piątek, 1 marcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Zachowaj płynność finansową i wybierz leasing. Oto nasz poradnik

Leasing to – obok kredytu samochodowego – popularna forma finansowania zakupu auta, która niesie za sobą wiele korzyści. Atutem takiego rozwiązania są nie tylko uproszczone formalności, ale również możliwość zachowania płynności finansowej. Grunt to wybrać odpowiednią ofertę leasingową.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Związek Polskiego Leasingu, pojazdy stanowiły 69% wszystkich umów leasingowych (dane za okres styczeń-luty 2020). Nie ma się czemu dziwić, ponieważ ta forma finansowania to jeden z najkorzystniejszych sposobów na zbudowanie floty samochodów firmowych – bez ryzyka utraty płynności finansowej.

Wpływ leasingu na płynność finansową

W kontekście leasingu wiele się mówi o zachowaniu płynności finansowej. Wynika to m.in. ze specyfiki tej formy finansowania.

Istotą leasingu jest możliwość użytkowania pojazdu przez określony czas w zamian za miesięczną opłatę. Wcześniej jednak należy uiścić tzw. opłatę wstępną (czynsz inicjalny) stanowiący określony procent wartości pojazdu. Dzięki temu przedsiębiorca potrzebuje zaledwie kilku tysięcy złotych, aby móc użytkować wybrany samochód. I już na tym etapie dochodzi do zachowania równowagi finansowej – nie musi „zamrażać” wszystkich środków, a jedynie znikomą ich część.

Również płatność w ratach pomaga zachować płynność finansową. Wysokość miesięcznych opłat jest dostosowana do sytuacji materialnej przedsiębiorstwa. A ponieważ nie zmieniają się one w trakcie trwania umowy, firma może każdego miesiąca zaplanować budżet z wyprzedzeniem.

Jak wybrać korzystny leasing?

Leasing leasingowi nierówny, dlatego należy dokładnie przeanalizować dostępne możliwości – m.in. pod kątem swoich oczekiwań oraz potrzeb. Na co trzeba zwrócić uwagę?

  • Rodzaje leasingu

Dostępne są dwa główne rodzaje leasingu – operacyjny i finansowy. Chociaż istota obu form finansowania jest identyczna, różnią się one pewnymi szczegółami.  Mowa między innymi o: prawie do amortyzacji, okresie trwania umowy, kwestiach związanych z kosztami uzyskania przychodu.

W przypadku finansowania zakupu samochodu znacznie lepiej sprawdzi się leasing operacyjny. I właśnie on jest najczęściej wybierany przez przedsiębiorców.

  • Wysokość opłaty wstępnej

Od wysokości opłaty wstępnej może zależeć, to czy uda się zachować równowagę finansową. Im niższa wymagana kwota, tym większe tego prawdopodobieństwo. 

Na szczęście leasingodawcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom, proponując zróżnicowane warunki. Przykładem może być Standard Leasing na nowe pojazdy dostępny w ofercie Toyota Leasing – tutaj opłata wstępna wynosi o 0% do 40%. Ty – jako leasingobiorca – decydujesz, co jest dla Ciebie korzystniejsze.

  • Wysokość miesięcznej raty

W zachowaniu płynności finansowej pomagają raty ustalone na niskim poziomie. Czy jednak da się to pogodzić np. z niskim czynszem inicjalnym? Tak, o ile wybierzesz leasing oparty na wartości rezydualnej. Jego istotą jest sposób wyliczania miesięcznej raty w taki sposób, że uwzględnia ona utratę wartości pojazdu w okresie finansowania. Im wyższa wartość rezydualna, tym niższa miesięczne rata.

Leasing – dlaczego warto?

Leasing to korzystna forma finansowania – nie tylko z uwagi na możliwość utrzymania płynności finansowej. Na takie rozwiązanie warto się zdecydować m.in. z powodu:

  • optymalizacji podatkowej
  • możliwości zbudowania floty pojazdów niższym kosztem
  • uproszczonych formalności
  • możliwości zachowania zdolności kredytowej.

Jeśli uważasz, że leasing to opcja korzystna również dla Twojej firmy, porównaj oferty i dopełnij formalności.