niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Szkolenia z zakresu rekrutacji – jakie umiejętności warto rozwijać u rekruterów?

Praca rekrutera nie należy do najłatwiejszych. Specjaliści ds. rekrutacji mają bowiem szereg przeróżnych obowiązków, dlatego multitasking to ich drugie imię. Co więcej, rynek rekrutacji cały czas dynamicznie się zmienia. Dlatego, aby wesprzeć rekruterów w codziennej pracy, warto rozwijać u nich umiejętności i kompetencje, które pozwolą im szybko, skutecznie i profesjonalnie wykonywać zawodowe zadania. Jakie szkolenia będą wartościowe dla specjalistów ds. rekrutacji? Podpowiadamy!

Idealny rekruter, czyli jaki?

Wyobrażając sobie sylwetkę idealnego rekrutera, pierwsza cecha, jaka przychodzi nam na myśl to oczywiście komunikatywność. Wszak osoba, która ma na co dzień masę kontaktu z innym człowiekiem musi być relacyjna i przede wszystkim musi to lubić. Jednak to nie jedyna umiejętność, jaką powinna posiadać osoba zajmująca się rekrutacją.

Metody selekcji i rekrutacji cały czas się zmieniają, a w związku z tym rekruterzy muszą być „na bieżąco”. Jeszcze kilka/kilkanaście lat temu nikt nie wymagał, by specjalista ds. rekrutacji zajmował się aktywnym pozyskiwaniem pracowników, przeprowadzał video-rozmowy, zbierał referencje czy uczestniczył w sesjach Assessment Center. Teraz takie zadania na stałe wpisały się do kalendarza rekrutera. Warto więc regularnie rozwijać kompetencje rekruterów – tak, by byli w stanie prowadzić profesjonalne i nowoczesne procesy. Jakie szkolenia z zakresu rekrutacji wybrać i które umiejętności rozwijać u rekruterów? Przygotowaliśmy krótkie zestawienie!

Szkolenia dla rekrutera – jakie kompetencje i umiejętności powinny rozwijać?

Po pierwsze, warto zainwestować w szkolenie z headhuntingu. Niestety, tradycyjne metody pozyskiwania kandydatów są coraz mniej skuteczne, zwłaszcza w przypadku procesów rekrutacyjnych na stanowiska managerskie bądź eksperckie w bardzo wąskich specjalizacjach. Na szkoleniach dotyczących direct search i executive search rekruterzy poznają wiele przydatnych metod i narzędzi, m.in.:

·         otrzymają dogłębny wgląd w boolean logic oraz poznają sposoby jego zastosowania,

·         poznają metody zaawansowanego wyszukiwania, np. Combination Field Searches,

·         nauczą się mapowania rynku,

·         zaznajomią się z phone sourcingiem,

·         dowiedzą się, jak obecnie wykorzystywać media społecznościowe w headhuntingu.

Po drugie, szkolenia z prowadzenia Assessment Center. To coraz częściej wykorzystywana metoda selekcji pracowników i nie raz, nie dwa zachodzi konieczność, by rekruterzy wsparli ten proces. Na warsztatach dotyczących sesji AC rekruterzy:

·         poznają metodologię Assessment Centre – od diagnozy, przez określenie badanych kompetencji, po tworzenie modeli kompetencyjnych,

·         zdobędą niezbędne umiejętności z zakresu przygotowania sesji AC – nauczą się opracowywać zadania, tworzyć skalę ocen,

·         nauczą się efektywnego pełnienia funkcji asesora,

·         popracują nad przydatnymi umiejętnościami jak udzielanie informacji zwrotnych, analiza i ocena sesji AC, raportowanie sesji itp.

Po trzecie, szkolenia z komunikacji dla rekruterów też są istotne. Jak ustaliliśmy na początku umiejętności komunikacyjne to podstawa w pracy specjalisty ds. rekrutacji. Na szczęście te umiejętności też można rozwijać. Warsztaty i szkolenia z komunikacji pozwalają:

·         znacznie lepiej się porozumiewać

·         budować relacje oparte na współpracy i synergii,

·         skutecznie wywierać wpływ, posługiwać się perswazją z poszanowaniem etyki,

·         prowadzić skuteczne wystąpienia i prezentacje biznesowe,

·         skutecznie prowadzić wywiady behawioralne.

Szkolenia dla rekruterów – podsumowanie

Organizacje dynamicznie się rozwijają, a tym samym potrzebują ciągłego dopływu kluczowych dla firmy specjalistów i ekspertów. Aby powiększanie zespołów było skuteczne, należy dbać o jakościowe i profesjonalnie przeprowadzane procesy rekrutacyjne. Dlatego tak istotne jest, by dbać o rozwój specjalistów ds. rekrutacji. Nowoczesne metody rekrutacji i selekcji pomagają rekruterom i ułatwiają im wypełnianie codziennych obowiązków. Warto więc wykonać analizę potrzeb i dowiedzieć się, które umiejętności i kompetencje chcieliby podnieść nasi rekruterzy. Powodzenia!