sobota, 15 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Większość polskich prezesów myśli, że globalna gospodarka wzrośnie w ciągu roku

epa08376968 A model of the globe with a face mask left on the ground by the children who were playing with it in Guangzhou, Guangdong province, China, 22 April 2020. World Earth Day is marked in many countries annually on 22 April to raise awareness of environmental protection. EPA/ALEX PLAVEVSKI Dostawca: PAP/EPA.

53 proc. prezesów polskich firm jest przekonanych, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy globalna gospodarka odnotuje wzrost. Jednocześnie Polacy są najbardziej ostrożni w swoich ocenach – wynika z opublikowanego w środę badania PwC CEO Survey.

Jako największe ryzyko prezesi z Polski wskazują nadmierne regulacje, liczne zmiany podatkowe i trwającą pandemię koronawirusa. Jak czytamy w raporcie z badania, Polaków cechuje w porównaniu do średniej światowej znacznie niższa chęć przeznaczenia wydatków na zrównoważony rozwój i inicjatywy ESG, jak i transformację cyfrową.

76 proc. prezesów firm z Polski jest pewnych, że w ciągu następnych 12 miesięcy przychody ich biznesów wzrosną. W perspektywie 3 lat odpowiedź taką deklaruje aż 86 proc. badanych. Dla porównania na świecie odpowiedzi te odpowiednio wskazuje 85 i 88 proc.

Wśród kluczowych ryzyk, jakie prezesi firm wymieniali w ankiecie PwC, w Polsce na pierwszym miejscu znalazła się niepewność względem regulacji podatkowych (90 proc. respondentów). Na kolejnych miejscach znalazły się niepewny wzrost gospodarczy (88 proc. badanych) i pandemia koronawirusa (86 proc. ankietowanych). PwC zwraca uwagę, że na liście zagrożeń wskazywanych przez polskich menedżerów nie znalazły się te związane z dostępnością pracowników z kluczowymi umiejętnościami, ani dezinformacją wywołaną falą fałszywych wiadomości. Zjawiska te niepokoją kolejno 61 proc. i 63 proc. badanych prezesów z Polski.

Na świecie pierwsze trzy miejsca zajmują cyberzagrożenia (85 proc. odpowiedzi), niepewny wzrost gospodarczy (83 proc.) i pandemia oraz inne kryzysy zdrowotne (81 proc.).

35 proc. szefów polskich firm przyznało, że powinni robić więcej w kwestii mierzenia wpływu na środowisko – zaledwie 22 proc. liderów deklaruje, że szkody środowiskowe znalazły się w ich strategii zarządzania ryzykiem. (PAP)

mfr/pad/