niedziela, 26 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Wzrost sprzedaży pomp ciepła w 2021

Coraz lepiej radzą sobie w Polsce alternatywne źródła energii. Oprócz intensywnego rozwoju fotowoltaiki i energii wiatrowej – równie dobrze radzą sobie pompy ciepła. Zwłaszcza typu powietrze/woda. Co ciekawe Polska wyprzedziła w liczbie pomp taką potęgę jak Wielka Brytania. Okazało się, że Polacy wybierają je częściej niż kotły węglowe.

Statystyki każą optymistycznie patrzeć w przyszłość 

W kraju tak silnie opartym na węglu, sprzedaż pomp ciepła robi wrażenie. Jeżeli tylko ten trend się utrzyma – w 2028 roku liczba sprzedanych pomp może wynieść 600 tysięcy. Rozwój w porównaniu z poprzednimi latami jest imponujący. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) porównała sprzedaż z roku 2020 do tej z 2017. Okazało się, że Polacy zakupili ich 5-krotnie więcej. Jeszcze bardziej godny podziwu jest wzrost w porównaniu z 2011 rokiem – aż 108 procent. 

W Polsce szczególnie popularne są pompy typu powietrze/woda. W samym 2020 roku stwierdzono zakup 42 tysięcy sztuk. Zostawiły ona w tyle inne ich rodzaje, np. powietrze/powietrze. Co ciekawe pompy typu solanka/wody zanotowały nieznaczny spadek. To jednak wciąż niezły wynik na poziomie 5260 sztuk. Prognozowana sprzedaż pomp powietrze/woda powinna się stale powiększać, a maksimum osiągnie pod koniec dekady.   

Porównanie z resztą Europy robi wrażenie 

Jak donosi PORT PC – Polska jako jedyna w Europie odnotowywała stały wzrost sprzedaży w kolejnym roku. Mamy więc do czynienia z najbardziej stabilnym rynkiem na Starym Kontynencie. Pompa ciepła zdobyła zaufanie Polaków dostępnością, dofinansowaniem z programu Czyste Powietrze oraz niezawodnością technologii. Wzrost zaufania wynika też z niższych cen niż w latach poprzednich. Pompy ciepła powietrze/woda mają też coraz szersze zastosowanie. Kiedyś służyły głównie do podgrzewania wody. Obecnie spełniają funkcję ocieplania całego mieszkania, a sama woda jest podgrzewana niejako przy okazji. 

Polacy doganiają resztę Europy pod względem świadomości ekologicznej. Coraz więcej Polaków stawia na pompy ciepła (i inne odnawialne źródła energii), chcąc po prostu oddychać świeżym powietrzem. Przekonało to również polskich polityków, dzięki czemu Polacy mogą korzystać z licznych dofinansowań. W przypadku pompy powietrze/woda o klasie energooszczędnej A++ wynosi one aż 45%. Zmiany wymuszają również wymogi Warunków Technicznych, obowiązujące od 1 stycznia 2021 roku. 

Coraz więcej zaufanych producentów zachęca do zakupu 

Rynek pomp ciepła rośnie w Polsce w zastraszającym tempie. Stara się na tym korzystać coraz więcej producentów, oferując pompy powietrze/woda po zaniżonych cenach. Należy zastanowić się czy nie warto zaufać bardziej doświadczonym firmom typu Viessmann czy NIBE. Kupując pompę musimy zorientować się jaka będzie potrzebna nam pojemność zasobnika oraz jaki rodzaj wężownika. Jeżeli nie do końca orientujemy się w tym temacie oraz jak przebiega montaż pomp – warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. Doświadczeni producenci również przyczyniają się do tego, że pompy powietrze/woda sprzedają się aż tak dobrze.