niedziela, 26 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Usługa chmura dla firm

Jednym z przykładów zastosowania chmury dla firm jest usługa Cloud2B od firmy 3S. Pozwala ona na stworzenie systemu IT, opierającego się o rozwiązania chmury obliczeniowej. Są one odpowiednio dopasowane do wymagań każdej firmy. Bardzo często w tych usługach znajduje się szereg innych takich jak np. wirtualne centrum danych, backup czy replication. Połączenie właściwych komponentów stoi po stronie wykwalifikowanych inżynierów, mających duże doświadczenie w branży IT.

Chmura dla firm i jej możliwości

Przedsiębiorstwa decydujące się na usługę chmura dla firm bardzo często w jej ramach otrzymują dostęp do redundantnej infrastruktury, usług i kompetencji inżynierów danego dostawcy. Ponadto otrzymują pełne bezpieczeństwo firmowych danych, gdyż są one zwykle przechowywane w nowoczesnych ośrodkach data center oraz działają zgodnie z procedurami potwierdzonymi certyfikatami. Usługa ta zapewnia optymalizację finansów, głównie z powodu zmniejszenia kosztów inwestycyjnych. Charakteryzuje ją indywidualne podejście odpowiednio dopasowane do własnego biznesu. Gwarantuje współpracę z rekomendowanym dostawcą rozwiązań data center i telekomunikacyjnych.

Jak już wspomniano, w ramach tej usługi oferowane są również inne rozwiązania. To właśnie im zostanie poświęcona druga część niniejszego artykułu.

Virtual Data Center

To jedna z dodatkowych usług oferowana w ramach chmury dla firm. Polega ona na udostępnianiu zasobów obliczeniowych w bezpiecznych ośrodkach. Jest ona dostępna za pośrednictwem Internetu czy specjalnie dedykowanych łączy transmisji danych. Firma korzystająca z tej usługi otrzymuje dostęp do panelu www i w ramach własnego VDC może kreować i zarządzać skalowalnym środowiskiem wirtualnych maszyn. Usługa ta wsparta jest o specjalne oprogramowanie Vmware oraz Veeam Backup&Replication co gwarantuje wysoką wydajność, dostępność na najwyższym poziomie oraz najlepszą automatyzację całego zarządzania platformą. Dzięki tej usłudze ulegają zmniejszeniu koszty stałe firm, a koszty inwestycyjne są ograniczane do minimum.

Backup

Usługa ta związana jest z zabezpieczeniem danych firmowych, która opiera się na przechowywaniu kopii zapasowych maszyn wirtualnych, serwerów fizycznych a także stacji roboczych w chmurze. Na rynku między innymi występują usługi backupu oparte na oprogramowaniu Veeam. Zarządzanie tą usługą jest możliwe z poziomu centralnego panelu administracyjnego (Web Console) lub bezpośrednio z konsoli oprogramowania VEEAM Backup & Replication.

Replication

To usługa, która polega na przesyłaniu danych między konkretnymi centrami danych. Jest ona dopasowywana do określonych wymagań biznesowych danej firmy. Gwarantuje jasny i błyskawiczny sposób na utrzymanie ciągłości funkcjonowania infrastruktury IT. To, co istotne w czasie jej wdrażania nie trzeba dokonywać przestojów systemów produkcyjnych. Replikacja to nic innego jak budowanie lustrzanej kopii danych i ich transportowanie do innego miejsca w momencie występowania jakichkolwiek modyfikacji. Różni się od backupu tym, że nie zapewnia powrotu do stanu plików z danego punktu w czasie.