piątek, 1 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Wakacje kredytowe – czym są i czy warto z nich korzystać?

W ostatnim czasie doszło do zwiększenia się kwot rat kredytu hipotecznego. Jeśli zatem potrzebujemy chwili przerwy, możemy wnioskować o odroczenie spłaty. Już od 2020 roku istnieją wakacje kredytowe, dzięki którym można wziąć sobie 1 miesiąc wakacji na każdy kwartał. Jak to dokładnie wygląda? O tym zaraz opowiemy.

Czym są wakacje kredytowe?

Jest to czas, w którym nie musimy spłacać kredytu. Chodzi bowiem o to, że przesuwa się w czasie kolejna rata, dzięki czemu możemy na chwilę odetchnąć. W tym miesiącu nie płacimy nic: ani części odsetkowej, ani części kapitałowej. Jednak musimy liczyć się z tym, że koszt kredytu nieznacznie wzrośnie.

Szukasz konta dla firmy? Sprawdź: ranking kont firmowych

Jak długo trwają wakacje kredytowe?

Przeważnie ten czas jest indywidualnie ustalany między bankiem a kredytobiorcą. Minimalnie może wynosić 1 miesiąc, maksymalnie cały rok. Jednak przeważnie banki decydują się na terminy 3, 4, 6 miesięcy.

Ważne jest to, że dla pojedynczego zobowiązania można tylko raz skorzystać z przesunięcia w formie wakacji kredytowych.

Wakacje kredytowe a karencja w spłacie

Są to dwa dosyć podobne zagadnienia. W obu sytuacjach odraczamy czas spłaty. Jednak podczas karencji jesteśmy zobowiązani płacić część odsetkową nawet podczas „urlopu”. Wakacje  kredytowe sprawiają za to, że więcej oszczędzamy.

Zależnie od banku możemy mieć możliwość wybrania jednej z tych opcji lub obu.

Potrzebujesz konta bankowego? Sprawdź najlepsze konto osobiste

Kiedy warto skorzystać z wakacji kredytowych?

Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mierzą się z pewnymi trudnościami finansowymi np. podczas straty pracy, przez niespodziewane wypadku, chorobę itp. Wtedy możemy mieć trudność ze spłatą zobowiązań. Dlatego warto skorzystać z wakacji kredytowych.

Jednak dla osób, dla których raty ogólnie były wysokie, wakacje staną się niewielka pomocą. Po prostu odroczą to, co i tak potem wróci i będzie dla nas uciążliwe.

Koszty wakacji kredytowych

Koszt związany z wakacjami kredytowymi może składać się z:

 • Dodatkowych odsetek
 • Składek ubezpieczenie
 • Prowizji za wakacje kredytowe

Te dodatkowe koszty przeważnie mieszczą się w granicach kilkunastu do kilkuset złotych. Jednak w przypadku wysokich zobowiązań, które odroczymy na np. 9 miesięcy, koszt może sięgać nawet kilku tysięcy zł.

Zmiany w wakacjach kredytowych od 2022

Jako że stopy procentowe rosną, rząd wprowadził szereg zmian:

 • Możliwość wzięcia wakacji w 1 miesiącu na kwartał
 • 4 miesiące wakacji w ciągu roku
 • W okresie 2022-2023 można wziąć max. 6 miesięcy wakacji
 • Wakacje dotyczą tylko 1 kredytu hipotecznego
 • Wakacje są dostępne dla osób, które mają kredyty w zł
 • Nie będą naliczane odsetki od kredytów

W jakich sytuacjach bank odmawia wakacji kredytowych?

Okazuje się, że nie zawsze bank będzie chętny na udzielenie wakacji kredytowych. Wszystko przeważnie zależy od indywidualnej oceny klienta. Jednak przeważnie może na to wpływać:

 • Spłacanie rat z opóźnieniem
 • Postępowanie komornicze
 • Już skorzystał z wakacji kredytowych
 • Ma umowę kredytową, która uniemożliwia skorzystanie z wakacji kredytowych

Jeśli dotychczas mieliśmy dobrą współprace z bankiem, ten nie powinien mieć problemów z udzieleniem wakacji kredytowych lub innego odroczenia.

Wakacje kredytowe – podsumowanie

Wakacje kredytowe pozwalają na odsunięcie rat w czasie. Dzięki temu można poradzić sobie w przypadku krótkotrwałych problemów finansowych. Nie powinniśmy jednak udawać, że wakacje kredytowe są darmowe. Ponosimy za nie pewne koszty zależnie od czasu, na jaki się zdecydujemy.