niedziela, 26 marcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Wenflon rozmiary przedstawia dzięki kolorom – czy wiedziałeś?

Kaniule dożylne, które są szerzej znane jako wenflony, wprowadzane są do żyły obwodowej pacjenta, co umożliwia późniejsze podawanie mu płynów bądź leków. W niektórych przypadkach pozwalają one również na pobranie krwi. Ten wyrób medyczny zrewolucjonizował praktykę medyczną – dzięki niemu nie ma potrzeby, aby medyk wielokrotnie wkłuwał igłę w żyłę. Czy wiedziałeś jednak, że wenflony posiadają odmienne kolory? Oznaczają one ich rozmiary. Dlaczego to jednak tak istotne?

Kaniula dożylna – co to jest?

Kaniula dożylna jest wykonana ze sztucznego tworzywa i umieszczana na metalowej igle, której ścięcie wystaje poza kaniulę. Kiedy medycy wykonują zabieg, specjalna komora wypełnia się krwią – wskazuje to, że znalazła się ona w żyle. Wlot do wstrzyknięć posiada specjalną zastawkę, która umożliwia podawanie leków przy pomocy strzykawki. Nie ma tutaj konieczności odkręcania koreczka, co jest bardzo wygodne w użyciu. Końcówka z zamkiem pozwala natomiast na połączenie wyrobu z zestawem do infuzji. Wenflon posiada także specjalne skrzydełka, które pozwalają przymocować go do skóry pacjenta – uniemożliwia to jego przesuwanie się.

Dostępnych jest kilka wielkości kaniuli – każdy z nich różni się zastosowaniem. Barwa wenflonu wskazuje na inną średnicę wewnętrznej cewki. Jeśli chcemy się zaopatrzyć w odpowiedni rodzaj kaniuli, warto sprawdzić ofertę produktów, które prezentuje hurtownia medyczna mercant.pl. Wyroby medyczne w jej asortymencie łączą w sobie wysoką jakość oraz konkurencyjną cenę. 

Dlaczego kolorystyczne oznaczenia są tak ważne?

W pracy medyków często zdarzają się sytuacje, kiedy chwile zawahania mogą mieć znaczące konsekwencje. W sytuacji, kiedy konieczne jest wykonanie szybkiej transfuzji krwi, należy jak najprędzej wybrać kaniulę – dzięki kolorystycznemu oznaczeniu, wystarczy szybki rzut okiem i ratownicy medyczni bądź pielęgniarki natychmiastowo wiedzą, jaki rozmiar wyrobu znajduje się w ich rękach. To niezwykle istotne szczególnie w chwilach zagrożenia życia pacjenta. 

Kolor wenflonu a jego rozmiary

Do oznaczenia najmniejszego rozmiaru wenflonu wykorzystuje się kolor fioletowy. Kaniule tej wielkości są wykorzystywane głównie w pediatrii, prawie wyłącznie podczas zabiegów wykonywanych u noworodków. Odrobinę większe są wenflony żółte oraz niebieskie – charakteryzują się one większą średnicą. Medycy wykorzystują je do rutynowych transfuzji krwi, jak i dokonywania większości infuzji. Ten rozmiar wybiera się dla osób, u których dostęp do żył jest utrudniony – pacjentów starszych lub zmagających się z chorobami onkologicznymi. Kaniule o tak małym rozmiarze wybierane są również do czynności medycznych wykonywanych u dzieci.

Wenflon o oznaczeniu różowym to standardowy rozmiar – pozwala na przepływ 31ml krwi bądź 54ml płynu na minutę. Wykorzystuje się go przy większości infuzji. Odrobinę większe są wenflony zielone, stosowane podczas dożylnego żywienia oraz rutynowych transfuzjach krwi lub płynów. To również wyrób medyczny, który wybiera się podczas resuscytacji płynowej. W podobnych przypadkach wykorzystuje się wenflony białe, jednak preferowane są one wtedy, gdy należy podać płyn czy krew tak szybko, jak to tylko możliwe.

Jeśli chodzi o sytuacje awaryjne lub zabiegi na sali operacyjnej, medycy wybierają wenflony o barwie szarej i brązowej. Największy jest natomiast wenflon pomarańczowy, czerwony lub brązowy – wszystko zależy od oznaczeń producenta. Kaniule te są przeznaczone dla sytuacji, w którym konieczne jest jak najszybsze dostarczenie leków czy dokonanie transfuzji krwi, ponieważ pacjent znajduje się w bardzo ciężkim stanie.

Jaki rozmiar wenflony wybrać?

Wcześniejsza część wpisu podpowiada, że czynnikiem, który wpływa na wybór wenflonu jest zabieg, do którego go wykorzystujemy. Nie jest to jednak wszystko – wyboru dokonuje się także na podstawie wieku pacjenta. Powodem są różnice w grubości żył u ludzi w różnym wieku. W przypadku noworodków stosuje się najmniejsze wenflony, natomiast u dorosłych – te o większych rozmiarach i długościach igły. Należy również wziąć pod uwagę to, jaka ilość płynu powinna zostać przetoczona pacjentowi. Jeśli wystąpi sytuacja, w której życie pacjenta jest zagrożone i konieczna jest jak najszybsza reakcja, medycy decydują się na wykorzystanie większej kaniuli.