów wejściowych, które zbierają informacje o sterowanym obiekcie, na przykład są to różnego rodzaju czujniki czy kamery. Układy wyjściowe, z którymi współpracują, to głównie elementy sygnalizacyjne, wykonawcze oraz przeznaczone do transmisji danych.

Odpowiednio dobrane i zaprogramowane sterowniki programowalne PLC powodują, że zarządzanie obiektami, a także całymi systemami składającymi się z różnych obiektów staje się jeszcze łatwiejsze.

Programowalne sterowniki logiczne – praktyczne zastosowanie

Za pomocą komponentów jak sterowniki programowalne można zarządzać różnymi obiektami. Najczęściej wykorzystywane są one do obsługi:

 • maszyn i urządzeń przemysłowych
 • systemów BMS – automatyki budynkowej
 • komunikacji
 • usług

Przykładowo sterowniki PLC mogą zostać wykorzystane do stworzenia zautomatyzowanej linii produkcyjnej, która obsługuje wszystkie etapy produkcji – od przygotowania produktów aż do ich opakowania. Również wykorzystywane są one w procesach zarządzania instalacjami przesyłającymi media – za ich pomocą można automatycznie sterować ich przesyłem.

Zatem sterowniki programowalne mają uniwersalne zastosowanie w systemach automatyki, pozwalając na tworzenie prostych i zaawansowanych rozwiązań automatyzujących pracę maszyn czy instalacji.

Zalety stosowania sterowników PLC

Wykorzystanie sterowników PLC w systemach automatyki niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego też obecnie są one wykorzystywane coraz częściej. Wśród najważniejszych zalet związanych z zastosowaniem sterowników programowalnych znajdują się:

 • szerokie zastosowanie – sterowniki programowalne mogą być wykorzystane w tworzeniu różnych systemów automatyki
 • dowolne programowanie pracy – za pomocą sterowników PLC można realizować wiele czynności zarówno w obrębie pojedynczych urządzeń, jak i całych budynków
 • brak potrzeby posiadania rozbudowanej wiedzy programistycznej – sterowniki PLC bazują na łatwych w obsłudze programach wyposażonych w czytelne interfejsy, za pomocą których można projektować i wizualizować procesy
 • oszczędność – wykorzystanie sterowników PLC pozwala na zredukowanie kosztów inwestycji i eksploatacji systemów automatyki
 • opcja zdalnego dostępu – wybrane sterowniki, na przykład PLC Saia PCD mogą być obsługiwane online, co ułatwia diagnostykę i podgląd pracy systemów

Dobór sterowników programowalnych

Aktualnie na rynku znajduje się szeroka gama sterowników programowalnych, dlatego kluczowe znaczenie ma dobór odpowiedniego typu komponentów. Przy ich doborze warto wziąć pod uwagę oferowaną funkcjonalność, obsługiwane połączenia, dostępne oprogramowanie narzędziowe przeznaczone do przygotowywania programów.

W doborze odpowiednich sterowników programowalnych warto zatem zwrócić się do ekspertów w dziedzinie systemów automatyki, którzy będą mogli zasugerować najlepsze rozwiązania dopasowane do konkretnego zastosowania.