czwartek, 7 grudniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Zawód Influencer – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Zawód Influencer

W ostatnich latach zawód influencera jest coraz popularniejszy w naszym kraju. Statystycznie nawet co trzecia osoba w młodym wieku chciałby właśnie tak zarabiać pieniądze. Influencerzy są łakomym kąskiem dla wielu korporacji, które bardzo chętnie podejmują z nimi współpracę reklamowe. Alternatywne do klasycznych form reklamy polecanie produktów przez influencerów wychodzi znacznie taniej. Niektórzy po prostu kochają żyć lekko i nie zmuszają się do prowadzenia swoich profili w social media. Pytanie jest tylko jedno – czy da się na tym dobrze zarobić?

Kim jest influencer?

Bycie influencerem to u nas w sumie nowe pojęcie. Nawet nie mamy za bardzo polskiego odpowiednika nazwy na Influencera. Jednakże sam „zawód” jest dobrze znany wśród ludzi młodych jak i dorosłych. Influencer to osoba, która poprzez swoje rozwinięte kanały social mediów ma bezpośredni wpływ na opinie innych w wielu kontekstach. Może to być zwiększanie świadomości o czymś, pokazywanie problemów jakich na co dzień nie widzimy czy też zwykłe lokowanie produktu. Wielu obserwatorów takich influencerów dość łatwo ulega im słowom z racji ich popularności. Z takiego zjawiska korzystają korporacyjni marketerzy.

Jak zarabia Influencer?

Wielu influencerów zanim jeszcze popularne stały się Instagramy czy Facebooki prowadziło własne blogi na bloggerze. To już tam rozkwitały zazwyczaj pierwsze współpracę, chociaż raczej miały one formę baterową. Niegdyś firmy nieskłonne były do płacenia inflencerom choć złotówki. Zdecydowanie lepiej było wysłać reklamowany produkt i mieć reklamę w zamian za brak konieczności odsyłania go. Obecnie rynek stanowczo nabrał innego charakteru. Inflencerzy mogą zarabiać między innymi za:

  1. Wpisy sponsorowane na swoich blogach
  2. Sponsorowane posty na Instagramie
  3. Bycie twarzą danej marki
  4. Zostanie ambasadorem danej marki
  5. Nagranie dedykowanego filmu sponsorowanego

Ile może zarobić influencer?

Zarobki inflencerów doniedawna były okraszone kroplą tajemnicy i tylko nieliczni mogli się orientować ile można na tym fachu zarobić. W ostatnich latach powstało jednak wiele narzędzi, które pozwalają nam z dużą dokładnością oszacować zarobki danej popularnej osoby. Zdecydowana większość influencerów raczej nie narzeka na swoje wynagrodzenie o ile sumiennie wywiązują się ze swoich obowiązków i mądrze inwestują zarobione pieniądze.


Oprócz wymienionych przez nas typów współprac, influencerzy mogą zarabiać także w systemie AdSense. System ten pozwala nam monetyzować ruch na naszym kanale YouTube oraz naszym blogu. Rozliczanie odbywa się za 1000 wyświetlonych reklam oraz za kliknięcia w reklamę. Wynagrodzenie z AdSense różni się między branżami oraz porami roku. Jednak można oszacować i przyjąć, że średnio jest to 3 zł za 1000 wyświetleń reklamy.

Jeśli chodzi o tradycyjne współprace reklamowe zarobki wyglądają następująco:

Wpis sponsorowany na blogu 300-1000 zł
Sponsorowany post na Instagramie 3000-25000 zł

Bycie twarzą marki 10000-100000 zł

Zostanie ambasadorem marki 5000 zł – ??? + % od sprzedaży

Dedykowany film sponsorowany 8000-50000 zł

Jak łatwo zauważyć, dysproporcje są duże dlatego, ze każda współpraca wyceniana jest indywidualnie. Na ostateczną kwotę na umowie wpływ ma wiele czynników o których wiedzą tylko korporacyjni marketingowcy. Jednak da się w internecie znaleźć ogólnodostępne poradniki jak skutecznie zarabiać na Instagramie. Sprawdźcie sami jak możecie podnieść swoją wartość rynkową i końcowo zarabiać więcej.

Podsumowanie

Bariera wejścia w świat influencerów jest bardzo niska bo potrzebujemy zaledwie smartfon z dobrym aparatem i pozytywne nastawienie. Jednak nie każdemu z nas uda się zawojować Internety chociażby za sprawą pecha. Jeden będzie miał większe szczęście od nas i dotrze do odbiorców znacznie łatwiej niż my wkładając w to ogromy wysiłek. Zawsze warto spróbować się w tym zawodzie jako takie hobby po naszej aktualnej pracy czy szkole. Brak inwestycji sprawia, że jedyne co mamy do stracenia to nasz czas i wysiłek. Dodawanie postów, pisanie wpisów czy nagrywanie filmów może jednak sprawić dużo frajdy i nauczyć nas wielu rzeczy. Dajcie znać co wy myślicie o zawodzie Inflencera!