niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

W jaki sposób firmy korzystają z chmury internetowej?

Chmura dla firm to nie tylko sposób na przechowywanie danych w zdalnej lokalizacji. Przedsiębiorstwa korzystają z usług Cloud na różne sposoby – warto dowiedzieć się, co to jest chmura internetowa i jakie zapewnia możliwości.

Co to jest chmura internetowa?

Chmura internetowa to coraz częściej wykorzystywana alternatywa dla klasycznej, lokalnej infrastruktury. Utrzymywanie własnych serwerów jest dość kosztowne, a wprowadzanie nowych rozwiązań wymaga sporej wiedzy, doświadczenia i profesjonalnego zespołu. To niemałe wyzwanie dla wielu przedsiębiorstw, zarówno tych niewielkich, jak i największych – z pomocą jednak przychodzą właśnie usługi Cloud.

Czym właściwie jest chmura internetowa dla firm? To nic innego jak zbiór serwerów wraz z oprogramowaniem i innymi niezbędnymi rozwiązaniami technologicznymi zlokalizowany w centrum danych zewnętrznego dostawcy. Tego typu usługi są oferowane między innymi przez kilka kluczowych graczy na rynku technologicznym, czyli firmy o globalnym zasięgu, takie jak Google (GCP), Microsoft (Azure) czy Amazon (AWS). Podobne oferty można znaleźć także w Polsce – swoje Data Center wraz z bogatym zestawem rozwiązań dla klientów utrzymuje m.in. dostawca w pełni dopasowanych do potrzeb i nowoczesnych usług dla biznesu INEA.

Zalety chmury internetowej

Obok opłacalności ważną zaletą chmury internetowej jest skalowalność. Zasoby mogą być bez problemu dostosowane do potrzeb przedsiębiorstw o każdej wielkości, a opłaty są przeważnie przeliczane automatycznie. Do tego dochodzi także bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa oraz brak konieczności szkolenia i utrzymywania własnego zespołu specjalistów IT.

Kolejnym atutem, na który warto zwrócić uwagę, jest dostęp do zasobów z praktycznie dowolnego miejsca na świecie. Wszystkie dane, urządzenia i usługi są oferowane przez Internet, zwykle za pośrednictwem dedykowanego panelu administracyjnego dla klientów lub specjalnie przygotowanych rozwiązań software’owych. Oznacza to, że możemy nie tylko pobrać pliki w chmurze z jakiejkolwiek lokalizacji, lecz także m.in. efektywnie wspierać pracę zdalną.

Jak firmy wykorzystują chmurę?

Chmura dla firm może być wykorzystywana na wiele różnych sposobów. Do najczęściej stosowanych rozwiązań z pewnością zalicza się przechowywanie danych.Ponadto usługi Cloud bardzo często służą do wykonywania zdalnych backupów, które mogą być odtworzone z dowolnego miejsca. Takie podejście charakteryzuje się znacznie większym poziomem bezpieczeństwa niż w przypadku lokalnych kopii zapasowych – wynika to z faktu, że awarie czy inne problemy związane z konkretnym miejscem nie będą wpływać na chmurę.

Co więcej, chmura dla firm to możliwości takie jak kolokacja serwerów (przeniesienie własnej infrastruktury do siedziby zewnętrznego dostawcy w celu podniesienia sprawności obsługi) czy wirtualizacja maszyn. Ponadto usługi Cloud często łączą się zaawansowanymi rozwiązaniami dotyczącymi analizy danych, dzięki czemu można je wykorzystać do przeprowadzania różnych skomplikowanych procesów. To tylko część możliwości chmury – niezwykle wszechstronnego rozwiązania, które wspiera firmy w praktycznie wszystkich branżach.