czwartek, 7 grudniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

UPS – Zastosowanie i Dobór Mocy

Przy doborze odpowiedniej mocy UPS do komputera, ważne jest nie tylko zapewnienie ochrony przed przerwami w dostawie prądu, ale także dostarczenie wystarczającej rezerwy mocy umożliwiającej bezpieczne zapisywanie danych i wyłączanie systemu w przypadku awarii zasilania. Oto kilka kroków, które warto uwzględnić przy doborze mocy UPS do komputera.

Oblicz zapotrzebowanie na moc

Pierwszym krokiem jest obliczenie zapotrzebowania na moc. Sporządź listę urządzeń, które chcesz podłączyć do UPS, takich jak komputer, monitor, drukarka, modem itp. Znajdź na każdym urządzeniu tabliczkę znamionową lub przeczytaj dane na opakowaniu, aby znaleźć informacje o mocy w wattach (W) lub amperach (A). Suma mocy wszystkich urządzeń stanowi minimalny wskaźnik mocy, jaką potrzebujesz od UPS. Zastanów się także nad przyszłością. Planując zakup UPS, warto rozważyć możliwość rozwoju i dodania nowych urządzeń w przyszłości. UPS o większej mocy może okazać się bardziej przyszłościowym rozwiązaniem, pozwalając obsługiwać większą liczbę urządzeń. Jak policzyc zapotrzebowanie na moc UPS i dobrać akumulatory do UPS?

Typowa moc urządzeń

Warto pamiętać, że typowa moc urządzeń komputerowych może się różnić w zależności od modelu i specyfikacji. Na ogół komputer stacjonarny zużywa średnio od 300 do 600 W podczas pracy obciążającej procesor i kartę graficzną, a w spoczynku około 50-100 W. Moc monitora zależy od jego rozmiaru i jasności, zwykle wynosi od 20 do 100 W. Laptopy zużywają około 30-100 W podczas pracy, ale w trybie oszczędzania energii zużycie może być mniejsze.

Uwzględnij rezerwę mocy

Aby zapewnić bezpieczne zapisywanie danych i wyłączanie komputera w razie przerwy w dostawie prądu, należy wybrać UPS o mocy większej niż suma mocy urządzeń. Dobrze jest także dodać pewien margines, aby mieć zapas mocy na ewentualne przyszłe dodatkowe urządzenia.

Moc czynna i pozorna

Moc UPS jest wyrażana w dwóch jednostkach – mocy czynnej (W) i mocy pozornej (VA). Moc pozorna zazwyczaj jest wyższa niż moc czynna, co oznacza, że UPS jest zdolny obsłużyć urządzenia o większej pojemności startowej. Przy wyborze mocy UPS warto zwrócić uwagę na obie te wartości.

UPS i akumulatory do modułów 

Typy UPS różnią się pod względem funkcji, takich jak offline, line-interactive i online. Wybór odpowiedniego typu zależy od potrzeb użytkownika. Na przykład, online UPS oferuje czyste sinusoidy, co może być korzystne w niektórych zastosowaniach.

UPS działa na zasadzie dostarczania zasilania elektrycznego z wbudowanej baterii w przypadku przerw w dostawie prądu, co zapewnia nieprzerwaną pracę urządzeń.

Sprawdź: Akumulatory do modułów bateryjnych

Akumulatory to kluczowy element każdego UPS. Odpowiednie akumulatory gwarantują niezawodne zasilanie w przypadku awarii prądu. Jednym z popularnych rodzajów akumulatorów używanych w UPS jest akumulator AGM (Absorbent Glass Mat).

Czym jest akumulator AGM? Akumulator AGM to rodzaj akumulatora kwasowo-ołowiowego, który wykorzystuje matę wchłaniającą kwas siarkowy. Jest to konstrukcja hermetyczna, co oznacza, że elektrolit w postaci kwasu jest zamknięty w matie, co sprawia, że akumulator jest bezobsługowy i nie wymaga uzupełniania wody.

Akumulatory AGM charakteryzują się niskim poziomem samorozładowania, wysoką wydajnością rozładowania, bezpieczeństwem użytkowania oraz długą żywotnością. Są również odporne na wibracje, co jest ważne w przypadku montażu baterii w modułach RBC w UPS.

Podsumowując, akumulatory AGM stanowią doskonały wybór do zastosowania w UPS, zapewniając niezawodne i długotrwałe zasilanie w przypadku przerw w dostawie prądu. Regularna konserwacja i wymiana akumulatorów zgodnie z zaleceniami producenta są kluczowe dla zachowania niezawodności UPS.

Akumulatory do UPS – Kluczowa Kwestia

Akumulatory stanowią serce każdego UPS. To one dostarczają energię w przypadku awarii prądu, umożliwiając zapisanie danych i bezpieczne wyłączenie urządzeń. Jednym z popularnych rodzajów akumulatorów stosowanych w UPS jest akumulator AGM.

Akumulator AGM (Absorbent Glass Mat) to rodzaj akumulatora kwasowo-ołowiowego, który wykorzystuje matę wchłaniającą kwas siarkowy. Jest to konstrukcja hermetyczna, co oznacza, że elektrolit w postaci kwasu jest zamknięty w matie, co sprawia, że akumulator jest bezobsługowy i nie wymaga uzupełniania wody.

Zalety akumulatorów AGM w UPS

  • Niski poziom samorozładowania: Akumulatory AGM utrzymują wydajność nawet wtedy, gdy są nieużywane przez dłuższy czas.
  • Wysoka wydajność rozładowania: Pozwala na dostarczenie dużej ilości energii w krótkim czasie, co jest kluczowe w przypadku awarii prądu.
  • Bezpieczeństwo: Ze względu na hermetyczną konstrukcję, akumulatory AGM są bezpieczne w użytkowaniu i nie wydzielają gazów ani kwasów.
  • Trwałość: Akumulatory AGM mają długą żywotność, co oznacza, że nie trzeba ich często wymieniać.
  • Odporność na wibracje: Są odporne na wibracje, co jest ważne w przypadku montażu w UPS, które mogą być narażone na wstrząsy.