niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Zanim zainwestujesz w akcje – czyli co warto o nich wiedzieć?

Każda osoba, która interesuje się inwestowaniem na rynku skacji spółek giełdowych w końcu staje przed wyborem brokera zapewniającego dedykowaną platformę. Jakie są kluczowe informacje, które pomogą w podjęciu decyzji? Sprawdź nasz poradnik!

Co trzeba wiedzieć na początek?

Niektórzy brokerzy oferują całkowicie darmowe konto demonstarcyjne wraz z wirtualną walutą, którą można dowolnie wykorzystać na zakupy inwestycyjne. Nie ma w tym przypadku rodzaj wybranego instrumentu finansowego. 

Rzeczywiste pieniądze przelane na platformę inwestycyjną powinny być w odpowiedni sposób zabezpieczone. Równie ważna jest szybka wypłata w przypadku zlecenia przelewu zarobionych pieniędzy. Dzięki platformie inwestycyjnej tj. Saxo Bank Polska można nabyć nie tylko akcje, ale również kryptowaluty czy kontrakty CFD. Nie ulega przy tym wątpliwości, że każdy inwestor musi zdawać sobie sprawę z ryzyka, którym obarczony jest handel akcjami u wybranego brokera. 

Jedną z ważniejszych kwestii dla początkujących inwestorów jest możliwość nauki obsługi wybranej platformy, na darmowym koncie demonstracyjnym. Równie istotne są liczne materiały szkoleniowe, webinary, kursy i seminaria wyjaśniające najistotniejsze zasady inwestowania. 

Jakie akcje można kupić u brokera?

Wybierając w akcjach różnych spółek, warto wcześniej określić indywidualny profil ryzyka. Większość renomowanych brokerów internetowych oraz doradców z domów maklerskich gwarantuje darmową ocenę ryzyka.

  • akcje dochodowe

Akcje przedsiębiorstw, które oferują relatywnie wysoki współczynnik wypłacanych dywidend. Ich cechą charakterystyczną jest najniższy poziom ryzyka, dlatego stanowią bardzo dobry instrument inwestycyjny dla przyszłych i aktualnych emerytów. 

Portfel inwestycyjny emerytów posiada z reguły nieco wyższą alokację akcji o niskim ryzyku, które określa się wówczas mianem „blue chip” i cieszą się dużym zaufaniem wśród inwestorów. 

  •  akcje wartościowe

Akcje wartościowe wyróżniając się bardzo dobrymi osiągnięciami w zakresie zysków oraz znaczącego wzrostu przychodów. Akcje tego typu przy wejściu na giełdę zostają wyceniane na podstawie zysków. W trakcie cyklu życia akcji, jej wycena nie zawsze zależy od realnej siły przedsiębiorstwa ale częściej od spekulacji pojawiających się na rynku.

  • akcje wzrostowe

Na rynku wyróżniają się one zdecydowanie wyższym stopniem ryzyka niż akcje dochodowe i wartościowe. Przeznaczone są przede wszystkim dla osób młodych posiadających stały dochód, niewielki lub zerowy kredyt, a także oszczędzających na wiek emerytalny.