poniedziałek, 15 kwietniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

To najlepszy czas, by nauczyć się programować: programowanie umiejętnością przyszłości

To najlepszy czas, by nauczyć się programować programowanie umiejętnością przyszłości

90% zawodów ulegnie dezaktualizacji do 2030 roku. Mówi o tym najnowszy raport pt. “Future of Skills. Employment in 2030”, przygotowany przez ekspertów z Pearson, Fundacji Nesta i Oxford Martin School. Co oznaczają te dane? W ciągu najbliższych 10 lat statystycznie aż 9 na 10 z nas będzie musiało zdobyć nowe umiejętności przyszłości lub przebranżowić się, aby utrzymać się na rynku pracy. Na co postawić? Co wpływa na takie zmiany w gospodarce i strukturze zatrudnienia? Jakie zawody przyszłości powinniśmy wybierać, aby zarabiać (więcej)?

Co wpływa na zmiany na rynku pracy?

IFTF (Institute for the Future Uniwersytetu w Phoenix) razem z pracownikami IBM oraz Walta Disney’a opracował zestaw czynników, które mają największy wpływ na zmiany na rynku pracy. Okazuje się, że kluczowe dla światowej gospodarki są… informatyzacja, cyfryzacja i rozwój technologii w oparciu o branżę IT.

Zawody przyszłości – które wybrać?

Które zawody odpowiadają na zmiany na rynku pracy i zapotrzebowanie na pracowników w nowych gałęziach gospodarki?

Pewna praca: programiści

Jak podaje firma HR, Octagon Talent Solutions, zapotrzebowanie na front-end developerów (ze znajomością JavaScript) i back-end developerów (znających takie języki programowania jak Java i Python), tylko rośnie. Potrzebujemy coraz więcej witryn i aplikacji mobilnych, praktycznie w każdej branży i w każdej firmie – w końcu na świecie jest już 2,5 mld smartfonów. Ktoś to wszystko musi zaprogramować. Rośnie także znaczenie technologii VR i AR, czyli wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, dlatego oprócz powyższych języków warto znać także takie platformy jak Unity, czy Blender.

Pewna praca: specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa

Według raportu firmy Sedlak&Sedlak, w 2018 roku aż 49% firm miało duże problemy ze znalezieniem i utrzymaniem specjalistów od cyberbezpieczeństwa i audytorów IT. Przedsiębiorcy pilnie poszukują administratorów ds. bezpieczeństwa sieci, analityków, programistów zajmujących się tworzeniem zabezpieczeń, czy ekspertów ds. gromadzenia i przetwarzania danych osobowych w zakresie RODO.

Pewna praca: analiza danych i Big Data Science

Rynek Big Data i machine learning (uczenia maszynowego) jest coraz silniejszy – wspiera m.in. finanse, bankowość, telekomunikację i usługi medyczne. W tej branży potrzebni są data scientists, ale także programiści Python i Java. Do magazynowania i pracy z danymi przydadzą się także kompetencje z zarządzania środowiskami chmurowymi.

Pewna praca: sztuczna inteligencja (SI)

Analiza Gartner szacuje, że do końca 2020 roku na świecie będzie ponad 2,3 miliona stanowisk związanych z SI, które zastąpiły blisko 1,8 mln innych, “przedawnionych” etatów. Zapotrzebowanie na programistów obeznanych w projektowaniu sztucznej inteligencji będzie coraz większe.

Czy warto zostać programistą?

Zdecydowanie TAK. Jeśli chcesz pracować przy rewolucyjnych, nowoczesnych projektach z naprawdę ciekawymi ludźmi, świat IT to coś dla Ciebie. Programowanie, cyberbezpieczeństwo, SI i Big Data – to kluczowe tematy i zagadnienia w XXI wieku.

Gdzie uczyć się programowania?

To odpowiedni moment, aby poszukać w sieci dobrej szkoły IT, która organizuje kursy programowania od podstaw. Szkolenia stacjonarne w kilkunastu polskich i europejskich miastach, jak i kursy zdalne online prowadzi Software Development Academy, największa akademia programowania w Polsce. Chcesz zarabiać więcej? Mieć pewną pracę? Być poszukiwanym na rynku pracy specjalistą? Postaw na branżę IT.