sobota, 8 sierpniaCodzienne Wiadomości Biznesowe

Wiata rolnicza – wybuduj ją w 2 miesiące!

Wiata rolnicza to niezwykle prosta, ale bardzo praktyczna konstrukcja stalowa, która znajdzie zastosowanie w prawie każdym gospodarstwie rolnym. Służy przede wszystkim jako garaż dla nierzadko kosztownych maszyn rolniczych oraz wygodne miejsce składowania innych materiałów. Sprawdźmy, jakie zalety mają wiaty rolnicze i o czym należy pamiętać przy ich budowie.

Wiaty stalowe dla rolnictwa – dlaczego warto?

Wiaty stalowe dla rolnictwa służą przede wszystkim jako ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wiaty na maszyny rolnicze podobnie jak inne stalowe konstrukcje posiadają kilka istotnych zalet. To właśnie te korzyści decydują o tym, że konstrukcje ze stali znalazły zastosowanie już w tylu branżach i sektorach gospodarki. Do najbardziej praktycznych zalet możemy zaliczyć:

 • Krótki czasu budowy – oczywiście dużo zależy od wybranego projektu, wymiarów konstrukcji i stopnia przygotowania terenu. W optymalnych warunkach wiata rolnicza może powstać w zaledwie kilkanaście dni. Budowa dużej, specjalistycznej hali stalowej nie powinna zająć dłużej niż kilka miesięcy. Dla przykładu montaż hali o  powierzchni około 2 tys. m2 zajmuje zwykle od 6 do 12 tygodni.
 • Większość wiat stalowych to stosunkowo lekkie konstrukcje, które nie wymagają specjalnych fundamentów.
 • Niskie koszty utrzymania i eksploatacji wiaty rolniczej. Choć nie możemy oczywiście zapomnieć o regularnej konserwacji obiektu.
 • Dzięki modułowej konstrukcji hal i wiat stalowych można w razie potrzeby w prosty sposób zwiększyć ich wymiary. Taka rozbudowa w przypadku budynku murowanego jest dużo bardziej skomplikowana.
 • Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej bardzo istotnej z ekonomicznego punktu widzenia zalecie hal rolniczych. Jeśli sytuacja tego wymaga, konstrukcja stalowa może zostać zdemontowana i przeniesiona lub sprzedana. – W przypadku sprzedaży pozwala to na odzyskanie sporej części poniesionych na budowę kosztów – wyjaśni ekspert firmy https://www.frisomat.pl/.

Budowa wiaty na maszyny rolnicze – o czym pamiętać?

Zanim wybierzemy konkretny projekt wiaty rolniczej i przystąpimy do jego realizacji, warto poświęcić nieco czasu na odpowiednie zlokalizowanie takiej konstrukcji. Warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:

 • Jeśli wiata ma służyć przede wszystkim jako garaż na maszyny rolnicze, powinna być ulokowana tak, aby możliwe było swobodne manewrowanie pojazdami przy wjeżdżaniu i wyjeżdżaniu spod wiaty. Należy wziąć pod uwagę zarówno długość, jak i wysokość maszyn.
 • Jeśli budujemy wiatę w regionie, w którym występują obfite opady śniegu, powinniśmy uwzględnić to w projekcie. Konieczne może być wzmocnienie konstrukcji dachu.
 • Niekorzystny wpływ na użytkowanie wiaty może mieć bezpośrednie sąsiedztwo wysokich drzew liściastych. W okresie jesiennym opadłe liście mogą być często wwiewane pod wiatę.
 • Pod uwagę musimy wziąć również kierunek, z którego najczęściej wieje wiatr. Konstrukcję powinniśmy zlokalizować tak zminimalizować uderzenia wiatru pod wiatę. W ekstremalnych przypadkach może to doprowadzić do zerwania dachu czy uszkodzenia ścian. Oczywiście kierunek wiatru może ulec zmianie, jesteśmy więc w stanie zabezpieczyć się w tej kwestii jedynie częściowo.

Hale stalowe dla rolnictwa – jakie jeszcze rozwiązania są popularne?

Stalowe wiaty rolnicze to nie jedyne konstrukcje w tej technologii wykorzystywane w sektorze rolniczym. Coraz częściej wykorzystuje się również takie specjalistyczne hale stalowe (jak hale stalowe na frisomat.pl) rolnicze jak:

 • Stalowe hale inwentarzowe przystosowane do hodowli bydła lub trzody chlewnej. Dzięki modułowej konstrukcji halę możemy w miarę łatwo powiększyć w razie powiększenia obsady.
 • Stalowe kurniki, czyli hale stalowe zaprojektowane zgodnie z nowoczesnymi metodami hodowli drobiu.
 • Przechowalnie warzyw i owoców, w których możemy osiągnąć optymalne warunki do długotrwałego składowania płodów rolnych dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji i systemów wentylacji. 
 • Magazyny zboża i innych materiałów sypkich.
 • Wyspecjalizowane rolnicze hale stalowe dla przemysłu rolno–spożywczego, na przykład hale do produkcji wina dla winnic.

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: Astroid