niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

W jaki sposób działa franczyza punktu kurierskiego?

Wiele osób, które nosi się z zamiarem otwarcia działalności, bardzo chętnie rozpoczyna przygodę z biznesem w modelu franczyzowym. Dlaczego by więc nie spróbować otworzyć franczyzy punktu kurierskiego? Na pierwszy rzut oka brzmi to nieco tajemniczo, jednak może okazać się wspaniałym pomysłem na własną działalność. Branża kurierska nie jest zbytnio wymagająca, a także stale się rozwija. W jaki sposób działa więc franczyza punktu kurierskiego?

Czym właściwie jest franczyza punktu kurierskiego?

Jest to nic innego jak założenie własnego punktu, w którym klienci mogą odbierać i nadawać paczki kurierskie. Działa to w bardzo prosty sposób. Zarówno kurierzy jak i kurierscy brokerzy podpisują z franczyzobiorcą umowę, ten z kolei oferuje w zamian lokal i jego obsługę. Franczyza punktu kurierskiego jest świetnym sposobem na pierwszy biznes, gdyż zarobek to zwykle prowizja od każdej paczki. W takich punktach to obsługa lokalu zajmuje się odebraniem paczek od klientów, a kurierzy ich dostarczeniem pod inne adresy. Co więcej, tego typu franczyzę możemy otworzyć w już istniejącym lokalu handlowo- usługowym.

Jakie wymagania należy spełnić by prowadzić franczyzę punktu kurierskiego?

Wymagania są różne i z góry są one ustalone przez wskazanego kuriera lub brokera. Pamiętajmy, że im lepiej znany kurier tym większe będzie on stawiał przed nami wymagania. Jednym z podstawowych wymagań niezmiennie jest posiadanie lokalu o odpowiedniej powierzchni. Co więcej musi znajdować się on w odpowiedniej lokalizacji. Franczyzobiorca zobowiązuje się także do wniesienia opłaty licencyjnej, a także musi zagwarantować odpowiednie godziny pracy lokalu. Do wymagań często zalicza się także odpowiedni wystrój przestrzeni, która ma być zarezerwowana na działanie takiego punktu. Najlepiej osobiście sprawdzić listę wymagań u konkretnych franczyzodawców. Pamiętajmy, że mogą się one stale zmieniać.

Dlaczego warto prowadzić franczyzę punktu kurierskiego?

Ten model i rodzaj prowadzonej działalności bez wątpienia ma wiele zalet. Po pierwsze, jest to idealny sposób na pierwszy biznes, gdyż nie niesie on za sobą dużego ryzyka i nie wymaga ogromnych inwestycji. W praktyce zwykle posiadanie lokalu i urządzenie go zgodnie z wytycznymi franczyzodawcy jest całkowicie wystarczające. Ten typ biznesu franczyzowego cechuje się także ogromną łatwością prowadzenia. Wydawanie oraz przyjmowanie paczek, jak łatwo można się domyślić, nie jest procesem skomplikowanym. Co więcej punkt kurierski nigdy nie przestanie zyskiwać klientów. Wiele osób ceni sobie wygodę i znacznie chętniej odbierze swoją przesyłkę z punktu blisko domu, niż z poczty, która znajduje się np. na drugim końcu miasta. Ten model jest również o wiele wygodniejszy dla kurierów, którzy mogą bezpiecznie zostawić paczki pod wskazanym punktem, a nie szukać odpowiednich adresów i rozwozić paczki po całym mieście. Dodatkowo biznes ten możemy prowadzić całkowicie na własną rękę, o ile będziemy przestrzegać warunków zawartych w umowie licencyjnej. Przedsiębiorstwo będziemy mogli zbudować na własnych zasadach i sami nim zarządzać.