niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Wymiary szafek kuchennych – jak dobrać rozmiar szafek do wielkości kuchni i AGD?

Ergonomiczna zabudowa w kuchni to jeden z elementów zapewniających nam wygodę podczas wypełniania codziennych obowiązków domowych. Zarówno meble modułowe, jak i zabudowa na wymiar, wykonywane są w oparciu o ustandaryzowane rozmiary szafek. Dzięki temu tworzą wygodną przestrzeń, ale też z łatwością można dobrać do nich sprzęty AGD z oferty różnych producentów. Jakie są standardowe wymiary szafek kuchennych i które z nich sprawdzą się najlepiej w Twojej kuchni? Czas się przekonać!

Kuchnia: szafki gotowe i na wymiar – wysokość, głębokość, szerokość

Wymiary szafek kuchennych, na jakie się decydujemy, powinny być dopasowane do metrażu naszej kuchni, rozmiaru urządzeń AGD, ale i przeznaczenia poszczególnych elementów zabudowy. Znaczenie ma tu zarówno szerokość, jak i wysokość czy głębokość mebli. Standardowe wymiary będą także inne dla dolnych i górnych szafek, chociaż wciąż do wyboru mamy kilka opcji. A która z nich okaże się najwygodniejsza?

Standardowa wysokość mebli kuchennych

Wysokość szafek kuchennych dolnych nie jest aż tak istotna, jak sama wysokość, na której umieszczany jest blat. Standardowa wysokość szafek kuchennych dolnych, a właściwie ich korpusów, to z reguły 72 cm, jednak do tej wartości dodaje się dodatkowe 10 cm cokołu. Jeżeli doliczymy do tego typową grubość blatu, czyli ok. 3-4 cm, powierzchnia robocza w naszej kuchni będzie się znajdować na wysokości ok. 85-86 cm od podłogi. Ważne jednak, by była ona odpowiednio dopasowana do wzrostu użytkowników kuchni, a to są w stanie zagwarantować nam montowane w szafkach dolnych regulowane nóżki. Blat na wysokości 86-88 cm będzie odpowiedni dla osób mierzących ok. 160 cm. Dla wyższych osób, mających chociażby 170 cm wzrostu, wygodniej będzie, jeżeli wysokość dolnej zabudowy wyniesie od 90 do 90 cm.

Szafki wiszące – wysokość

Wysokość szafek górnych może być naprawdę zróżnicowana i trudno tu mówić o typowych wymiarach. Standardowa szafka wisząca do kuchni może mieć od 278 mm do 864 mm. Jeżeli jednak wysokość szafki kuchennej ma być dostosowana do wysokości pomieszczenia (tzw. zabudowa pod sam sufit), koniecznym może okazać się skorzystanie z usług producentów mebli na wymiar. Tak naprawdę wszystko zależy od wielkości naszej kuchni i efektu, jaki chcemy uzyskać.

Szerokość szafek kuchennych

Najpopularniejsza szerokość szafek do kuchni to 60 cm. Jednak za standardowe można uznać także szafki o szerokości 15 cm, 20 cm, 30 cm (najczęściej będą to kosze cargo), ale i 45 cm, 50 cm, 80 cm, 100 cm, a nawet 120 cm. Stosowane w nich wymiary frontów kuchennych będą różnić się w zależności od rodzaju szafki: inne będą dla szuflad, inne dla tradycyjnie otwieranych szafek, a jeszcze inne dla szafek cargo czy narożnych. Szerokość szafek dolnych jest niezwykle istotnym parametrem, jeżeli decydujemy się na AGD do zabudowy. Wymiary urządzeń i wymiary szafek kuchennych, w których mają zostać zainstalowane sprzęty, muszą ze sobą korelować.

Szafki kuchenne – głębokość

Głębokość szafki kuchennej to wymiar, który widocznie będzie odróżniał szafki górne od dolnych. Głębokość szafek górnych musi być bowiem mniejsza, jeżeli w kuchni chcemy zapewnić sobie wygodę podczas użytkowania blatu i osadzonych w nim sprzętów. Typowa głębokość szafek dolnych wynosi od 50 do 55 cm, przy czym powinniśmy wziąć pod uwagę, że standardowa szerokość płyt, z których wykonuje się blaty robocze, to 60 cm. Jeżeli więc nie chcemy jej przycinać, nasze szafki powinny mieć ok. 54-55 cm głębokości.

Głębokość szafek kuchennych wiszących

Szafki górne muszą być płytsze, niż dolna zabudowa. Wszystko po to, by podczas wykonywania prac przy kuchennym blacie, nie uderzać o nie głową. W związku z tym standardowa głębokość szafek górnych waha się w przedziale od 30 do 35 cm, chociaż dość powszechne są również szafki mające 40 cm głębokości. Decydując o wymiarach szafek kuchennych wiszących, warto mieć na względzie chociażby wielkość naczyń (np. obwód talerzy), które zamierzamy w nich przechowywać.

AGD a wymiary szafek kuchennych

Podczas planowania wymiarów mebli do kuchni, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na rozmieszczenie i rozmiar szafek, w których zamierzamy osadzić sprzęty AGD. Jeżeli decydujemy się na urządzenia do zabudowy, zmywarka, lodówka, płyta grzewcza, zlewozmywak, piekarnik czy mikrofalówka, a nawet okap muszą idealnie pasować rozmiarem do mebli. Szerokość większości z tych sprzętów to 60 cm, jednak producenci oferują nam większe i mniejsze urządzenia, które sprawdzą się w zależności od wielkości naszego gospodarstwa domowego czy samej kuchni. Warto więc, zanim zaczniemy projektować szafki kuchenne, zdecydować o szerokości poszczególnych sprzętów. Wymiary, które znajdziemy u większości producentów, to:

  • piekarnik: 60 lub 90 cm szerokości (90-centymetrowy piekarnik będzie pojemniejszy), obecnie na polskim rynku znajdziemy także piekarniki o szerokości 45 cm dedykowane do małych kuchni,
  • zmywarka: 60 lub 45 cm (zmywarka o szerokości 45 cm polecana jest dla singli lub par),
  • zlewozmywak: 45 cm, 50 cm, 60 cm, 80 cm szerokości,
  • lodówka jednodrzwiowa: 60 cm szerokości, lodówka dwudrzwiowa: 90 cm szerokości,
  • mikrofalówka: 60 cm szerokości,
  • płyta grzewcza dwupalnikowa: 30 cm szerokości, płyta grzewcza trzypalnikowa: 45 cm szerokości, płyta grzewcza czteropalnikowa: 60 cm szerokości, płyta grzewcza pięciopalnikowa: 80-90 cm szerokości, płyta grzewcza sześciopalnikowa: 90 cm szerokości,
  • okap: 55-90 cm szerokości (mniejsze okapy, np. 55-centymetrowe montowane są w szafkach o szerokości 60 cm, szerokość okapu powinna być dopasowana do szerokości płyty grzewczej).