sobota, 15 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Telewizor z podświetleniem LCD czy listwami LED? Jakie są różnice

Czy wiesz, że telewizory LED i LCD w gruncie rzeczy są do siebie podobne? Odróżnia je źródło podświetlenia matrycy. W jednych używane są listwy LED do telewizora, w drugich z kolei świetlówki. W poniższym artykule wyjaśnimy różnicę, ale zacznijmy od samego wyświetlacza LCD.

Wyświetlacz LCD a listwy

W 1970 roku amerykański wynalazca James Fergason stworzył pierwszy działający wyświetlacz ciekłokrystaliczny, a pierwszy monitor z tym wyświetlaczem pojawił się już rok później. Działanie takiego wyświetlacza opiera się na zmianie orientacji cząsteczek ciekłych kryształów umieszczonych między dwiema cienkimi szklanymi płytkami w ciekłej postaci. Pod wpływem prądu elektrycznego zmieniają one swoją orientację, umożliwiając przechodzenie przez nie światła. Choć nie będziemy opowiadać ewolucji tej technologii, to chcemy wskazać, w jaki sposób działa wyświetlacz.

Podświetlenie LED telewizora a LCD

Jak wspomnieliśmy, wyświetlacz LCD składa się z dwóch cienkich szklanych płytek. Pomiędzy tymi płytkami umieszczona jest specjalna krystaliczna ciecz, która pod wpływem prądu elektrycznego zmienia ich orientację, przepuszczając spolaryzowane światło. Światło to z kolei pochodzi ze źródła wykorzystywanego do podświetlenia matrycy, zamontowanej w telewizorze.

Obecne na rynku dostępne są telewizory, w których wykorzystuje się dwa typy takiego źródła. Są to:

  • telewizory LCD podświetlane świetlówkami CCFL;
  • telewizory podświetlane diodami, czyli powszechnie nazywane telewizorami LED.

Podświetlenie LED TV ma dużą przewagę nad świetlówkami CCFL. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Podświetlenie telewizorów

We współcześnie produkowanych telewizorach LED diody, podświetlające matryce, umieszczone są na listwach. Stąd też mowa o listwach. Listwy LED do telewizora mają sporo zalet, zwłaszcza jeśli porównamy je z alternatywnym rozwiązaniem, jakim są świetlówki CCFL.

  1. Po pierwsze, listwy LED zajmują duża mniej miejsca, dlatego można z ich pomocą tworzyć naprawdę cienkie ekrany.
  2. Po drugie, diody zużywają dużo mniej energii niż świetlówki, co przekłada się na realne oszczędności w portfelu.
  3. Po trzecie, matryce pozwalają na lepsze odwzorowanie kolorów, a to dlatego, że matryce, podświetlane świetlówkami CCFL nie są w stanie odwzorować czerni, co spowodowane jest tym, że świetlówka emituje światło o równej intensywności, z kolei diody mogą podświetlać matrycę tylko w wybranych miejscach.

Jeśli więc zastanawiasz się nad wyborem telewizora, przewaga telewizorów z diodami nad telewizorami LCD jest oczywista. Chociaż, chcąc być precyzyjnym, każdy telewizor LED to telewizor z ekranem LCD, czyli tym z ekranem ciekłokrystalicznym. Różnica tkwi w podświetleniu.