piątek, 1 marcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Wybieramy meble biurowe dla swojej firmy

Prowadząc małą lub średnią firmę, często sami wyposażamy wnętrze. Nie zawsze chcemy korzystać z pomocy projektanta wnętrz. Meble do biura firmy powinny być funkcjonalne i wygodne. Poznajmy podstawowe zasady urządzania biura. Dowiedzmy się, jaką kolorystykę i materiały zastosować.

Czym kierować się przy urządzaniu biura

Na wybór odpowiednich mebli biurowych składa się kilka czynników.

Kolorystyka odpowiada za to, jak czujemy się we wnętrzu. Odpowiednio dobrana sprzyja koncentracji i wprowadza harmonię. Niektóre odcienie mogą powodować rozkojarzenie, męczenie się wzroku, a nawet irytację.

Równie ważny jest materiał. Od niego zależy trwałość mebli i ich wygląd w trakcie użytkowania. Decydując się na gorszy jakościowo materiał, ryzykujemy powstawanie widocznych rys i szybkie zużycie elementów. Przeznaczając nieco większy budżet, zwiększamy szansę na to, że meble posłużą nam na lata.

Nie bez znaczenia są też przepisy BHP. Szczegółowe wytyczne, takie jak wymiary mebli, dostępne są w rozporządzeniu z 1998 roku. Znajdziemy tam wskazówki, jak urządzić miejsce pracy, aby nie narazić się na problemy. Na przykład biurko na metalowych nogach jest stabilne i trwałe. A zachowanie ergonomii stanowiska pracy to jeden z obowiązku pracodawcy.

Stonowana kolorystyka i solidny materiał mebli

Wybierając kolorystykę, pomyślmy o charakterze firmy. Jeśli działalność firmy wybiega poza kreatywną i artystyczną, lepiej postawić na neutralne kolory. Zbyt jaskrawe odcienie mogą powodować zmęczenie i irytację, jeśli przebywamy w pomieszczeniu przez wiele godzin. Pomyślmy o chłodnych kolorach brązu, szarości, niebieskiego i zielonego.

Aby wnętrze nie było zbyt monotonne, możemy wprowadzić elementy przełamujące. Jednym z rozwiązań jest dodanie koloru przewodniego firmy, na przykład występującego na logo. Może to być kolor obicia krzeseł, rolet czy kontenerków. Dzięki temu pomieszczenie ożywi się, a dodatkowo zadbamy o identyfikację wizualną.

Kolejną kwestią jest materiał, z którego wykonano meble biurowe. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są meble biurowe na wymiar wykonane z drewna. Dzieje się tak z powodu dobrej wytrzymałości tego surowca, połączonej z naturalnym, eleganckim wyglądem. Do produkcji mebli biurowych wykorzystuje się często płyty laminowane. Oddają one wygląd drewna, a przy tym oferują szeroką gamę odcieni.

Warto wspomnieć również o meblach metalowych, wyjątkowo trwałych i odpornych na czynniki mechaniczne. Dlatego metalowe szafy do pomieszczeń socjalnych czy nogi biurka są chętnie wybierane.

Z kolei bardziej ekskluzywne materiały, na przykład skórzane, spotkamy we wnętrzach osób zarządzających firmą. Przykładem są fotele ze skóry naturalnej. Takie materiały tworzą wrażenie prestiżu.

Jak widzimy, wybierając meble do biura, musimy skupić się na kilku czynnikach. Należy połączyć funkcjonalność, estetykę oraz założenia finansowe. Warto rozejrzeć się na rynku, aby znaleźć firmę, która wytwarza wysokiej jakości meble. Dzięki temu posłużą nam na lata.