poniedziałek, 22 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Więcej niż służbowy telefon – jakich benefitów możemy oczekiwać od pracodawcy?

Pracodawcy mogą oferować swoim pracownikom różne benefity. Poza służbowym telefonem czy laptopem, osoby zatrudnione szczególnie doceniają kompleksową obsługę w zakresie ochrony zdrowia oraz zabezpieczenia społecznego i finansowego. Pracodawcy starają się spełniać potrzeby podwładnych poprzez różne świadczenia socjalne, w tym dopłaty do wczasów. Nie bez znaczenia pozostaje również zapewnienie odpowiednich warunków osobom przebywającym w delegacji czy podróży służbowej, w tym poprzez wynajem mieszkań dla pracowników czy wyżywienie.

Benefity pracownicze

Benefity pracownicze funkcjonują na rynku już od dłuższego czasu. Za ich pośrednictwem mniejsze i większe firmy chcą zachęcać potencjalnych kandydatów do wzięcia udziału w rekrutacji, a także zwiększyć szanse pozytywnego przejścia rozmowy kwalifikacyjnej oraz finalnego podjęcia współpracy. Benefity pracownicze przyjmują dość zróżnicowane formy. Ich podstawowym wyróżnikiem jest fakt, że stanowią dla pracownika korzyść bezpośrednio niezwiązaną z ustalonym wynagrodzeniem. Dostęp do opcjonalnych benefitów motywuje pracownika do solidnego spełniania powierzonych mu obowiązków, a tym samym podnosi jego produktywność i wydajność. Pakiety socjalne i dodatkowe wynagrodzenia w dużej mierze decydują o tym, czy osoba zatrudniona jest zadowolona ze swojej pracy.

Benefity doceniane przez pracowników

Pracownikom szczególnie zależy na benefitach, które stanowią wsparcie w razie utraty źródła utrzymania lub wystąpienia uszczerbku na zdrowiu. Za najbardziej atrakcyjne rozwiązanie uznaje się zapewnienie prywatnej opieki zdrowotnej, a także ubezpieczenie na życie oraz ubezpieczenie na wypadek utraty pracy. Osoby zatrudnione cenią wysoko również możliwość otrzymania samochodu służbowego czy bonów towarowych. W wielu przypadkach atrakcyjnym benefitem jest dofinansowanie kursów zawodowych i językowych, a także studiów. W mniejszym stopniu pracownicy doceniają też możliwość korzystania z służbowego sprzętu w celach prywatnych, dostęp do darmowych obiadów czy kuponów obiadowych oraz rabaty na zakupy. Do benefitów oferowanych zatrudnionym można też zaliczyć zniżki pracownicze na usługi lub produkty pracodawcy czy karty sportowe. Za najbardziej pożądanych przez pracowników dodatków są bez wątpienia dopłaty do wczasów. W takim przypadku osoba zatrudniona sama finansuje swój wypoczynek, a następnie otrzymuje całościowy lub częściowy zwrot poniesionych kosztów od pracodawcy.

Benefity pracownicze w delegacji

Najem korporacyjny dla pracowników przebywających w podróży służbowej lub delegacji świadczy o wysokiej kulturze organizacyjnej firmy. W takich warunkach pracodawca powinien zapewnić zatrudnionym optymalne warunki pobytu w miejscu pracy poza siedzibą, dbając o odpowiednie wyżywienie, nocleg i komunikację. Optymalnym rozwiązaniem w wielu przypadkach jest korporacyjny wynajem apartamentów, który na terenie Gdańska oferuje BH Rent Apartments. Poszczególne lokale charakteryzują się wysokim standardem wyposażenia, a także atrakcyjną lokalizacją w okolicach Przymorza czy Olivia Business Centre. Pracodawca może się zdecydować zarówno na krótkoterminowy, jak i długoterminowy wynajem mieszkań dla pracowników. Zgromadzenie zatrudnionych w nowoczesnym apartamencie samo w sobie jest dla nich zachęcającym benefitem. Profesjonalny wynajem mieszkań dla firm rozwiązuje też wiele problemów logistycznych

Dodatki i dopłaty dla pracowników

Pracownicy korzystnie odbierają pracodawców, którzy zapewniają im wsparcie w zakresie dojazdów do pracy. Niektórzy z nich mogą liczyć na firmowe bilety komunikacji miejskiej. Pracodawcy częściej oferują chociażby wycieczki zakładowe, a także dopłaty do obozów i kolonii dla dzieci. Wielu pracowników może również otrzymywać okazyjne bilety do kina czy teatru. Statystycznie najwięcej świadczeń i benefitów przypada na osoby zatrudnione w większych firmach, a także podmiotach z sektora publicznego. Pracownicy mogą ponadto otrzymywać paczki rodzinne na święta, a także zyskać korzystniejsze warunki zaciągnięcia pożyczki czy kredytu na zakup mieszkania lub remont.