poniedziałek, 15 kwietniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

W co inwestować w czasie pandemii i jak zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny?

Okres pandemii to czas trudny dla osób, którym zależy na pomnażaniu zgromadzonego do tej pory kapitału. Nie należy jednak rezygnować z powiększania posiadanych środków – wystarczy wybrać odpowiednie instrumenty inwestycyjne. Sprawdź, jakimi produktami warto się zainteresować.

Wybuch pandemii koronawirusa nieco zmienił podejście Polaków do oszczędzania. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, aż 42% rodaków chce ograniczać wydatki w celu gromadzenia oszczędności[1]. To krok w dobrą stronę, ponieważ odłożone pieniądze mogą stanowić solidne zabezpieczenie przyszłości finansowej, np. w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

W co inwestują Polacy w czasie pandemii?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od podejścia inwestorów. Wśród nich nadal są osoby, które dość ostrożnie podchodzą do kierowania swoich środków w bardziej ryzykowne instrumenty finansowe. Są też i tacy, którym zależy na inwestycji długoterminowej, która powszechnie uważana jest za bezpieczniejszą.

  • Kruszce

Inwestowanie w kruszce, szczególnie w złoto, cieszy się popularnością od lat. Polacy uważają, że jest to dobry sposób na uchronienie zgromadzonych środków przed inflacją.

  • Nieruchomości

Rodacy chętnie inwestują pieniądze w nieruchomości. Widać to po ogromnym zainteresowaniu mieszkaniami – zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Ceny za metr kwadratowy stale rosną, co wynika z ogromnego popytu oraz niedostatecznej podaży.

Lokaty – oprocentowanie nie zachęca do oszczędzania?

Jeśli chodzi o lokaty, oprocentowanie nie zachęca do odkładania i pomnażania zysków w ten sposób. Faktycznie, możliwe do wypracowania zyski bywają niewielkie, co ma związek z rekordowo niskimi stopami procentowymi.

Nie należy jednak rezygnować z lokaty. Oprocentowanie niektórych produktów finansowych może być wyższe niż uśredniona wartość. Za przykład niech posłuży Lokata Plus dostępna w Toyota Banku, która pozwala zyskać nawet do 0,9% w skali roku.

Przykład. Załóżmy, że wpłacasz 15 000 zł na okres 36 miesięcy. Oprocentowanie 0,9% w skali roku pozwala na wygenerowanie zysku na poziomie ok. 400 zł brutto.

Oszczędzanie na lokacie – dlaczego warto?

Chociaż oprocentowanie lokat może pozostawiać wiele do życzenia, nie warto z nich rezygnować. Na korzyści tego typu produktów bankowych przemawia wiele argumentów.

  • Bezpieczeństwo kapitału

Pieniądze zgromadzone na lokacie są bezpieczne i nie podlegają wahaniom w razie niestabilnej sytuacji na rynku finansowym. Z ulokowanego kapitału nie stracisz ani jednej złotówki – nawet w momencie ogłoszenia przez bank upadłości.

  • Gwarancja zysków

Zyski wypłacane są niezależnie od sytuacji na rynku. Musisz spełnić tylko jeden warunek – nie może dojść do zerwania lokaty przed okresem jej zapadalności.

  • Większa dostępność

O ile inwestowanie w nieruchomości wymaga wniesienia sporego nakładu finansowego, o tyle do uruchomienia lokaty potrzebujesz dużo mniejszych środków.

Zanim na dobre porzucisz lokaty, jeszcze raz przeanalizuj wszystkie ich walory. Może okazać się, że ulokowanie środków właśnie tam przyniesie optymalne zyski – bez żadnego ryzyka.

[1] https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C912869%2Cponad-40-procent-polakow-pod-wplywem-pandemii-chce-ograniczac-wydatki.html