
53 proc. prezesów polskich firm jest przekonanych, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy globalna gospodarka odnotuje wzrost. Jednocześnie Polacy są najbardziej ostrożni w swoich ocenach – wynika z opublikowanego w środę badania PwC CEO Survey.
Jako największe ryzyko prezesi z Polski wskazują nadmierne regulacje, liczne zmiany podatkowe i trwającą pandemię koronawirusa. Jak czytamy w raporcie z badania, Polaków cechuje w porównaniu do średniej światowej znacznie niższa chęć przeznaczenia wydatków na zrównoważony rozwój i inicjatywy ESG, jak i transformację cyfrową.
76 proc. prezesów firm z Polski jest pewnych, że w ciągu następnych 12 miesięcy przychody ich biznesów wzrosną. W perspektywie 3 lat odpowiedź taką deklaruje aż 86 proc. badanych. Dla porównania na świecie odpowiedzi te odpowiednio wskazuje 85 i 88 proc.
Wśród kluczowych ryzyk, jakie prezesi firm wymieniali w ankiecie PwC, w Polsce na pierwszym miejscu znalazła się niepewność względem regulacji podatkowych (90 proc. respondentów). Na kolejnych miejscach znalazły się niepewny wzrost gospodarczy (88 proc. badanych) i pandemia koronawirusa (86 proc. ankietowanych). PwC zwraca uwagę, że na liście zagrożeń wskazywanych przez polskich menedżerów nie znalazły się te związane z dostępnością pracowników z kluczowymi umiejętnościami, ani dezinformacją wywołaną falą fałszywych wiadomości. Zjawiska te niepokoją kolejno 61 proc. i 63 proc. badanych prezesów z Polski.
Na świecie pierwsze trzy miejsca zajmują cyberzagrożenia (85 proc. odpowiedzi), niepewny wzrost gospodarczy (83 proc.) i pandemia oraz inne kryzysy zdrowotne (81 proc.).
35 proc. szefów polskich firm przyznało, że powinni robić więcej w kwestii mierzenia wpływu na środowisko – zaledwie 22 proc. liderów deklaruje, że szkody środowiskowe znalazły się w ich strategii zarządzania ryzykiem. (PAP)
mfr/pad/