
Okres pandemii to czas trudny dla osób, którym zależy na pomnażaniu zgromadzonego do tej pory kapitału. Nie należy jednak rezygnować z powiększania posiadanych środków – wystarczy wybrać odpowiednie instrumenty inwestycyjne. Sprawdź, jakimi produktami warto się zainteresować.
Wybuch pandemii koronawirusa nieco zmienił podejście Polaków do oszczędzania. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, aż 42% rodaków chce ograniczać wydatki w celu gromadzenia oszczędności[1]. To krok w dobrą stronę, ponieważ odłożone pieniądze mogą stanowić solidne zabezpieczenie przyszłości finansowej, np. w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych.
W co inwestują Polacy w czasie pandemii?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od podejścia inwestorów. Wśród nich nadal są osoby, które dość ostrożnie podchodzą do kierowania swoich środków w bardziej ryzykowne instrumenty finansowe. Są też i tacy, którym zależy na inwestycji długoterminowej, która powszechnie uważana jest za bezpieczniejszą.
- Kruszce
Inwestowanie w kruszce, szczególnie w złoto, cieszy się popularnością od lat. Polacy uważają, że jest to dobry sposób na uchronienie zgromadzonych środków przed inflacją.
- Nieruchomości
Rodacy chętnie inwestują pieniądze w nieruchomości. Widać to po ogromnym zainteresowaniu mieszkaniami – zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Ceny za metr kwadratowy stale rosną, co wynika z ogromnego popytu oraz niedostatecznej podaży.
Lokaty – oprocentowanie nie zachęca do oszczędzania?
Jeśli chodzi o lokaty, oprocentowanie nie zachęca do odkładania i pomnażania zysków w ten sposób. Faktycznie, możliwe do wypracowania zyski bywają niewielkie, co ma związek z rekordowo niskimi stopami procentowymi.
Nie należy jednak rezygnować z lokaty. Oprocentowanie niektórych produktów finansowych może być wyższe niż uśredniona wartość. Za przykład niech posłuży Lokata Plus dostępna w Toyota Banku, która pozwala zyskać nawet do 0,9% w skali roku.
Przykład. Załóżmy, że wpłacasz 15 000 zł na okres 36 miesięcy. Oprocentowanie 0,9% w skali roku pozwala na wygenerowanie zysku na poziomie ok. 400 zł brutto.
Oszczędzanie na lokacie – dlaczego warto?
Chociaż oprocentowanie lokat może pozostawiać wiele do życzenia, nie warto z nich rezygnować. Na korzyści tego typu produktów bankowych przemawia wiele argumentów.
- Bezpieczeństwo kapitału
Pieniądze zgromadzone na lokacie są bezpieczne i nie podlegają wahaniom w razie niestabilnej sytuacji na rynku finansowym. Z ulokowanego kapitału nie stracisz ani jednej złotówki – nawet w momencie ogłoszenia przez bank upadłości.
- Gwarancja zysków
Zyski wypłacane są niezależnie od sytuacji na rynku. Musisz spełnić tylko jeden warunek – nie może dojść do zerwania lokaty przed okresem jej zapadalności.
- Większa dostępność
O ile inwestowanie w nieruchomości wymaga wniesienia sporego nakładu finansowego, o tyle do uruchomienia lokaty potrzebujesz dużo mniejszych środków.
Zanim na dobre porzucisz lokaty, jeszcze raz przeanalizuj wszystkie ich walory. Może okazać się, że ulokowanie środków właśnie tam przyniesie optymalne zyski – bez żadnego ryzyka.
[1] https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C912869%2Cponad-40-procent-polakow-pod-wplywem-pandemii-chce-ograniczac-wydatki.html