niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Utrzymanie ruchu w łańcuchach logistycznych

Logistyka bez odpowiednio działającego łańcucha dostaw w zasadzie nie mogłaby istnieć. Stąd też właściciele firm zajmujących się produkcją, magazynowaniem czy transportem towarów dokładają wszelkich starań, by łańcuchy dostaw w logistyce działały jak należy. Co warto wiedzieć o łańcuchu dostaw i utrzymaniu ruchu w takim łańcuchu? O czym należy pamiętać i co zadbać, by procesy logistyczne przebiegały bez żadnych zakłóceń? Na najważniejsze pytania odpowiadamy w poniższym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Łańcuch dostaw a łańcuch logistyczny

Jak wytłumaczyć czym jest łańcuch dostaw? W wielkim skrócie będzie to sekwencja zdarzeń, proces przemieszczania się różnorodnych towarów, by zaspokoić popyt na konkretne produkty. Warto dodać, że łańcuch dostaw składa się z sieci zakładów i wykonawców, którzy odpowiadają za dostawę surowców i komponentów, przerabiając je i finalnie wytwarzając produkt końcowy. Jednymi z niezwykle ważnych elementów każdego łańcucha dostaw pozostają transport i magazynowanie towarów. Te zaś nie mogłyby się odbywać, gdyby nie zapewnienie dostępu do najwyższej jakości urządzeń suwnicowych. Suwnice niejednokrotnie wspomagają pracę na produkcji, ułatwiają bezpieczne magazynowanie towarów, jak również są wykorzystywane w procesach załadunku lub rozładunku transportu. Śmiało można więc stwierdzić, że są urządzeniami absolutnie niezastąpionymi w wielu branżach.

Czym są z kolei współczesne łańcuchy logistyczne? To kolejne bogato złożone grupy podmiotów współpracujących ze sobą. Efektywność współpracy tych podmiotów zaś jest warunkiem niezbędnym do zgodnego z oczekiwaniami zaspokajania zgłaszanych potrzeb.

Sprawne suwnice – pewna logistyka i produkcja

Regularnie wykonywane, w pełni profesjonalne i fachowe przeglądy suwnic oraz właściwa eksploatacja tego rodzaju urządzeń sprawia, że nie trzeba się martwić o dostęp do ich licznych funkcjonalności. Niezawodność sprzętu produkcyjnego to gwarancja nieprzerwanej pracy linii produkcyjnej. Aby można było mówić o pełnym sukcesie działania wszystkich elementów produkcji, konieczne jest sprawowanie właściwej kontroli nad stanem technicznym wszelkich maszyn oraz zaplecza. Warto zatrudnić więc wykwalifikowaną służbę utrzymania ruchu, która natychmiast poinformuje przełożonych o stwierdzeniu jakichkolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu urządzeń. Do tego podejmie też decyzję o tym, by wstrzymać pracę tych maszyn, które miałyby nie działać tak, jak należy. Specjalistyczna konserwacja suwnicy sprawi, że ewentualny kryzys w jej działaniu zostanie zażegnany i nie będzie konieczności naprawy wciągnika czy poszukiwania części do suwnic.

Stała kontrola stanu technicznego

Wykorzystanie urządzeń suwnicowych na produkcji czy w logistyce w wielu branżach lub gałęziach przemysłu jest obecnie na porządku dziennym. Warto zadbać o to, by dokonywać systematycznych kontroli stanu technicznego suwnic. Kontrole te dotyczyć mają w szczególności stanu łączników bezpieczeństwa, działania licznych elementów sterowniczych na panelu sterowania, stanu oświetlenia oraz sygnalizacji. W przypadku suwnic niezwykle ważne jest także kontrolowanie mechanizmu podnoszenia, elementów jezdnych oraz oznakowania zastosowanego na urządzeniach. Kluczową kwestią pozostaje również kontrolowanie stanu technicznego zawiesia. Z pewnością warto skorzystać też z dedykowanych programów optymalizujących pracę suwnic – wszystko po to, by zawsze odpowiednio dobrać maszyny do konkretnego przeznaczenia i nie przekroczyć dopuszczalnego, maksymalnego udźwigu danej suwnicy. Fachowo wykonana modernizacja suwnicy przedłuży jej żywotność.

Słowem podsumowania

Każda nieprzewidziana awaria maszyn ma negatywny wpływ na przebieg całego procesu logistycznego. Efektem takich sytuacji pozostają przestoje w działaniu urządzeń realizujących operacje technologiczne, ale również to wszystko niekorzystnie wpływa także na pracowników zajmujących się obsługą danych stanowisk. Warto dokładać więc wszelkich starań, by systematycznie dokonywać przeglądów suwnic, w tym stanu technicznego maszyn i urządzeń suwnicowych oraz właściwie prognozować, monitorować i w ekspresowym tempie reagować na występujące wszelkiego rodzaju zakłócenia. Modernizacja suwnic przyniesie efekty. Tym samym naprawa suwnicy nie będzie konieczna, a rozpoczęty proces logistyczny będzie mógł być kontynuowany bez przeszkód.

Dobrze jest wdrożyć skuteczne modelowanie procesów biznesowych. To metoda, która pozwala na uzyskanie wysokiej sprawności maszyn i urządzeń poprzez eliminację awarii i wszelkiego rodzaju defektów. Im więcej działów weźmie udział w planowaniu, projektowaniu, a następnie wykorzystaniu i obsłudze konserwacyjnej, tym większa szansa na przedłużenie żywotności parku maszynowego. Do tego wymierną korzyścią będzie także maksymalizacja efektywności wszystkich posiadanych w danym przedsiębiorstwie urządzeń. Cel takich działań jest jeden: jak najbardziej efektywne utrzymanie ruchu w łańcuchach logistycznych.