środa, 21 lutegoCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Umowa deweloperska – na co zwrócić uwagę?

Rynek mieszkań w Polsce wciąż jest w fazie wzrostu. Deweloperzy budują coraz więcej budynków mieszkalnych, a klienci, w tym coraz częściej cudzoziemcy, chętnie kupują lokale mieszkalne i domy. Wiąże się to z podpisywaniem umów deweloperskich, które gwarantują deweloperowi, że nabywca kupi dany lokal mieszkalny, a kupującemu, że dany lokal jest zarezerwowany dla niego. Umowy te mogą być konstruowane w różny sposób, dlatego warto wiedzieć, na jakie aspekty szczególnie trzeba zwrócić uwagę.

Umowa deweloperska – ustawa

Do 2012 roku środki pieniężne, które kupujący wpłacał na rzecz dewelopera nie były chronione. W przypadku ogłoszenia upadłości przez dewelopera nabywca nie dość, że nie miał prawa własności do lokalu mieszkalnego lub domu, za który zapłacił, to jeszcze zostawał z kredytem, który musiał spłacać przez kolejne lata. Dnia 16 września 2011 r. weszła w życie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, potocznie zwana ustawą deweloperską. Akt ten zapewnia ochronę kupującemu nieruchomość, głównie w zakresie środków pieniężnych, które do niego należą. Także wprowadzono przepisy określające minimalne wymogi formalne umowy deweloperskiej, aby umowa ta kompleksowo regulowała zasady wzniesienia, wyodrębnienia i przeniesienia własności nieruchomości.

Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy z deweloperem?

Żeby jednak w pełni poczuć się bezpiecznie podczas kupna mieszkania, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które są zawarte w umowie. Umowa deweloperska powinna zawierać przede wszystkim:

  • dokładne określenie stron umowy,
  • datę i miejsce podpisania umowy,
  • opis powierzchni, układ pomieszczeń i przedmiotu najmu (warto zwrócić uwagę na prospekt informacyjny, który jest szczegółową informacją nt. tego, jak będzie wyglądała przyszła nieruchomość, którą nabywamy),
  • cenę nieruchomości i możliwość jej wahania,
  • warunki odstąpienia od umowy w przypadku nieotrzymania kredytu,
  • wysokość i termin spłaty świadczeń dla dewelopera,
  • terminy, kiedy rozpoczęły się i zakończyły prace budowlane, a także termin przekazania gotowej nieruchomości,
  • podział kosztów notarialnych między stronami,
  • opłaty i koszty utrzymania nieruchomości wspólnej lub lokalu mieszkalnego bądź domu po wydaniu.

Oprócz powyższych trzeba dokładnie przeanalizować treść umowy deweloperskiej, a także wyjaśnić wszelkie niejasności z niej wynikające. Jeśli kupujący jest konsumentem, niektóre postanowienia mogą zostać uznane za tzw. klauzule niedozwolone (tj. nie będą wiązać konsumenta). W tym celu najlepiej jest udać się do kancelarii adwokackiej, by umowę mógł sprawdzić profesjonalista. Kraków jest miejscem, gdzie wciąż powstaje wiele nowych inwestycji deweloperskich, dlatego często kancelarie adwokackie specjalizują się w sprawdzaniu umów deweloperskich pod kątem ich rzetelności i poprawności. Przykładem takiej kancelarii może być Adwokat Kraków – Krakowscy Adwokaci.

Podczas zakupu mieszkania lub domu można spotkać się z wieloma kwestiami, które wyglądają na skomplikowane i wymagają dodatkowych wyjaśnień. Przy tak dużej inwestycji, jaką jest zakup nieruchomości, warto dokładnie zapoznać się z postanowieniami umowy deweloperskiej i skorzystać z pomocy adwokata.