piątek, 24 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

STRABAG – ponad 7 mld zł wartości dodanej i 7 tys. pracowników. Członek zarządu mówi o przewagach dużej firmy

STRABAG ma 0,3 proc. udziału w polskim PKB, ponad 7 mld zł wytworzonej wartości dodanej, zatrudnia również 7 tys. osób, które zarabiają o 25 proc. więcej niż wynosi średnie wynagrodzenie w dużych firmach – mówił członek zarządu STRABAG Wojciech Trojanowski podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

W trakcie debaty „Duże firmy – motor gospodarki” Wojciech Trojanowski rozprawił się z mitem, że duże firmy nie płacą w Polsce podatków i wskazywał na ich przewagi, jak np. standard zatrudnienia. 

„Panuje pogląd, że duże firmy w Polsce unikają płacenia podatków, co jest kompletnie nieprawdziwe, bo akurat to właśnie one – patrząc nawet na zestawienia Ministra Finansów – płacą w Polsce wysokie podatki. My płacimy ponad 700 mln składek” – mówił Trojanowski. 

Odpowiadając na pytanie, co przyciąga inwestorów do Polski, wspomniał, że polski rynek ma wiele atutów.

„Jesteśmy dużym, stabilnym rynkiem i posiadamy naprawdę dobrze wykwalifikowaną kadrę, zwłaszcza na tle innych krajów Europy” – mówił w dyskusji Trojanowski.

W tym kontekście wskazywał też, że „jesteśmy dosyć stabilnym państwem w dobrym położeniu geograficznym”.

„Bardzo długo byliśmy liderem zmian politycznych i społecznych w tej części regionu, mieliśmy duży kapitał jako kraj, jako naród. Dosyć szybko przeszliśmy do fazy transparentności – od lat nie mamy u nas takich kłopotów, jak w innych państwach regionu (…) związanych z przejrzystością, systemem prawnym, przetargami publicznymi, z korupcją życia gospodarczego (…). Naprawdę nie mamy z tym problemu” – zauważał członek zarządu STRABAG.

Podkreślił też że „był niski efekt bazy i dosyć szybko można było osiągnąć dobre stopy zwrotu z inwestycji, jednocześnie przy dostępie do rynku środkowoeuropejskiego i zachodnioeuropejskiego”. „Więc tych plusów, czy zalet mieliśmy dużo” – mówił.

Trojanowski przestrzegał jednak, że te zalety dosyć szybko się kończą.

„Sytuacja demograficzna w Polsce jest najgorsza w Europie, więc przewaga w postaci dużej liczby dobrze wykształconej, względnie młodej kadry przestaje już obowiązywać. Również ze względu na dosyć spory, realny wzrost płac przez ten czas (…). Jeżeli nie wdrożymy więc robotyzacji, transformacji energetycznej, trudno nam będzie konkurować w przyszłości o inwestycje” – podkreślał.

Wojciech Trojanowski zachęcał również do zapoznania się z raportem, przygotowanym przez firmę doradczą i zacytował z niego kilka liczb.

„STRABAG ma 0,3 proc. udziału w polskim PKB pośrednio i bezpośrednio, to ponad 7 mld zł wytworzonej pośrednio i bezpośrednio wartości dodanej. Zatrudnia również 7 tys. osób, które zarabiają o 25 proc. więcej niż wynosi średnie wynagrodzenie w dużych firmach – patrząc na to, co jest publikowane w GUS-ie” – wyliczał Trojanowski.

W ciągu 35 lat działalności, STRABAG pozyskał 50 tys. kooperantów, z tego ok. 5 tys. na stałe.

„To jest duże zaangażowanie i cała nasza nowa strategia: work on progress, czyli zrównoważony rozwój, zeroemisyjność branży budowlanej, a nasza do 2040 r. Zachęcam wszystkich do przeczytania tego raportu” – podsumował swoje wystąpienie Wojciech Trojanowski.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach odbywa się w dniach 24-26 kwietnia. Należy do największych tego typu spotkań świata biznesu, nauki i polityki w Europie Środkowej. W tegorocznej edycji bierze udział ok. 11 tys. uczestników. 

Źródło informacji: PAP MediaRoom