poniedziałek, 15 kwietniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Wykorzystanie magnesów w przemyśle

Mogłoby się wydawać, że magnesy nie powinny mieć dla nas żadnych tajemnic – zasadę działania magnesów poznajemy już na wczesnym etapie edukacji, a magnesy neodymowe kojarzy raczej każdy. Pomimo tego, wielu z nas dalej nie zdaje sobie sprawy, jak szerokie jest zastosowanie prawa magnetyzmu w przemyśle. Magnesów można użyć do wielu urządzeń o różnym przeznaczeniu. Jeśli chcesz dowiedzieć się do czego wykorzystuje się magnesy neodymowe i separatory magnetyczne, to zapraszamy do lektury!

Magnesy w przemyśle – do czego mogą służyć?

Zastosowanie magnesów w przemyśle jest znacznie szersze, niż moglibyśmy początkowo przypuszczać. Przede wszystkim, często znajdziemy je w naszych urządzeniach RTV takich jak głośniki czy monitory, ale ich zastosowanie absolutnie się na tym nie kończy.

Silne magnesy, takie jak chociażby magnesy neodymowe często służą jako element różnych mocowań i zaczepów. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż są znane z tego, że są w stanie utrzymać ciężar rzeczy, który przekracza ich własną wagę. Dzięki temu mogą zostać użyte w celu wyciągania metalowych rzeczy z wody lub jako wzmocnienie mocowania części maszyn.

Separatory magnetyczne, czyli bardzo pomysłowe wykorzystanie magnesów

Jedną z najciekawszych opcji wykorzystania magnesów w przemyśle, jest stworzenie przy ich udziale separatorów magnetycznych. Są to urządzenia, których zadaniem jest oddzielenie metali od innych substancji. Przykładowo, jeśli dana firma zajmuje się produkcją żywności przy użyciu produkcji taśmowej, istnieje ryzyko, że niewielkie części metalu i opiłki dostaną się do gotowego produktu. Jest to z oczywistych względów bardzo niebezpiecznie i nie powinno się zdarzyć. Właśnie tutaj przychodzą nam z pomocą separatory magnetyczne – możemy umieścić je na wielu etapach taśmy produkcyjnej, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że w końcowym produkcie nie znajdzie się nic, co nie się tam znaleźć.

Jakie magnesy są używane w przemyśle? Rodzaje magnesów

Magnesy przemysłowe to zazwyczaj magnesy neodymowe i ferrytowe. Zastosowanie i konstrukcja obu z nich jest nieco inna – magnesy ferrytowe są produkowane z materiałów niemetalicznych, ale wykazujących właściwości ferromagnetyczne. Innymi słowy – magnes ferrytowy jest w stanie przyciągnąć metal, pomimo tego, że sam nim nie jest.

Z kolei magnesy neodymowe stanowią mieszankę neodymu, boru i żelaza. To właśnie takie połączenie sprawia, że magnesy neodymowe mogą pochwalić się swoimi świetnymi właściwościami. Ponadto, dzięki zastosowanym do ich produkcji materiałom, mogą być one znacznie wytrzymalsze niż magnesy ferrytowe.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym firmy Magnepolhttps://www.magnesy.sklep.pl/.