piątek, 14 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Windchill- oprogramowanie PLM od PTC

Windchill- oprogramowanie PLM od PTC

Windchill pierwotnie został opracowany przez firmę Windchill Technology INC, której współzałożycielem był Jim Heppelmann (obecny Prezes i Dyrektor Generalny PTC). W roku 1998 Windchill został wprowadzony na rynek i wypromowany jako pierwsze rozwiązanie PLM (zarządzanie cyklem życia produktu). Zaledwie trzy lata później w roku 2001 firma PTC wprowadziła aplikację systemu Windchill nazwaną ProjectLink, która odpowiedzialna była za zarządzanie projektami, umożliwiając przy tym płynną komunikację pomiędzy zespołami pracowników, którzy byli zaangażowani w realizację projektu, niezależnie od tego, gdzie fizycznie się znajdowali. Rok później, w 2002 na rynku pojawiła się aplikacja PDMLink, która miała na celu obsługę danych produktów całej organizacji oraz uporządkowanie procesu rozwoju produktu.

PTC Windchill – oprogramowanie do zarządzania cyklem życia produktu

Windchill to kompletna platforma PLM stworzona na potrzeby przedsiębiorstw produkcyjnych. Umożliwia optymalizację wszystkich czynności, które są związane z wprowadzeniem nowego produktu na rynek. Narzędzie dostarcza szereg możliwość, takich jak:

 • przechowywanie w formie elektronicznej wszystkich danych związanych z produktem,
 • wizualizację projektów inżynierskich, możliwość ich szybkiego przeglądania, bez konieczności korzystania z dodatkowego oprogramowania,
 • zarządzanie zmianami w procesie produkcyjnym,
 • zarządzanie wielowymiarową strukturą BOM (Bill of materials),
 • zarządzanie projektami,
 • dostęp do repozytorium danych produktowych z dowolnego urządzenia i miejsca,
 • dostęp do aktualnych danych z uwzględnieniem roli osoby zaangażowanej w realizację projektu.

Windchill pomaga producentom

System Windchill jest używany zarówno przez indywidualnych użytkownikach, jak i przez wielkie korporacje. Sektory gdzie najczęściej jest wykorzystywany to przemysł:

 • lotniczy
 • samochodowy
 • elektroniczny
 • ciężki
 • urządzeń medycznych
 • detaliczny
 • odzieżowy
 • obuwniczy
 • High-Tech

 PLM Windchill – korzyści 

Otwarta architektura oprogramowania PTC Windchill umożliwia łatwą integrację z innymi systemami przedsiębiorstwa pomagając szybko dostrzec zalety PLM. Dzięki kompleksowej, gotowej do użycia funkcjonalności oraz wysoce konfigurowalnym aplikacjom opartym na rolach i zadaniach, można rozszerzyć dostęp do cennych danych o produktach unikając przy tym nadmiernego dostosowywania i złożoności. Dla producentów rozpoczynających cyfrową transformację, Windchill zapewni solidną podstawę do dalszych kroków. Budując cyfrowy wątek informacji, producenci mogą stworzyć cyfrowego bliźniaka, zainwestować w technologię IoT, czy wykorzystać Rozszerzoną Rzeczywistość.

Firmy które z powodzeniem korzystają z Windchill – przykłady

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów znanych na całym świecie organizacji, które z powodzeniem czerpią korzyści z wdrożenia systemu Windchill.

iRobot

Firma potrzebowała strategii zarządzania danymi, aby zapewnić wspólne, usprawnione środowisko pracy i dostęp do narzędzi dla całego zespołu projektowego we wszystkich odziałach. Firma iRobot przeszła z procesu rozwoju produktu skoncentrowanego na rysunkach technicznych do procesu zorientowanego na części, w którym wszystkie dane produktu są przechowywane w strukturze BOM. Decydując się na wdrożenie systemu Windchill firma skróciła czas projektowania, zredukowała ilość błędów projektowych oraz uprościła procesy w kontekście całego przedsiębiorstwa.

Grupa Volvo

Grupa Volvo to globalny producent samochodów ciężarowych i silników przemysłowych. Na dzisiejszym, dynamicznym rynku automotive indywidualne korekty są na porządku dziennym. Powoduje to nowe wyzwania w obszarze zapewniania jakości produktu. Złożoność produktu i indywidualne konfiguracje znacznie zwiększają zakres zmian oraz negatywnie wpływają na ich tempo. Silniki Volvo charakteryzuje skomplikowana budowa, obejmująca 4500 różnych wariantów w jednym zakładzie i 13 000 wariantów referencyjnych. Firma Volvo Group wybrała produkty od PTC ze względu na kompleksowe rozwiązanie do tworzenia i skalowania cyfrowych wątków. W rezultacie Volvo zwiększyło efektywność operacyjną, zredukowało koszty produkcji, a dzięki wdrożeniu technologii AR skróciło czas szkolenia personelu.

Grupa Liebherr

Firma oferuje szeroką paletę wysokiej jakości stale rozwijających się produktów i usług. Składa się z ponad 130 oddziałów i zatrudnia ponad 43 000 osób. Spółki grupy są podzielone na jedenaście obszarów produktowych m.in.: maszyny budowlane, górnictwo czy dźwigi samojezdne. Liebherr-Components Biberach GmbH – spółka należąca do działu Components firmy Liebherr – używała Creo Elements / Direct Model Manager do zarządzania danymi produktu (PDM). Model Manager był nie tylko łatwy w użyciu, ale także niezwykle przyjazny dla użytkownika dzięki bezproblemowej integracji i doskonałemu wsparciu podejścia firmy do rysowania. W trakcie rozbudowy firmy o kilka lokalizacji produkcyjnych na całym świecie, ściślejszej integracji rozwoju technicznego i współpracy z producentami OEM firmy Liebherr, stało się oczywiste, że należy ponownie przemyśleć zarządzanie danymi produktu. Firma musiała zapewnić wszystkim interesariuszom dostęp do tych samych informacji. Wobec braku centralnego systemu zarządzania danymi interesariusze byli odizolowani w ramach cyklu życia produktu i nie mogli efektywnie współpracować. Konsekwencją były wyższe koszty spowodowane koordynacją i wysiłkiem komunikacyjnym wymaganym w celu uniknięcia przeróbek i odrzutów. Firma Liebherr uznała za ​​konieczne przejście na pracę w środowisku PLM. Firma wybrała Windchill 10.2 – który został od tego czasu zaktualizowany do Windchill 11.0.. Windchill 11 służy Liebherr za centralną platformę ze skonsolidowanym widokiem wszystkich systemów. Ponadto, Windchill 11 uprościł listę części i proces zarządzania zmianą. Dzięki globalnemu dostępowi do danych produktów zawartych w Windchill 11 wszyscy interesariusze mogą efektywniej współpracować nad procesem rozwoju produktów.

Dowiedz się więcej – https://ttpsc.com/pl/ptc-windchill/