piątek, 1 marcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Zalety kas fiskalnych

Wprowadzony jakiś czas temu obowiązek fiskalizacji obrotów wzbudził szereg obaw i wątpliwości wśród przedsiębiorców. Obawiali się zakłóceń w rozliczeniach, kłopotliwy był też zakup i rejestracja kasy fiskalnej. Jednak po upływie kilku lat od wprowadzenia obowiązku posiadania kasy fiskalnej okazuje się, że więcej jest zalet niż wad takiego rozwiązania i wielu właścicieli firm nie wyobraża sobie już działalności bez fiskalizacji obrotów.

Jedną z największych zalet posiadania i stosowania kasy fiskalnej jest możliwość połączenia i scalenia sprzedaży ze stanem magazynowym produktów. Takie rozwiązanie stosują większe firmy, które dysponują systemem do zarządzania magazynem i produkcją, które daje możliwość scalenia oprogramowania kasy fiskalnej z oprogramowaniem do zarządzania zapasem magazynowym. Taka funkcjonalność pozwala w czasie rzeczywistym śledzić rotację zapasów, co z kolei usprawnia proces odtwarzania stanu magazynowego.
Posiadanie kasy fiskalnej oznacza również prostszą obsługę księgową firmy, bieżące rejestrowanie obrotów czy automatyczne naliczanie stawek podatku Vat.

Dzięki kasie fiskalnej możemy tworzyć raporty i bardzo precyzyjnie analizować sprzedaż i takie jej składowe jak: raport finansowy, okresowy, raport zwrotów na magazyn, stan kasy, sprzedaż według grup i rodzin produktów, raport godzinowy, raport towarów nierotujących.

Kasy fiskalne mają tę zaletę, że możemy je dostosować do swoich potrzeb i rodzaju prowadzonej działalności. Na rynku dostępne są małe, przenośne i dotykowe kasy, które doskonale sprawdzą się podczas pracy w terenie oraz urządzenia stacjonarne – dedykowane dla większych placówek handlowych. Kasy są tak skonstruowane, że są odporne na mróz czy słońce i możemy pracować z nimi w różnych warunkach: w terenie, w zimnych halach magazynowych czy na zewnątrz w upalne dni.

Dużą zaletą kas fiskalnych jest możliwość połączenia ich z innymi urządzeniami takimi jak: czytniki kodów kreskowych, wagi, terminale płatnicze i inne. To niezwykle istotne z punktu widzenia przedsiębiorcy, ponieważ bardzo często tego typu urządzenia są w firmie stosowane równolegle.

Posiadanie kasy fiskalnej to również komfort i bezpieczeństwo dla klientów. Paragon z kasy jest podstawą do złożenia ewentualnej reklamacji czy wymiany produktów, dlatego coraz więcej konsumentów dba o to, aby każdorazowo otrzymać potwierdzenie zakupu.