niedziela, 14 kwietniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Wszystko co powinieneś wiedzieć o domofonach bezprzewodowych

Cyfrowe domofony bezprzewodowe są dziś standardem wyposażenia budynków mieszkalnych, zastępując tradycyjne rozwiązania analogowe. Pozwalają nie tylko chronić posesję przed nieposłanymi osobami, ale także monitorować strefę wejścia do budynku. Jakie funkcjonalności oferują nowoczesne domofony i na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Jak działa domofon bezprzewodowy?

Klasyczny domofon bezprzewodowy składa się z trzech podstawowych elementów, są to:

  • Stacja bramowa (panel zewnętrzny) – montowana przed drzwiami wejściowymi lub furtką/bramą. Standardowo wyposażona jest w głośnik, mikrofon i przycisk dzwonienia. W zależności od modelu może posiadać także klawiaturę numeryczną lub czytnik kart magnetycznych (rzadziej inne technologie, takie jak choćby czytnik linii papilarnych). 
  • Panel wewnętrzny – w tradycyjnych domofonach ma formę słuchawki (którą przechowuje się na stacji dokującej). W przypadku wideodomofonów częściej spotykamy się z panelem wyposażonym w głośnik, mikrofon oraz niewielki ekran. 
  • Mechanizm otwierający – w nowoczesnych urządzeniach otwarcie bramy lub furtki polega na zwolnieniu rygla elektromagnetycznego, zwanego także elektrozaczepem. Odblokowuje się po naciśnięciu przycisku umieszczonego na panelu wewnętrznym.

W domofonach bezprzewodowych komunikacja między panelem zewnętrznym a wewnętrznym odbywa się drogą radiową. Dzięki temu nie jest potrzebne użycie kabli, niezbędnych w rozwiązaniach analogowych. 

Jakie funkcje może spełniać domofon?

Jak powszechnie wiadomo, podstawową funkcją domofonu jest zidentyfikowanie osoby, która próbuje dostać się do budynku lub na teren posesji. Tradycyjny domofon pozwala na taką identyfikację dzięki informacji dźwiękowej. Coraz częściej – zarówno do typowego użytku domowego, jak i w obiektach komercyjnych – wybierane są wideodomofony, pozwalające dodatkowo rejestrować (a także zapisywać) obraz. Nowoczesny wideodomofon to także możliwość natychmiastowej rozmowy z osobą, która znajduje się w strefie wejścia – również w sytuacji, kiedy jesteśmy poza domem. Umożliwiają to kamery z czujnikiem ruchu oraz dedykowane aplikacje na smartfony.

Niektóre urządzenia łączą funkcję telefonu i domofonu. Domofon możemy odebrać słuchawką, która posłuży także do wykonywania połączeń. Standardowo w takich urządzeniach znajdziemy opcję książki telefonicznej, identyfikacji dzwoniącego numeru czy tryb głośnomówiący. 

Na jakie parametry zwrócić uwagę przed zakupem?

Mimo że domofon jest relatywnie prostym urządzeniem, jego zakup warto poprzedzić analizą dostępnych funkcjonalności. Uchroni nas to przed koniecznością demontażu rozwiązania, niespełniającego naszych potrzeb. Najważniejsze parametry, na które trzeba zwrócić uwagę: 

  • Regulacja głośności wywoływania – która pozwala wyciszyć dzwonek np. podczas usypiania dziecka lub zmniejszyć natężenie dźwięku nocą.
  • Gwarancja – producenci oferujący urządzenia wysokiej jakości, gwarantują opiekę serwisową przez nawet 36 miesięcy.
  • Moc sygnały nadajnika oraz zasięg radiowy – producenci oferują standardowo 50-75 m w terenie otwartym, co jest wystarczające w przypadku większości posesji (brama znajduje się zazwyczaj znacznie bliżej wejścia do budynku). 
  • Funkcje dodatkowe, takie jak choćby możliwość używania słuchawki jako telefonu, rodzaj zasilania (jakie baterie obsługuje urządzenie), otwieranie za pomocą kodu dostępu, czy funkcje wideo. Dodatkowe funkcjonalności warto dobrać do konkretnych potrzeb. 

Ile kosztuje domofon bezprzewodowy i gdzie go kupić?

Domofony bezprzewodowe są relatywnie tanie i kosztują – w zależności od modelu – od około 200 do około 500 zł. Jeśli zależy nam na większym bezpieczeństwie, warto zwrócić uwagę także na dzwonki bezprzewodowe z WiFi oraz wideodomofony – narzędzia pozwalające obserwować strefę wejścia na posesję, a nawet rozmawiać zdalnie z osobami, które się tam znajdują. 

Domofony bezprzewodowe, wideodomofony oraz dzwonki WiFi można wygodnie kupić w sklepie internetowym Eltrox. Wszystkie te produkty, a także inne narzędzia automatyki domowej są dostępne z dostawą do domu, dlatego można je wygodnie kupić bez wychodzenia z domu.